Bankomaty Euronet – prowizje, opłaty, limity

Bankomaty Euronet – prowizje, opłaty, limity

author
Dorota Grycko
23 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Euronet to sieć bankomatów, która jest wyjątkowo popularna w całej Polsce. Urządzenia te możemy znaleźć w galeriach handlowych, przy placówkach bankowych, na lotniskach czy stacjach benzynowych. Sprawdziliśmy, ile wynoszą opłaty i prowizje za skorzystanie z bankomatu Euronet.

Spis treści:

  1. Ile wynosi prowizja pobierana przez bankomaty Euronet?
  2. Euronet - co to za firma?
  3. Z jakimi bankami współpracuje Euronet?
  4. Od czego zależy wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu?
  5. Limity i prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu Euronet
  6. Wpłatomaty Euronet - jak działają?
  7. Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat Euronet?
  8. Jak działają bankomaty Euronet za granicą?
  9. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Ile wynosi prowizja pobierana przez bankomaty Euronet?

Prowizja pobierana przez bankomaty Euronet wynosi:

  • Santander Bank – brak prowizji,
  • ING Bank Śląski – brak prowizji za pierwszą wypłatę, każda kolejna jest obciążona prowizją wynoszącą 5 złotych,
  • Getin Bank – 3,5% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 złotych,
  • Millennium Bank – 5 złotych prowizji,
  • mBank – o złotych za wypłatę powyżej 100 złotych, 2,50 złotych prowizji poniżej 100 złotych,
  • Alior Bank – 2,50 złotych prowizji,
  • BNP Paribas – prowizja wynosi 5 złotych,
  • Crédit Agricole – 6 złotych prowizji,
  • PKO BP – 10 złotych prowizji,
  • Pekao S.A. – 2,3% wartości transakcji, (minimum 5 złotych).

Euronet - co to za firma?

Bankomaty Euronet należą do firmy Euronet Worldwide, która jest właścicielem największej sieci bankomatów na terenie całej Europy oraz uchodzi za światowego lidera w obrębie zajmowania się usługami płatniczymi, przede wszystkim przetwarzania bezpiecznych elektronicznych transakcji finansowych.

Przedsiębiorstwo działa pod tą nazwą od 2000 roku, a na terenie naszego kraju usługi świadczy polski oddział przedsiębiorstwa, czyli Euronet Polska Sp. z o.o. W całej Polsce znajduje się już blisko 7000 bankomatów oraz 3000 wpłatomatów. Urządzenia z żółto-niebieskim logiem możemy znaleźć w ogólnopolskich sieciach handlowych (Netto, Biedronka, Tesco, Carrefour czy Społem), placówkach bankowych (Alior Bank, Millennium czy BNP Paribas) oraz w innych lokalizacjach takich jak lotniska, dworce kolejowe, stacje benzynowe i wiele innych.

Z jakimi bankami współpracuje Euronet?

  • Alior Bank,
  • Bank Millennium,
  • Citi Handlowy,
  • Bank Pocztowy,
  • VeloBank,
  • mBank,
  • Plus Bank, 
  • Nest Bank,
  • BNP Paribas,
  • DNB Bank Polska,
  • Kasa Stefczyka,
  • Crédit Agricole.

Jakie karty obsługuje bankomat Euronet?

  • Mastercard, Maestro, Cirrus,
  • Visa, Visa Electron,
  • V Pay,
  • China UnionPay,
  • JCB (Japan Credit Bureau),
  • American Express,
  • Diners Club International,
  • PolCard.

Od czego zależy wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu?

Otwierając konto bankowe, otrzymujemy kartę płatniczą, która służy do płatności elektronicznych oraz wpłaty/wypłaty gotówki z bankomatu. Decydując się na korzystanie z konkretnego banku, warto sprawdzić, w jakich bankomatach będziemy mogli wypłacać gotówkę bez prowizji. Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o wysokości prowizji, jest bankomat, z którego korzystamy. Wybierając bankomat naszego banku, nie zapłacimy prowizji, w przypadku korzystania z obcej firmy, musimy liczyć się z prawdopodobieństwem uiszczenia dodatkowej opłaty.

Co jeszcze wpływa na wysokość prowizji?

  •  wysokość wypłacanej kwoty (jest to prowizja procentowa)
  •  rodzaju konta w banku,
  • rodzaju posiadanej karty płatniczej,
  • liczby wykonanych transakcji (czy jest to pierwsza wypłata w miesiącu, czy kolejna)
  • miejsce wypłaty (krajowe bankomaty czy za granicą).

W każdym banku w tabeli opłat możemy sprawdzić czy konkretne konto w banku, wiążę się z dodatkową prowizją za wypłatę gotówki z bankomatu.

Sprawdź: wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku.

Limity i prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu Euronet

Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Euronet zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Euronet, ponieważ to właśnie od tej współpracy zależy limit wypłat oraz wysokość naliczanej prowizji. Dzięki takiej umowie, Klienci banków mogą skorzystać z dogodnych warunków, a w stacjonarnych placówkach bankowych znajdują się urządzenia sieci Euronet.

