Najczęściej komentowane
Bezpieczni 60 plus – nowy program
“Bezpieczni 60 plus” to nowy program ministerialny kierowany do seniorów, który ma zapobiegać częstemu w tej grupie uleganiu oszustom dokonującym kradzieży “na wnuczka”. Tylko w ubiegłym roku seniorzy stracili w wyniku kradzieży 60 milionów złotych.
Bezpieczni 60 plus
Program “Bezpieczni 60 plus” powstał we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości i Fundacji Instytutu Łukasiewicza, który od siedmiu lat zajmuje się pomocą osobom starszym. Doświadczenie zdobywa poprzez współpracę z chociażby uniwersytetami trzeciego wieku oraz organami władzy wykonawczej.
Bezpieczni 60 plus – szczegóły programu
organizatorzy:
- Ministerstwo Sprawiedliwości
- Instytut Łukasiewicz
forma pomocy:
Ministerstwo Sprawiedliwości
60 ośrodków regionalnych i 337 punków lokalnych pomocy prawnej i psychologicznej dla osób starszych
Fundacja Instytutu Łukasiewicza
dystrybucja ulotek, broszur i gazetek zawierających praktyczne porady dla osób starszych
Stworzyliśmy program edukacyjny w postaci ulotek, folderów, gazetek, które chcemy kolportować do miejsc zrzeszających osoby starsze, takich jak parafie, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, aby w ten sposób upowszechnić wiedzę o działaniach prewencyjnych czy bezpłatnych poradach prawnych – mówi Maciej Zdziarski, prezes zarządu Instytutu Łukasiewicz.
Jak pomoże seniorom Fundacja Łukasiewicza?
Setki tysięcy ulotek, broszur i gazetek z praktycznymi poradami dla osób starszych są już wydrukowane. Będą dostępne w około tysiącu miejsc w całym kraju. Trafią tam, gdzie najczęściej skupiają się seniorzy:
- do uniwersytetów trzeciego wieku,
- do klubów seniora,
- do domów kultury,
- do parafii.
Jak pomoże seniorom Ministerstwo Sprawiedliwości?
W ramach włączenia się do akcji “Bezpieczni 60 plus” Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało pomoc w postaci uruchomienia sieci pomocy osobom pokrzywdzonym. Było to motywowane tym, że w ubiegłym roku aż 70% zgłoszeń otrzymanych przez ministerstwo i dotyczących działalności przestępczej pochodziło właśnie od seniorów.
Sieć pomocy zaczęła być tworzona już rok temu. W ciągu trzech lat ma powstać ostatecznie:
- 60 ośrodków regionalnych,
- 337 punktów lokalnych.
Pomoc psychologiczna, prawna i medyczna jest kierowana do tych, którzy padli ofiarą oszustów.
Dzięki tym miejscom ofiara przestępstwa uzyska bezpłatną pomoc w każdym powiecie: prawną, psychologiczną i medyczną. Osoby pokrzywdzone mogą też zwrócić się o bony na żywność, ubrania czy środki higieny osobistej. Uruchomiliśmy również infolinię, pod którą można zadzwonić i anonimowo opowiedzieć o swoim problemie
– wyjaśnia Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Z darmowej pomocy prawnej seniorzy mogą skorzystać w każdym punkcie w kraju.
Koniec kradzieży na wnuczka i na policjanta
Osoby starsze bardzo łatwo ulegają różnego typu kradzieżom, ponieważ znacznie mniej niż ludzie młodzi są wyczuleni na wszelkiego typu sytuacje, w których mogą zostać oszukani. Seniorzy są również bardzo łatwowierni i z reguły chętnie niosą pomoc bliskim.
Z tego powodu oszuści stosują wobec nich metodę “na wnuczka” i podając się za osobę bliską potrzebującą nagłej pomocy finansowej kradną seniorom niejednokrotnie całe oszczędności życia.
Masz za niską emeryturę? Sprawdź, jak ją podwyższyć: https://www.zadluzenia.com/jak-podwyzszyc-emeryture-poradnik/.
Osoby starsze równie często ulegają kradzieżom “na policjanta”. Jest to stosunkowo nowa metoda oszustów. Została obmyślona ze względu na to, że wykazano, iż osoby starsze bardzo ufają funkcjonariuszom i – jeżeli zachodzi taka konieczność – są w stanie powierzyć im dużą gotówkę w dobrej wierze. Nie sprawdzają niestety, czy mają do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem, czy tylko z oszustem za niego przebranym.
Seniorzy trzymają gotówkę w domu
Takim kradzieżom sprzyja fakt, iż seniorzy najczęściej trzymają pieniądze w domu i są w stanie przekazać ją oszustom w każdej chwili. Maciej Zdziarski wskazuje, że seniorzy
wykazują większą ufność, otwartość, empatię i zaufanie. Starzenie się ma związek ze zmianą stanu zdrowia, mniejszą sprawnością społeczną czy gorszą pamięcią. Dotyczy to głównie osób powyżej 70. roku życia, które w dodatku mają mniejsze rozeznanie w problematyce prawnej. Zwłaszcza w dużych miastach wiele gospodarstw domowych prowadzą samotne starsze osoby, co rozzuchwala sprawców.
Seniorzy są największą grupą ryzyka pod względem popełnianych na nich działaniach przestępczych. Dane z 2017 roku wskazują, że wobec seniorów popełnia się ponad 100 przestępstw dziennie (dokonano ich wtedy ponad 40 000). Obszarami najbardziej narażonymi na kradzieże są:
- województwo mazowieckie,
- województwo śląskie,
- województwo dolnośląskie.
Dodaj komentarz