Wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku

Wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku

author
Patryk Byczek
28 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Wypłaty gotówki w walucie obcej z bankomatu w Polsce praktycznie nie uświadczymy. Po gotówkę w euro, dolarach czy funtach trzeba się udać do oddziału banku. Wypłaty gotówki w walutach obcych z reguły jednak obarczone są dodatkowymi kosztami, a w dodatku nie wszystkie realizowane są od ręki. Sprawdziliśmy najważniejsze informacje dotyczące wypłat w walutach obcych.

Spis treści:

  1. Wypłaty gotówki w obcej walucie - czy to możliwe?
  2. Ile kosztuje wypłata gotówki w obcej walucie?
  3. Limity wypłat gotówki w obcej walucie
  4. Kary za brak odbioru awizowanej gotówki
  5. Wypłata gotówki w obcych walutach a konto walutowe
  6. Wypłata gotówki w obcych walutach z bankomatów zagranicznych
Zwiń spis treści

Wypłaty gotówki w obcej walucie - czy to możliwe?

W większości banków wypłata gotówki w obcej walucie jest możliwa, nie tylko dla posiadaczy konta walutowego. Pieniądze w obcej walucie wypłacą Klienci wszystkich banków w Polsce poza dwoma – walut obcych nie wypłaca Nest Bank i Toyota Bank. Jeżeli posiadasz konto w którymkolwiek innym banku – nie musisz się martwić. W obcej walucie pieniądze wypłacą np.: banki takie jak: Bank Millennium, Getin Bank (obecnie Velo Bank), ING Bank Śląski, Credit Agricole czy Santander Bank Polska. Obce waluty wypłacimy także w Banku Pocztowym.

Waluty dostępne w oddziale banku

Najczęściej w oddziale bankowym dostępne są następujące waluty:

  • dolar amerykański,
  • funt brytyjski,
  • euro,
  • franki szwajcarskie.

Ile kosztuje wypłata gotówki w obcej walucie?

Koszt wypłaty gotówki w obcej walucie zależy od tego, w jakim banku prowadzimy rachunek osobisty. Część banków oferuje bowiem zupełnie darmowe wypłaty euro, dolarów amerykańskich, funtów brytyjskich czy franków szwajcarskich, a niektóre banki liczą sobie za takie wypłaty gotówkowe całkiem spore sumy.

Darmową wypłatę gotówki oferują następujące banki:

PKO BP, Bank Millennium, Santander Bank, Credit Agricole, Alior Bank

We wszystkich wskazanych powyżej bankach darmowa jest każda wypłata gotówki w obcej walucie (nie tylko dla posiadaczy kont walutowych).

Płatną wypłatę gotówki oferują natomiast:

  • ING Bank Śląski – koszt: 10 zł
  • mBank – koszt: 9 zł
  • Citi Handlowy – koszt: 30 zł
  • BNP Paribas –koszt: 10 zł

Banki powyżej wskazane naliczają takie opłaty Klientom, którzy mają jedynie zwykły rachunek osobisty w danym banku. Ratunkiem przed kosztami jest konto walutowe – w przypadku kont walutowych większość banków rezygnuje z naliczania prowizji do wypłaty walut (albo opłata jest wtedy po stronie banku).

Limity wypłat gotówki w obcej walucie

Wypłacać gotówkę możemy zawsze – nie zawsze jednak bank w danym momencie jest gotowy do wypłacenia środków w odpowiedniej wysokości. Dlatego wszystkie banki zachęcają do wcześniejszego zamówienia wypłaty w danej walucie. Taka czynność rezerwacji pieniędzy nazywana jest awizacją.

Pula awizowanej gotówki gwarantuje nam jej dostępność po przybyciu do banku. W innym przypadku w punktach obsługi kasowej nikt nie ma obowiązku przechowywać dużych kwot w gotówce. Nawet, jeżeli dana placówka zapewnia obsługę gotówkową, to przecież trudno byłoby jej przewidzieć, ile osób jednego dnia może zgłosić się po wypłatę w danej walucie.

Limit wypłaty w obcej walucie bez wcześniejszej rezerwacji:

  • Alior Bank – 3000 euro, 2000 dolarów/funtów brytyjskich
  • BNP Paribas – 1000 euro/dolarów/funtów/franków
  • Credit Agricole – 2000 euro, 1500 dolarów, 500 funtów
  • Bank Pekao – 2000 euro/dolarów, 500 franków/funtów
  • Citi Handlowy – do równowartości 20 000 zł
  • ING Bank Śląski – 2000 euro (5000 euro w Punktach Obsługi Kasowej)
  • Santander Bank – do równowartości 5000 zł
  • mBank – 500 euro

Szczególna jest także sytuacja związana z bankiem PKO BP – tutaj limity są różne dla różnych placówek. Oczywiście wszystkie kwoty wskazane powyżej to nie jest maksymalna kwota wypłaty, ale maksymalna bez wcześniejszej awizacji. Jeżeli potrzebujesz wypłacić więcej środków w innej walucie niż wskazano na powyższej rozpisce, pomoże Ci wcześniejsza awizacja.

Co więcej – w niektórych bankach bez wcześniejszej awizacji nie wypłacimy nic w obcej walucie, ponieważ istnieje obowiązek awizacji każdej najmniejszej wypłaty. Wcześniej wypłatę w obcej walucie musimy zgłosić w:

  • Banku Millennium,
  • BOŚ Banku (Banku Ochrony Środowiska).

Pamiętajmy jednak, że awizowanej gotówki nie wolno nam nie odebrać. Grożą za to kary – z reguły dość spore. Awizacji możemy dokonać łatwo w aplikacji mobilnej albo bankowości internetowej naszego banku.

Kary za brak odbioru awizowanej gotówki

Jeżeli już zlecimy awizację gotówki w obcej walucie, musimy być pewni, że będziemy w stanie ją odebrać. Bank poświęca czas na to, by przygotować pieniądze – z reguły nie trzyma ich w każdej dowolnej placówce, tylko musi również zorganizować odpowiedni transport, często zabezpieczony konwojem. Żaden bank nie może zatem pozwolić sobie na to, by wykonywać to zlecenie na darmo. Przechowywanie nieodebranej gotówki również naraziłoby oddział na koszty. Dlatego większość banków wprowadziło kary za nieodebranie awizowanych pieniędzy w obcej walucie.

Ile bank naliczy za odbioru zamówionej wypłaty w obcej walucie?

  • BNP Paribas – 1% całej zamówionej kwoty
  • Alior Bank – 0,3% całej zamówionej kwoty (min. 140 zł)
  • Bank Millennium – 0,15% całej zamówionej kwoty (min. 50 zł)
  • BOŚ Bank – 0,1% całej zamówionej kwoty (min. 45 zł, maks. 100 zł)
  • mBank – 0,5% całej zamówionej kwoty
  • Citi Handlowy – 90 zł
  • ING Bank Śląski – 50 zł

Najwięcej za nieodebranie gotówki w wyznaczonym terminie zapłacimy w Alior Banku, a stosunkowo najtaniej będzie przy korzystaniu z usług Citi Handlowego oraz ING Banku Śląskiego – tam kwota kary jest niezależna od zamówionej kwoty. Jest również szereg banków, które opłaty karnej nie naliczą w ogóle, są to:

  • PKO Bank Polski,
  • Bank Pekao,
  • Santander Bank,
  • Credit Agricole.

Wypłata gotówki w obcych walutach a konto walutowe

Wiele osób potrzebujących gotówki w obcej walucie myśli często, że prędzej wypłacą takie pieniądze z konta walutowego niż z konta osobistego. W praktyce jednak trzymanie pieniędzy w obcej walucie na koncie walutowym w żaden sposób nie przyspieszy nam wypłaty walut. Konta walutowe służą do trzymania na nich pieniędzy wirtualnych, przyspieszają płatności kartą w innej walucie, ale nie wpływają na przyspieszenie wypłaty swoich środków.

Obsługa walutowa nie wpływa więc na obsługę gotówkową. Jeżeli trzymamy walutę np.: na rachunku euro, również przy wypłacie euro musimy stosować się do tych samych zasad, co przy wypłacie walut obcych z konta osobistego.

Wypłata gotówki w obcych walutach z bankomatów zagranicznych

Jako takich typowych bankomatów zagranicznych w Polsce nie ma. Niektóre bankomaty rodzime obsługują jednak wypłaty w niektórych walutach obcych. W jakich bankomatach wypłacimy obce waluty?

Przede wszystkim takich wypłat udzielają bankomaty sieci Euronet. Bankomaty sieci Euronet nie wypłacają jednak wszystkich walut, a jedynie euro. Ponadto nie wszystkie urządzenia mają taką funkcję, więc najpierw najlepiej sprawdzić to jeszcze przed wypłatą. Wystarczy, że wejdziemy na mapę urządzeń sieci Euronet i zaznaczymy opcję “wypłata EUR”.

Walutę wypłacimy także w bankomatach ING – tu jednak również możemy jedynie wypłacić euro. Co więcej, z bankomatów ING walutę wypłacą tylko klienci tego banku. Ostatnimi bankomatami, które wypłacają walutę, są wybranebankomaty sieci Citi Handlowy. W innych bankomatach możemy wypłacić jedynie złotówki.

Podsumowanie

  1. Wypłaty z bankomatów w obcej walucie są w Polsce praktycznie niemożliwe. Istnieją jedynie 3 sieci wypłacają walutę obcą.
  2. W Polsce w bankomatach można wypłacić tylko walutę euro. Takie wypłaty realizują wybrane urządzenia sieci Euronet oraz banków Citi Handlowy i iNG Bank Śląski (ten jednak realizuje wypłaty tylko swoich klientów).
  3. Jeżeli chcemy wypłacić euro, dolary lub funty, musimy szukać bankomatów zagranicznych lub wypłacić pieniądze w dowolnym oddziale banku.
  4. Walut obcych nie wypłaca Nest Bank oraz Toyota Bank. Wszystkie inne banki realizują takie usługi.
  5. Posiadanie konta walutowego nie przyspiesza wypłaty walut. Właściwie konto prowadzone w innej walucie w żaden sposób nie wpływa na gotówkową obsługę danego Klienta.
  6. Większość banków wymaga awizacji kwoty wypłacanej w obcych walutach w oddziale banku.
  7. Warto dotrzymywać zamówionych terminów wypłaty gotówki w oddziale bankowym. Zazwyczaj za brak odbioru awizowanych pieniędzy naliczane są spore kary finansowe. Kar nie naliczają jedynie PKO Bank Polski, Bank Pekao, Santander Bank Polska oraz Credit Agricole.
  8. W wybranych oddziałach niektórych banków jest możliwość wypłaty walut bez uprzedniego awizowania konkretnej kwoty. W większości banków jednak od zamówienia do wpłaty mija co najmniej jeden dzień roboczy (zdarzają się nawet dwa dni robocze).
author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

Chciałbyś zamknąc konto, lecz nie wiesz w jaki sposób możesz tego dokonać? Poniżej opisaliśmy metody składania wypowiedzeń rachunków osobistych, niezależnie od powodów. Sprawdź, jak można zamknąć konto w Banku BNP Paribas.

author
Dorota Grycko
01 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Getin Bank kontakt infolinia

Potrzebujesz skontaktować się z Getin Bankiem? Sprawdzamy numer infolinii, godziny jej pracy oraz schemat działania. Wskazujemy też, jak skontaktować się z bankiem przez e-mail oraz dedykowany formularz. Zobacz najszybsze formy kontaktu z Getin Bankiem.

author
Dominika Byczek
27 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Trzecie miejsce Przemka Gdańskiego w rankingu Bankowiec Roku 2020

Przemek Gdański, prezes zarządu Banku BNP Paribas zajął trzecie miejsce w corocznym rankingu przygotowywanym przez miesięcznik Forbes – Bankowiec Roku 2020. Tegoroczna pozycja w zestawieniu jest najwyższą w historii BNP Paribas.

author
Patryk Byczek
28 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Efekt Diderota – jak z nim walczyć?

Chyba każdy z nas choć raz w życiu wyszedł ze sklepu, niosąc w ręku torby pełne zupełnie nieplanowanych wcześniej zakupów. Naukowcy uspakajają – wszystko jest z nami w porządku, a nasze nadmierne zakupy to nic innego, jak Efekt Diderota.

author
Halszka Gronek
20 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Bank Polska w Gryficach

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Gryficach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
15 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak będą realizowane przelewy w Boże Narodzenie 2020?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas nie tylko duchowo, ale także formalnie – praktycznie na 2,5 dnia zatrzymuje się działanie większości instytucji i systemów. Jak w tegoroczne święta będzie z przelewami? Kiedy dojdą do odbiorców? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
23 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj