Bezpieczeństwo danych osobowych a firmy pożyczkowe

Bezpieczeństwo danych osobowych a firmy pożyczkowe

autor wpisu
Julia Wierciło
30 maja 2023

Pożyczki zaciągane online w pozabankowych instytucjach są błyskawicznym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków. Składanie wniosku przez internet jest naprawdę proste, dzięki czemu w kilka chwil otrzymujemy potrzebne pieniądze. Jednym z warunków, które muszą zostać spełnione jest potwierdzenie naszej tożsamości. Firma udzielająca pożyczki jest zobowiązana do ochrony naszych danych. Czy mimo tego zawarte tam informacje zawsze są bezpieczne? Sprawdźmy jak wygląda bezpieczeństwo danych osobowych w firmach pożyczkowych, a także które informacje są konieczne przy składaniu wniosku.

Spis treści:

 1. Jakie dane są konieczne przy pożyczce online?
 2. Weryfikacja danych przez pożyczkodawcę
 3. Jak pożyczkodawca chroni dane klienta?
 4. Jak pożyczkobiorca może zabezpieczyć swoje dane?
Zwiń spis treści

Jakie dane są konieczne przy pożyczce online?

Firmy pożyczkowe, które oferują chwilówki online znane są z błyskawicznej procedury wnioskowania oraz udzielania zobowiązań. Jednym z koniecznych warunków otrzymania środków jest podanie naszych danych osobowych. Jest to jednocześnie najważniejszy z etapów całego procesu ponieważ to właśnie na jego podstawie wniosek zostaje rozpatrzony. Aby procedura mogła się odbyć musimy udostępnić najważniejsze informacje o sobie. Dotyczy to również pożyczek na raty.

Najczęściej wymagane informacje:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • PESEL,
 • numer i seria dowodu osobistego,
 • informacje dotyczące dochodów – wysokość wynagrodzenia, a także forma zatrudnienia,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail,
 • numer konta bankowego.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Weryfikacja danych przez pożyczkodawcę

Po podaniu wszystkich wymaganych danych osobowych należy je potwierdzić. Zazwyczaj weryfikacji poddawany jest numer konta bankowego, a także tożsamość klienta. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym pożyczkodawca może potwierdzić czy osoba składająca wniosek jest właścicielem danych osobowych podanych w formularzu.

Sposoby na sprawdzenie tożsamości pożyczkobiorcy:

 • przelew weryfikacyjny w wysokości 1 grosza – wykonywany jest ze swojego konta na konto pożyczkodawcy. Numer konta musi być taki sam jak podany wcześniej we wniosku,
 • specjalne aplikacje np. Kontomatik i Instantor – za pomocą aplikacji należy zalogować się na swoje konto bankowe. Dzięki temu na kilka sekund zyskuje ona dostęp do konta. Pobiera również zawarte tam dane osobowe, a w niektórych przypadkach także historię operacji. Dzięki temu sprawdzone zostają jednocześnie dane, a także zdolność kredytowa.

Podane sposoby mają chronić przed możliwym wyłudzeniem pożyczki zaciąganej na cudzą tożsamość. Dzięki takiej formie ochrony pożyczkodawca zyskuje pewność udzielenia pożyczki osobie, której dane znajdują się we wniosku.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Jak pożyczkodawca chroni dane klienta?

Firmy pożyczkowe podlegają przepisom Ustawy o ochronie danych osobowych, ale również nadzorowi GIODO. Ze względu na surowe przepisy każdy pożyczkodawca zobowiązany jest do ochrony danych swoich klientów. Muszą oni odpowiednio przechowywać otrzymane od klienta dane, a także odpowiednio je przetwarzać. Z tego powodu podczas składania wniosku należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

W jakich celach firma pożyczkowa wykorzystuje podane przez nas informacje?

 • przygotowanie oraz zawarcie umowy,
 • uzyskanie odpowiednich informacji z biur informacji gospodarczych oraz BIK,
 • ewentualne działanie marketingowe.

Kara za naruszenie tajemnicy bankowej

Pracownicy instytucji bankowej mają obowiązek zachować tajemnicę bankową. Za bezprawne użycie naszych danych osobowych lub ujawnienie grozi do 1 miliona złotych kary, a także 3 lata więzienia.

Obecnie firmy pożyczkowe korzystają z szyfrowania danych znajdujących się na serwerach. Zapobiega to ich kradzieży lub możliwego wycieku naszych informacji. Większość stron firm pożyczkowych oznaczona jest zieloną kłódką. Oznacza to, że podawane przez nas dane osobowe są szyfrowane za pomocą protokołu SSL.

Jak pożyczkobiorca może zabezpieczyć swoje dane?

Dzięki regulacjom prawnym, którym podlegają firmy pożyczkowe nasze dane są bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak pożyczkodawcy istnieje również spora ilość pośredników. Zbierają oni dane osób wnioskujących, a następnie odsprzedają pozyskane informacje. Należące do nich witryny internetowe są bardzo podobne do stron pożyczkodawców. Różnica polega na braku możliwości uzyskania pożyczki. Możemy natomiast narazić nasze dane osobowe na niebezpieczeństwo.
Firmy należące do pośredników bardzo często zarejestrowane są poza Polską. Kontakt jest w wielu przypadkach bardzo utrudniony, a najczęściej niemal niemożliwy. Zarejestrowanie się na podobnej stronie może skutkować kradzieżą naszych danych. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzać informacje, w tym te dotyczące potencjalnego pożyczkodawcy.

Innym sposobem ochrony danych osobowych może być korzystanie z dedykowanych narzędzi. Wysyłają one informacje do właściciela każdorazowo po wpłynięciu zapytać o PESEL.
Będą to:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Lębork
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
06 kwietnia 2023

Kredyt konsolidacyjny Lębork

Zysk mBanku w III kwartale 2019
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 listopada 2019

Zysk mBanku w III kwartale 2019

Świętopietrze w Polsce – na czym polega?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2020

Świętopietrze w Polsce – na czym polega?

Pożyczki bez BIK Żagań
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Żagań

Ranking najlepszych bankowych infolinii 2018
Banki
author
Patryk Byczek
05 czerwca 2018

Ranking najlepszych bankowych infolinii 2018

Porównaj