LEO Express w Polsce

LEO Express w Polsce

author
Aneta Jankowska
18 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Przewoźnikowi LEO Express otrzymał otwarty dostęp na trasie Praga - Kraków. Taką decyzję przyznał Urząd Transportu Kolejowego, a to oznacza, że przewoźnik z Czech, będzie mógł złożyć wniosek do zarządcy infrastruktury i rozpocząć przewozy już od 10 grudnia.

Prezes UTK Ignacy Góra tłumaczy, że jest zadowolony, że mógł wydać pozytywną decyzję nowemu przewoźnikowi.

Konkurencja na torach zwiększa szansę, że pasażer otrzyma atrakcyjną ofertę: wymusza rywalizację w zakresie cen przejazdu, komfortu i jakości obsługi. Ważne jest też, aby odbywała się w ramach wyznaczonych przepisami prawa, tak by poprawiała sytuację podróżnych. Nie chcemy dopuścić do tego, aby na przykład w dłuższej perspektywie pogorszyła się częstotliwość połączeń – powiedział.

Prosta i szybka decyzja

LEO Express złożył wniosek o otwarty dostęp w relacji Praha hlavní nádraží – Kraków Główny na początku czerwca 2017 roku. Po czterech miesiącach zmienił jednak jego treść i po zmianach nie zgłoszono potrzeby badania wpływu na połączenia dofinansowane ze środków publicznych. Co więcej, brak też było zastrzeżeń co do głównego celu połączenia – przewozu osób między państwami. Stąd też pozytywna decyzja Prezesa UTK o otwartym dostępie bez obowiązku wszczynania dodatkowych procedur. Taki tryb wydawania pozwoleń jest możliwy, dzięki znowelizowanej w 2016 roku ustawie o transporcie kolejowym.

Prezes grupy Leo Express zaznacza, że nowe połączenie otwierane jest bez korzystania z pomocy publicznej. 

Polacy dzięki temu dołączą do Szwedów, Brytyjczyków, Czechów, Niemców, Słowaków, Austriaków i Włochów, którzy już od pewnego czasu mogą korzystać z konkurencji na torach i z rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego – tłumaczy Peter Köhler cytowany w komunikacie spółki.

Trasa LEO Express

LEO Express chce uruchomić codziennie jedną parę pociągów między Pragą a Krakowem. Przewoźnik zaproponował trzy alternatywne trasy i rozkłady jazdy. Niezmiennie w każdej z nich pociąg miałby jechać w Polsce przez Zebrzydowice, Pszczynę, Tychy, Katowice i Mysłowice. W pierwszym wariancie pojedzie również przez Jaworzno, Trzebinię i Krzeszowice, a w drugim kolejne stacje to Jaworzno, Olkusz, Tunel i Miechów. Trzeci wariant zaś przewiduje przejazd przez Oświęcim, Zator i Skawinę

Planowane godziny kursowania to wyjazd z Pragi o 16.10 i przyjazd do Krakowa około 23.30. W kierunku powrotnym wyjazd około godziny 4.30 i przyjazd o 11.39.

Procedura współpracy z innym państwem

Przewoźnik z innego państwa UE, który chce świadczyć usługi w Polsce musi spełniać odpowiednie wymagania. Po pierwsze musi posiadać licencję, certyfikaty bezpieczeństwa część A i B, a także decyzję o otwartym dostępie. Licencja i certyfikat bezpieczeństwa część A wydane w dowolnym kraju unijnym zachowują ważność na terenie wszystkich krajów Wspólnoty bez żadnych dodatkowych formalności. Natomiast część B certyfikatu bezpieczeństwa potwierdza spełnienia wymagań niezbędnych do bezpiecznego wykonywania przewozów kolejowych na danej sieci kolejowej i jest ważna tylko w kraju wydania. LEO Express otrzymał certyfikat część B z UTK 20 kwietnia 2017 r.

Kolejnym dokumentem koniecznym jest decyzja w sprawie otwartego dostępu na trasie międzynarodowej. Przed wydaniem decyzji regulator może zbadać tak zwany cel główny i równowagę ekonomiczną. Takiego badania dokonuje jednak tylko na wniosek zainteresowanych podmiotów.

Więcej o LEO Express

Leo Express jest prywatnym przewoźnikiem kolejowym. Przedsiębiorstwo powstało 7 lat temu, a w Polsce dotychczas oferowano z jego ramienia połączenia autokarowe. 

Firma chce stworzyć dobrze skomunikowaną transgraniczną siatkę połączeń w Europie Środkowej, która łączy kolej, autokary, a także transport spod drzwi do drzwi wykorzystujący małe busy. Autokary Leo Express już teraz łączą ponad 40 polskich miast, na przykład Kraków z Ustką, Warszawę z Kielcami i Krakowem, czy Katowice z Łodzią i Gdańskiem. Co więcej, za pomocą sieci połączeń autobusowo-kolejowych firma obecnie zapewnia połączenia Polski z ponad 25 europejskimi miastami.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

BNP Paribas sponsorem Forum Rynku Spożywczego i Handlu

Bank BNP Paribas został oficjalnym głównym sponsorem tegorocznego Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawicieli banku będzie można spotkać podczas otwartych debat odbywających się podczas wydarzenia. Forum rozpocznie się już 4 listopada.

author
Dominika Byczek
26 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Blachowni

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Blachowni – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
16 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP spółką roku 2019

PKO BP otrzymał od międzynarodowych ekspertów tytuł Bank of the Year 2019 w Polsce. Ubiegły rok był dla instytucji przełomowy. Bank obchodził setną rocznicę działalności, o dwa lata szybciej zrealizował finansowe cele strategiczne, a aplikacja IKO okazała się być najlepszą aplikacją mobilną na świecie.

author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Prezes ING Banku Ślaskiego nagrodzony tytułem Digital Shapers

Fundacja Digital Poland ogłosiła listę tegorocznych laureatów tytułu Digital Shapers. W gronie wyróżnionych znalazł się Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. Otrzymał on nagrodę za znaczące dokonania zawodowe z zakresu cyfryzacji i nowych technologii. Sprawdzamy najważniejsze informacje w tej sprawie.

author
Halszka Gronek
09 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

KredytOK w Piasecznie

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Piasecznie.

author
Patryk Byczek
10 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Koniec z odsetkami od odsetek – prezydencki projekt

Odsetki od zaległych odsetek mają raz na zawsze zniknąć. Prezydent RP złożył w sejmie swój projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego.

author
Halszka Gronek
23 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj