Bezpieczni 60 plus – nowy program

Bezpieczni 60 plus – nowy program

author
Dominika Sobieraj
27 czerwca 2019

“Bezpieczni 60 plus” to nowy program ministerialny kierowany do seniorów, który ma zapobiegać częstemu w tej grupie uleganiu oszustom dokonującym kradzieży “na wnuczka”. Tylko w ubiegłym roku seniorzy stracili w wyniku kradzieży 60 milionów złotych.

Bezpieczni 60 plus

Program “Bezpieczni 60 plus” powstał we współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości i Fundacji Instytutu Łukasiewicza, który od siedmiu lat zajmuje się pomocą osobom starszym. Doświadczenie zdobywa poprzez współpracę z chociażby uniwersytetami trzeciego wieku oraz organami władzy wykonawczej.

Stworzyliśmy program edukacyjny w postaci ulotek, folderów, gazetek, które chcemy kolportować do miejsc zrzeszających osoby starsze, takich jak parafie, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, aby w ten sposób upowszechnić wiedzę o działaniach prewencyjnych czy bezpłatnych poradach prawnych – mówi Maciej Zdziarski, prezes zarządu Instytutu Łukasiewicz.

Jak pomoże seniorom Fundacja Łukasiewicza?

Setki tysięcy ulotek, broszur i gazetek z praktycznymi poradami dla osób starszych są już wydrukowane. Będą dostępne w około tysiącu miejsc w całym kraju. Trafią tam, gdzie najczęściej skupiają się seniorzy:

  1. do uniwersytetów trzeciego wieku,
  2. do klubów seniora,
  3. do domów kultury,
  4. do parafii.

Jak pomoże seniorom Ministerstwo Sprawiedliwości?

W ramach włączenia się do akcji “Bezpieczni 60 plus” Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało pomoc w postaci uruchomienia sieci pomocy osobom pokrzywdzonym. Było to motywowane tym, że w ubiegłym roku aż 70% zgłoszeń otrzymanych przez ministerstwo i dotyczących działalności przestępczej pochodziło właśnie od seniorów.

Sieć pomocy zaczęła być tworzona już rok temu. W ciągu trzech lat ma powstać ostatecznie:

  • 60 ośrodków regionalnych,
  • 337 punktów lokalnych. 

Pomoc psychologiczna, prawna i medyczna jest kierowana do tych, którzy padli ofiarą oszustów.

"

Dzięki tym miejscom ofiara przestępstwa uzyska bezpłatną pomoc w każdym powiecie: prawną, psychologiczną i medyczną. Osoby pokrzywdzone mogą też zwrócić się o bony na żywność, ubrania czy środki higieny osobistej. Uruchomiliśmy również infolinię, pod którą można zadzwonić i anonimowo opowiedzieć o swoim problemie

– wyjaśnia Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Z darmowej pomocy prawnej seniorzy mogą skorzystać w każdym punkcie w kraju.

Koniec kradzieży na wnuczka i na policjanta

Osoby starsze bardzo łatwo ulegają różnego typu kradzieżom, ponieważ znacznie mniej niż ludzie młodzi są wyczuleni na wszelkiego typu sytuacje, w których mogą zostać oszukani. Seniorzy są również bardzo łatwowierni i z reguły chętnie niosą pomoc bliskim.

Z tego powodu oszuści stosują wobec nich metodę “na wnuczka” i podając się za osobę bliską potrzebującą nagłej pomocy finansowej kradną seniorom niejednokrotnie całe oszczędności życia.

Osoby starsze równie często ulegają kradzieżom “na policjanta”. Jest to stosunkowo nowa metoda oszustów. Została obmyślona ze względu na to, że wykazano, iż osoby starsze bardzo ufają funkcjonariuszom i – jeżeli zachodzi taka konieczność – są w stanie powierzyć im dużą gotówkę w dobrej wierze. Nie sprawdzają niestety, czy mają do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem, czy tylko z oszustem za niego przebranym.

Seniorzy trzymają gotówkę w domu

Takim kradzieżom sprzyja fakt, iż seniorzy najczęściej trzymają pieniądze w domu i są w stanie przekazać ją oszustom w każdej chwili. Maciej Zdziarski wskazuje, że seniorzy

"

wykazują większą ufność, otwartość, empatię i zaufanie. Starzenie się ma związek ze zmianą stanu zdrowia, mniejszą sprawnością społeczną czy gorszą pamięcią. Dotyczy to głównie osób powyżej 70. roku życia, które w dodatku mają mniejsze rozeznanie w problematyce prawnej. Zwłaszcza w dużych miastach wiele gospodarstw domowych prowadzą samotne starsze osoby, co rozzuchwala sprawców.

Seniorzy są największą grupą ryzyka pod względem popełnianych na nich działaniach przestępczych. Dane z 2017 roku wskazują, że wobec seniorów popełnia się ponad 100 przestępstw dziennie (dokonano ich wtedy ponad 40 000). Obszarami najbardziej narażonymi na kradzieże są:

  1. województwo mazowieckie,
  2. województwo śląskie,
  3. województwo dolnośląskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Citi Handlowy utrzymał tytuł „SuperEtycznej Firmy”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 marca 2021

Citi Handlowy utrzymał tytuł „SuperEtycznej Firmy”

Kredyt konsolidacyjny Piła
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
31 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Piła

Credit Agricole w Kartuzach
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Credit Agricole w Kartuzach

Zadłużenie a depresja
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 lutego 2020

Zadłużenie a depresja

Porównaj