LEO Express w Polsce

LEO Express w Polsce

author
Aneta Jankowska
18 października 2017
Przewoźnikowi LEO Express otrzymał otwarty dostęp na trasie Praga - Kraków. Taką decyzję przyznał Urząd Transportu Kolejowego, a to oznacza, że przewoźnik z Czech, będzie mógł złożyć wniosek do zarządcy infrastruktury i rozpocząć przewozy już od 10 grudnia.

Prezes UTK Ignacy Góra tłumaczy, że jest zadowolony, że mógł wydać pozytywną decyzję nowemu przewoźnikowi.

Konkurencja na torach zwiększa szansę, że pasażer otrzyma atrakcyjną ofertę: wymusza rywalizację w zakresie cen przejazdu, komfortu i jakości obsługi. Ważne jest też, aby odbywała się w ramach wyznaczonych przepisami prawa, tak by poprawiała sytuację podróżnych. Nie chcemy dopuścić do tego, aby na przykład w dłuższej perspektywie pogorszyła się częstotliwość połączeń – powiedział.

Prosta i szybka decyzja

LEO Express złożył wniosek o otwarty dostęp w relacji Praha hlavní nádraží – Kraków Główny na początku czerwca 2017 roku. Po czterech miesiącach zmienił jednak jego treść i po zmianach nie zgłoszono potrzeby badania wpływu na połączenia dofinansowane ze środków publicznych. Co więcej, brak też było zastrzeżeń co do głównego celu połączenia – przewozu osób między państwami. Stąd też pozytywna decyzja Prezesa UTK o otwartym dostępie bez obowiązku wszczynania dodatkowych procedur. Taki tryb wydawania pozwoleń jest możliwy, dzięki znowelizowanej w 2016 roku ustawie o transporcie kolejowym.

Prezes grupy Leo Express zaznacza, że nowe połączenie otwierane jest bez korzystania z pomocy publicznej. 

Polacy dzięki temu dołączą do Szwedów, Brytyjczyków, Czechów, Niemców, Słowaków, Austriaków i Włochów, którzy już od pewnego czasu mogą korzystać z konkurencji na torach i z rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego – tłumaczy Peter Köhler cytowany w komunikacie spółki.

Trasa LEO Express

LEO Express chce uruchomić codziennie jedną parę pociągów między Pragą a Krakowem. Przewoźnik zaproponował trzy alternatywne trasy i rozkłady jazdy. Niezmiennie w każdej z nich pociąg miałby jechać w Polsce przez Zebrzydowice, Pszczynę, Tychy, Katowice i Mysłowice. W pierwszym wariancie pojedzie również przez Jaworzno, Trzebinię i Krzeszowice, a w drugim kolejne stacje to Jaworzno, Olkusz, Tunel i Miechów. Trzeci wariant zaś przewiduje przejazd przez Oświęcim, Zator i Skawinę

Planowane godziny kursowania to wyjazd z Pragi o 16.10 i przyjazd do Krakowa około 23.30. W kierunku powrotnym wyjazd około godziny 4.30 i przyjazd o 11.39.

Procedura współpracy z innym państwem

Przewoźnik z innego państwa UE, który chce świadczyć usługi w Polsce musi spełniać odpowiednie wymagania. Po pierwsze musi posiadać licencję, certyfikaty bezpieczeństwa część A i B, a także decyzję o otwartym dostępie. Licencja i certyfikat bezpieczeństwa część A wydane w dowolnym kraju unijnym zachowują ważność na terenie wszystkich krajów Wspólnoty bez żadnych dodatkowych formalności. Natomiast część B certyfikatu bezpieczeństwa potwierdza spełnienia wymagań niezbędnych do bezpiecznego wykonywania przewozów kolejowych na danej sieci kolejowej i jest ważna tylko w kraju wydania. LEO Express otrzymał certyfikat część B z UTK 20 kwietnia 2017 r.

Kolejnym dokumentem koniecznym jest decyzja w sprawie otwartego dostępu na trasie międzynarodowej. Przed wydaniem decyzji regulator może zbadać tak zwany cel główny i równowagę ekonomiczną. Takiego badania dokonuje jednak tylko na wniosek zainteresowanych podmiotów.

Więcej o LEO Express

Leo Express jest prywatnym przewoźnikiem kolejowym. Przedsiębiorstwo powstało 7 lat temu, a w Polsce dotychczas oferowano z jego ramienia połączenia autokarowe. 

Firma chce stworzyć dobrze skomunikowaną transgraniczną siatkę połączeń w Europie Środkowej, która łączy kolej, autokary, a także transport spod drzwi do drzwi wykorzystujący małe busy. Autokary Leo Express już teraz łączą ponad 40 polskich miast, na przykład Kraków z Ustką, Warszawę z Kielcami i Krakowem, czy Katowice z Łodzią i Gdańskiem. Co więcej, za pomocą sieci połączeń autobusowo-kolejowych firma obecnie zapewnia połączenia Polski z ponad 25 europejskimi miastami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Przemyślu
Oddziały
author
Patryk Byczek
27 maja 2019

Santander Bank Polska w Przemyślu

Nieuczciwi sprzedawcy prądu – coraz więcej skarg
Wpisy
autor wpisu
Natalia Narloch
07 listopada 2018

Nieuczciwi sprzedawcy prądu – coraz więcej skarg

Pożyczki bez zaświadczeń Bolesławiec
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
18 lipca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Bolesławiec

Polak wygrał 193 miliony złotych w Eurojackpot
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 maja 2019

Polak wygrał 193 miliony złotych w Eurojackpot

Kredyt gotówkowy Bolesławiec
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
08 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Bolesławiec

Porównaj