Klienci, którzy posiadają konta w bankach współpracujących z siecią Euronet, mogą wypłacać gotówkę z ich urządzeń bez limitów (dla Klientów z pozostałych instytucji bankowych ustalono limit wynoszący 800 złotych). Plusem takiej współpracy jest również niższa prowizja pobierana za wypłaty gotówki (niektóre banki nie pobierają żadnej prowizji, inne z kolei uzależniają jej wysokość od sumy wypłacanych pieniędzy, a jeszcze inne biorą pod uwagę z jakiego konta korzysta Klient).

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź: pożyczki od ręki, chwilówki lub kredyt online.

Wpłatomaty Euronet - jak działają?

Wpłatomat służy do przyjmowania, rozpoznania i następnie księgowania gotówki na koncie bankowym za pośrednictwem powiązanej z rachunkiem karty płatniczej. Działanie wpłatomatu opiera się na wykorzystaniu systemu informatycznego powiązanego z systemem bankowym on-line. System automatycznie rozpoznaje konto Klienta banku po włożeniu karty płatniczej do szczeliny urządzenia lub jej zbliżeniu i zatwierdzeniu przyszłej transakcji.

Aktualnie w Polsce możemy znaleźć ponad 3000 urządzeń Euronet, które posiadają funkcję wpłatomatu. Opłaty związane z wpłatą gotówki, będą zależeć – tak samo jak w przypadku wypłat – od instytucji finansowej, z której usług korzystamy. Jeśli nasz bank współpracuje z siecią Euronet, prowizje za wpłatę gotówki, mogą okazać się znacznie niższe. Wpłatomaty Euronet mogą być dla nas dobrą alternatywą, jeśli okaże się, że nie mamy dostępu do wpłatomatu naszego banku.

Uwaga! Aby skorzystać z wpłatomatu Euronet, musimy najpierw zarejestrować się na platformie Euronet Online System.

Dopiero po założeniu konta i połączeniu go z rachunkami płatniczymi, użytkownicy mogą korzystać z wpłatomatów. Samo utworzenie konta nic nie kosztuje, ale możemy spotkać się z innymi kosztami związanymi z wpłatą gotówki.

W porównaniu do wypłaty pieniędzy, wpłata objęta jest zdecydowanie niższymi opłatami. Prowizja może wynosić 0,4% wpłacanej kwoty, na której zaksięgowanie musimy poczekać do następnego dnia. Jeśli pilnie potrzebujemy pieniędzy, możemy skorzystać z wpłaty ekspresowej, dzięki której pieniądze znajdą się na naszym koncie w ciągu 30 minut. Taka usługa będzie nas dodatkowo kosztować 5 złotych.

Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat Euronet?

  1. Rejestrujemy się w Euronet Online System (dotyczy pierwszej wpłaty).
  2. Przypisujemy kartę we wpłatomacie (dotyczy wyłącznie pierwszej wpłaty).
    – wkładamy kartę i podajemy Pin.
    – wprowadzamy ID Wpłacającego (za przypisanie karty do ID Wpłacającego, pobierana jest jednorazowa opłata wynosząca 1 zł).
  3. Wkładamy kartę płatniczą do szczeliny urządzenia bądź przykładamy ją do modułu zbliżeniowego odpowiednio oznaczonego na maszynie.
  4. Wprowadzamy ID Wpłacającego.
  5. Wybieramy konto, na które chcemy dokonać wpłaty.
  6. Wybieramy tryb wpłaty (standardowy lub ekspresowy).
  7. Poprawnie przygotowujemy banknoty zgodnie z instrukcją widoczną na ekranie lub urządzeniu.
  8. Wsuwamy gotówkę do otworu wpłatomatu (urządzenie pobierze banknoty, przeliczy je oraz jeszcze raz zapyta o kolejny etap transakcji.
  9. Odbieramy kartę i wydruk potwierdzenia transakcji.

Bankomaty Euronet oferują wiele dodatkowych usług, między innymi:

  • doładowania telefonu – w bankomatach Euronet możemy doładować telefon na kartę działającą w sieci: Orange, T-Mobile, Plus, Play i Heyah,
  • zakup voucherów Paysafecard (Paysafecard to nowoczesny sposób na kupowanie oraz opłacenie usług w Internecie, do sfinalizowania transakcji potrzebujemy vouchera z 16-cyfrowym PIN-em),
  • wpłaty darowizny na różne organizacje: (na przykład Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Fundacji Polki Mogą Wszystko, Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva, WWF Polska.
  • wykonania przekazów krajowych i zagranicznych.

Jak działają bankomaty Euronet za granicą?

Będąc na wyjeździe za granicą, może nieoczekiwanie zabraknąć nam gotówki. W takiej sytuacji warto poszukać bankomatu należącego do sieci naszego banku, jeśli takiego nie znajdziemy, warto rozejrzeć się za bankomatami Euronet.

Firma Euronet działa w 18 krajach, dzięki czemu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że podczas pobytu za granicą, będziemy mogli skorzystać z bankomatu należącego do tej firmy. Musimy jednak pamiętać, że wypłata gotówki za pomocą polskiej karty może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami niż te, które obowiązują w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowo naliczana jest prowizja banku i operatora bankomatu oraz koszt przewalutowania, który może wynosić nawet 13% wysokości transakcji. Istnieją inne sposoby wypłaty gotówki niż skorzystanie z bankomatu. Są to między innymi: wymiana gotówki w kantorze, założenie konta walutowego, portfel internetowy (np. karta Revolut lub PayPal).

Podsumowanie

  1. Bankomaty Euronet należą do firmy Euronet Worldwide, która jest właścicielem największej sieci bankomatów na terenie całej Europy oraz uchodzi za światowego lidera w obrębie zajmowania się usługami płatniczymi.
  2. W całej Polsce znajduje się już blisko 7000 bankomatów oraz 3000 wpłatomatów. 
  3. Euronet współpracuje z: Alior Bank, Bank Millennium, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, VeloBank, mBank, Plus Bank, Nest Bank, BNP Paribas, DNB Bank Polska, Kasa Stefczyka, Crédit Agricole.
  4. Bankomat Euronet obsługuje następujące karty: Mastercard, Maestro, Cirrus, Visa, Visa Electron, V Pay, China UnionPay, JCB (Japan Credit Bureau), American Express, Diners Club International, PolCard.
  5. Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Euronet zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Euronet.
  6. Klienci, którzy posiadają konta w bankach współpracujących z siecią Euronet, mogą wypłacać gotówkę z ich urządzeń bez limitów (dla Klientów z pozostałych instytucji bankowych ustalono limit wynoszący 800 złotych).
  7. Aby skorzystać z wpłatomatu Euronet, musimy najpierw zarejestrować się na platformie Euronet Online System.
  8. Wpłata gotówki objęta jest prowizją, która może wynosić 0,4% wpłacanej kwoty. 
  9. Możemy skorzystać z wpłaty ekspresowej, dzięki której pieniądze znajdą się na naszym koncie w ciągu 30 minut. Taka usługa będzie nas dodatkowo kosztować 5 złotych.
  10. Bankomaty Euronet oferują wiele dodatkowych usług, między innymi: doładowania telefonu, zakup voucherów Paysafecard, wpłaty darowizny na różne organizacje, wykonania przekazów krajowych i zagranicznych.

Bankomaty Euronet - najważniejsze pytania

Koszt wypłaty z bankomatu Euronet waha się od 0 zł do 10 zł. Opłata może wynosić także określony procent całej wypłacanej kwoty. Wysokość prowizji i limity wypłat z bankomatów Euronet zależą od kilku czynników. Najważniejsze jest to, czy dany bank współpracuje ze spółką Euronet, ponieważ to właśnie od tej współpracy zależy limit wypłat oraz wysokość naliczanej prowizji. Wypłata może być zupełnie darmowa lub obciążona dodatkowymi opłatami.

Spółka Euronet współpracuje z bankami takimi jak: Alior Bank, Bank Millennium, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, VeloBank, mBank, Plus Bank, Nest Bank, BNP Paribas, DNB Bank Polska, Kasa Stefczyka, Crédit Agricole.

Bankomaty Euronet należą do firmy Euronet Worldwide, która jest właścicielem największej sieci bankomatów na terenie całej Europy oraz uchodzi za światowego lidera w obrębie zajmowania się usługami płatniczymi, przede wszystkim przetwarzania bezpiecznych elektronicznych transakcji finansowych.

Wysokość prowizji za wypłatę z bankomatów Euronet jest ustalana i pobierana przez bank, w którym mamy konto.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jacek.k
jacek.k
2023-05-28 20:33:39

Chyba jest błąd w prowizja od wypłat w mbanku 2,50 od wypłaty poniżej 100zł a nie powyżej

Podobne artykuły

Alior Bank w Business Accessibility Forum

Alior Bank dołączył do Business Accessibility Forum, którego celem jest eliminacja przeszkód w korzystaniu z zasobów cyfrowych oraz aktywne wspieranie dostępności jako fundamentalnego prawa każdego jednostki. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KredytOK w Zamościu

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Zamościu.

author
Patryk Byczek
18 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Barlinek

Chcesz wziąć chwilówkę w Barlinku, ale nie wiesz, jakie oferty są najciekawsze? Sprawdź nasz ranking poniżej. Przedstawione oferty dostępne są przez Internet.

author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Społeczne Budownictwo Czynszowe – preferencyjne kredyty

Już pierwszego września będzie można ubiegać się o preferencyjne kredyty oferowane przez Społeczne Budownictwo Czynszowe. Do rozdzielenia pomiędzy kredytobiorców będzie ponad miliard złotych. Sprawdź szczegóły programu.

author
Dominika Byczek
27 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak uzyskać marżę kredytową 0% w PKO

Chcesz uzyskać marżę kredytu hipotecznego w PKO na poziomie 1,3% i prowizję 0% ? Zobacz jakie to proste.

author
Patryk Byczek
22 czerwca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kod promocyjny Pożyczkomat.pl

Co jakiś czas firma Pożyczkomat udostępnia kupon promocyjny. Dzięki niemu za pożyczkę zapłacimy połowę mniej kosztów.

author
Patryk Byczek
20 lutego 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj