Tegoroczna edycja Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa to aż 13 zbiórek zorganizowanych w 10 miastach Polski. Pierwsze z nich, ruszyły wraz z początkiem czerwca. Za sterami BAHK-u, jak co roku - PKO Banki Polski.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 12.06.2018
Udostępnij:

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa działa w Polsce już od 2009 roku. Idea programu jest prosta: PKO Bank Polski chce zachęcić wszystkich Polaków do niesienia pomocy bliskim. 
 

BAHK to nie tylko zbiórki krwi od wyjątkowych dawców – to przede wszystkim propagowanie idei krwiodawstwa i podnoszenie poziomu społecznej świadomości w temacie  wartości ludzkiej krwi.
 

Oddanie krwi to piękny gest. Nie jest bolesny i niczego nas nie kosztuje – a może uratować życie bliźniego. Dlatego właśnie pracownicy PKO  PB już kolejny rok z rzędu, pełni sił i mobilizacji, wychodzą do ludzi, by namawiać do oddania krwi w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. 
 


 

Akcja czas start!
Tegoroczna Akcja krwiodawcza zasięgiem przewyższa wszystkie poprzednie edycje. Już 6. czerwca ruszyła wielka, ogólnopolska zbiórka krwi. Pierwszym miastem, w jakim zagościli organizatorzy BAHK-u, była Warszawa.
 

W ciągu 2 czerwcowych tygodni organizatorzy Akcji odwiedzą aż 10 polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę oraz Wrocław, a także po raz pierwszy w historii BAHK-u – Racibórz i Rzeszów.
 

Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały specjalne upominki oraz atrakcje. Jedną z nich jest możliwość obejrzenia krwinek oraz tkanek od mikroskopem. By otrzymać wyjątkowe podarunki wystarczy oddać krew i przekazać prowadzącym Akcję odpowiedni certyfikat RCKiK.


 

Kiedy i gdzie?

Przygotowaliśmy zbiorczy harmonogram wszystkich, organizowanych w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, zbiórek krwi:

Dla kogo Akcja?
W Bankowej Akcji Honorowego krwiodawstwa udział może wziąć każdy, kto znajduje się w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat i waży więcej niż 50 kilogramów. Z pozostałymi wymogami, takimi jak brak wykonania w ostatnim czasie tatuażu, będzie można się zapoznać na miejscu zbiórki.
 

Jednorazowe dopuszcza się oddanie do 450 ml krwi. Odstęp pomiędzy każdym zabiegiem nie może być krótszy niż 8-12 tygodni (w zależności od kondycji zdrowotnej, płci i innych uwarunkowań). 
 

Na miejscu zbiórki przeprowadzane są także obowiązkowe dla uczestników badania krwi – dzięki temu jej pobranie oraz dalsze przekazanie będzie bezpieczne.
 

Wcześniejsze edycje
W roku 2017 krew oddało blisko 2000 osób, a dzięki ofiarności dawców PKO BP zebrał aż 830 litrów krwi. 
 

Choć wynik ten jest niezwykle pozytywny, organizatorzy liczą na coraz większe zaangażowanie społeczeństwa i chęć uczestniczenia w zbiórkach BAHK-u. 
 

W końcu cała Akcja jest dla nas – ludzi. A krew to niezwykły dar, którym warto się dzielić.

Komentarze