Bank Millennium przejmuje Euro Bank

Bank Millennium przejmuje Euro Bank

author
Dominika Sobieraj
05 listopada 2018
Na polskim rynku bankowym zostanie przeprowadzona kolejna fuzja - Millennium już w przyszłym roku przejmie Euro Bank. Kwota transakcji opiewa na niemal 2 mld złotych. Umowa została podpisana 5 listopada 2018 roku. 

Umowę dotyczącą zakupu Euro Banku podpisały Bank Millennium i Société Générale. Za cenę referencyjną wynoszącą dokładnie 1 833 000 000 zł Bank Millennium ma nabyć 99,97% akcji Euro Banku. Cena będzie jeszcze skorygowana w momencie zamykania transakcji (pod uwagę będzie wzięta zmiana wartości księgowej Euro Banku przez ten czas).

źródło grafiki: https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/128420/Oddzial_01_big.jpg

Teraz instytucje muszą skupić się na przygotowaniu wszystkich wymaganych zgód. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w drugiej połowie 2019 roku Euro Bank będzie oficjalnie przejęty przez Bank Millennium. Prezes Zarządu, Jao Bras Jorge, tak komentuje fakt podpisania umowy: „Zawarta umowa zakupu rozwijającego się z sukcesem Euro Banku to dla nas przełomowa decyzja i bardzo się cieszę, że mogę ją dzisiaj ogłosić. 

Zgodnie ze strategią „Dalsza cyfryzacja, klientocentryzm i behawioralna personalizacja”, do roku 2020 Bank Millennium zamierza stać się liderem wzrostu na coraz bardziej skoncentrowanym rynku, stąd nasza otwartość na nowe możliwości nieorganicznego wzrostu i przekonanie o powodzeniu tego przedsięwzięcia. Jestem pewien, że razem stworzymy istotną wartość dla klientów, pracowników i akcjonariuszy”

Joao Bras Jorge – Prezes Zarządu Banku Millennium, źródło: https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/128420/Bank-Millennium-Joao-Bras-Jorge-04-b.jpg

Bank Millennium na siódmej pozycji w kraju

Bank Millennium wskazuje na kilka głównych czynników przemawiających za słusznością fuzji. Dzięki połączeniu banków powstanie jeden dużo większy i dużo bardziej konkurencyjny bank. Pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów Bank Millennium zyska wtedy siódme miejsce na polskim rynku bankowym.

Fakt przejęcia Euro Banku wpisuje się w strategię działań Banku Millennium na lata 2018-2020. Dzięki fuzji bank ten może docelowo uzyskać współczynnik ROE na poziomie zbieżnym z najlepszymi trzema bankami w Polsce. 


źródło grafiki: https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/128420/Katowice-oddzial-Millennium-3-big.jpg

Więcej klientów = więcej placówek

Dzięki fuzji bank ma także być bardziej dostępny dla Klientów, których przybędzie prawie 1,5 miliona. Pod względem liczby Klientów Bank Millennium będzie na szóstej pozycji w kraju, a placówki pojawią się wreszcie  także w mniejszych miastach, do których dotychczas trudno było dotrzeć. 

Pozycja Banku Millennium na skutek fuzji zostanie znacznie wzmocniona, szczególnie w obszarze kredytów konsumenckich. Duża transakcja pozwoli na dobre wykorzystanie nadwyżki finansowej banku. Połączenie banków sprawi także, że udział walutowych kredytów hipotecznych w całkowitym portfelu kredytów Banku Millenium zmaleje do poziomu 25%. 

Fernando Bicho, Wiceprezes Zarządu Banku Millennium, jest przekonany „że transakcja znacząco zwiększy zysk i skalę działania Banku Millennium oraz sprawi, że staniemy się wiodącym kredytodawcą zaspokajającym potrzeby pożyczkowe Polaków. Istotny jest również fakt, że Bank zrealizuje tę transakcję bez podwyższania kapitału własnego”. 

Do skutecznego przejęcia wymagane są jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli nie pojawią się żadne nieplanowane komplikacje, transakcja zostanie zamknięta już w drugim kwartale 2019 roku. Jak informuje Bank Millennium: „Połączenie operacyjne Banku Millennium i Euro Banku planowane jest na czwarty kwartał”

Fernando Bicho – Wiceprezes Zarządu Banku Millennium, źródło: https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/128420/Fernando_Bicho_Bank_01.jpg 

Skąd pomysł na takie połączenie? 

Zarządy obu banków twierdzą, że pod wieloma względami są do siebie podobne. Co najważniejsze – oba banki stawiają zarówno na innowacyjność, jak i na wysoką kulturę organizacji. Sukcesy Euro Banku w tej dziedzinie są potwierdzone licznymi nagrodami oraz wskaźnikiem NPS (net promoter score), którego poziom wskazuje na szczególnie wysoką jakość obsługi i satysfakcji Klientów. 

Prezes Zarządu Banku Millennium dodaje jeszcze: „Mamy ze sobą wiele wspólnego i świetnie się uzupełniamy, nie tylko geograficznie. Najważniejszym elementem jest uzupełniający się profil działania. Bank Millennium jest bankiem uniwersalnym, podczas gdy Euro Bank jest ekspertem w oferowaniu kredytów konsumpcyjnych (…). Wspólnie zamierzamy budować jeden silny bank z centrami zarządzania w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, bazując na najlepszych doświadczeniach obu instytucji”.


źródło grafiki: https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/128420/Centrala_02_big.jpg

Źródło: 
https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/informacje-prasowe/-/news-info/5-11-2018-bank-millennium-kupuje-euro-bank-i-zwieksza-skale-dzialania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kobiety przedsiębiorcy – raport BIK
Blog
author
Aneta Jankowska
15 marca 2018

Kobiety przedsiębiorcy – raport BIK

Banki spółdzielcze udzielą więcej kredytów
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
14 maja 2013

Banki spółdzielcze udzielą więcej kredytów

Kredyt gotówkowy Pilica
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Pilica

Ile zarabia detektyw?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
21 sierpnia 2019

Ile zarabia detektyw?

Bank Pekao w Pułtusku
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Bank Pekao w Pułtusku

Kredyt online w Nest Bank
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
31 października 2016

Kredyt online w Nest Bank

Porównaj