Bezrobocie frykcyjne – czym jest i jak z nim walczyć?

Bezrobocie frykcyjne – czym jest i jak z nim walczyć?

author
Dorota Grycko
12 listopada 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bezrobocie jest poważnym problemem, o którym się ciągle mówi. Wyróżniamy między innymi bezrobocie frykcyjne, które nie ma jednolitego charakteru. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania, czym jest bezrobocie frykcyjne i jak z nim walczyć.

Spis treści:

  1. Czym jest bezrobocie i jakie są jego rodzaje?
  2. Bezrobocie frykcyjne – co to jest?
  3. Co charakteryzuje bezrobocie frykcyjne?
  4. Czy zmniejszenie bezrobocia frykcyjnego jest możliwe?
  5. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest bezrobocie i jakie są jego rodzaje?

Bezrobociem nazywamy zjawisko pozostawania w stanie bierności zawodowej. Dotyczy to osób, które nie mogą znaleźć pracy. Jest to sytuacja, w której na rynku pracy znajduje się zbyt dużo osób niezatrudnionych, które mogłyby wykonywać pracę. Takie zjawisko niesie ze sobą negatywne konsekwencje, ponieważ bezpośrednio wpływa na jakość życia grup społecznych.

Wyróżnia się następujące warunki, które trzeba spełniać, aby uzyskać status bezrobotnego:

  • Ukończyć 18 lat, ale nie być w wieku emerytalnym,
  • Pozostawać bez zatrudnienia,
  • Aktywnie poszukiwać pracy,
  • Być gotowym do podjęcia nowej pracy,
  • Nie mieć prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • Nie prowadzić własnej działalności gospodarczej,
  • Nie uczyć się w szkole (z wyjątkiem szkół dla dorosłych lub uczelni wyższych, na których studiuje się niestacjonarnie).

Jesteś osobą bezrobotną? Skorzystaj z kredytu dla bezrobotnych lub pożyczek na dowód.

Rodzaje bezrobocia:

  • bezrobocie frykcyjne,
  • bezrobocie globalne,
  • bezrobocie strukturalne,
  • bezrobocie naturalne,
  • bezrobocie jawne,
  • bezrobocie ukryte,
  • bezrobocie technologiczne,
  • bezrobocie koniunkturalne,
  • bezrobocie sezonowe,
  • bezrobocie przymusowe,
  • bezrobocie dobrowolne.

Bezrobocie frykcyjne – co to jest?

Bezrobocie frykcyjne nazywamy również bezrobociem krótkookresowym, ponieważ tworzą je pracownicy, którzy pozostają bez pracy tylko w krótkim okresie czasu. Jest to stan wywoływany ruchem pracowników, którzy chcą znaleźć nowe, lepsze miejsce pracy lub zmieniają miejsce zamieszkania.

Bezrobocie bez wątpienia kojarzy nam się z czymś negatywnym, ponieważ dotyczy osób, które pozostają bez pracy. Jeśli chodzi jednak o bezrobocie frykcyjne, sprawa wygląda nieco inaczej. Eksperci twierdzą, że ten rodzaj bezrobocia jest naturalnym zjawiskiem i nie powinniśmy się go szczególnie obawiać. Mamy z nim do czynienia, kiedy pracownicy podejmują decyzję o zmianie pracy i przez pewien czas pozostają bez zatrudnienia. Zdarza się tak, że pracownik zakończy pracę w jednej firmie i dopiero po jakimś czasie zacznie szukać nowego miejsca zatrudnienia, to właśnie ten okres między przejściem z jednej firmy do drugiej, nazywamy bezrobociem frykcyjnym.

W gospodarce, która prężnie się rozwija, a co za tym idzie, powstają nowe miejsca pracy, bezrobocie frykcyjne jest naturalnym zjawiskiem i nie powoduje wysokich kosztów społecznych. Specjaliści informują, że w Polsce stopa bezrobocia frykcyjnego wynosi około 3-4%. Jeśli stopa bezrobocia nie przekracza stopy bezrobocia frykcyjnego, nie ma powodów do zmartwień.

Jeśli przez dłuższy czas nie możemy znaleźć pracy, a nasze oszczędności się kończą, warto skorzystać z pożyczek bez zdolności kredytowej lub chwilówek.

Co charakteryzuje bezrobocie frykcyjne?

We wcześniejszej części artykułu przedstawiona została definicja bezrobocia frykcyjnego, a warto również zastanowić się nad przyczynami takiego zjawiska. W zależności od przypadku, owe przyczyny mogą ulec zmianie. Czasami nasza przerwa w pracy spowodowana jest narodzinami dziecka, a innym razem zmianą miejsca zamieszkania.

Podstawową cechą bezrobocia frykcyjnego jest jego powszechność, ponieważ występuje w każdej gospodarce, niezależnie od jej rodzaju i siły. Możemy je zaobserwować u pracowników w każdym wieku, wykonujących różne zawody. Najważniejszą cechą jest jednak to, że takie bezrobocie jest krótkotrwałe – trwa do 3 miesięcy.

Przyczyny bezrobocia frykcyjnego:

  • Narodziny dziecka,
  • Zmiana miejsca zamieszkania,
  • Trudny dostęp do ofert pracy,
  • Niestabilna gospodarka,
  • Wejście na rynek pracy,
  • Niedopasowanie zapotrzebowania pracowników do ich miejsca zamieszkania.

Cechy bezrobocia frykcyjnego:

  • Krótkotrwałość – ten rodzaj bezrobocia nie trwa długo, zazwyczaj nie przekracza trzech miesięcy.
  • Powszechność – występuje w każdej gospodarce, niezależnie od jej rodzaju i siły. Można również przypuszczać, że dotyka każdą grupę społeczną.
  • Mała szkodliwość – ten rodzaj bezrobocia spowodowany jest zazwyczaj zmianą miejsca pracy, a więc nie jest to długotrwała sytuacja, która miałaby negatywne skutki.

Czy zmniejszenie bezrobocia frykcyjnego jest możliwe?

Jeśli gospodarka funkcjonuje prawidłowo, to poziom bezrobocia frykcyjnego nie jest wysoki. W takiej sytuacji osoby dobrze zarabiające nie spieszą się z poszukiwaniem nowych miejsc pracy, ponieważ nie chcą burzyć swego bezpieczeństwa finansowego. Inaczej wygląda sprawa z młodymi ludźmi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy i mogą cały czas zmieniać miejsca zatrudnienia. Dużą rolę odgrywa również dostęp do ofert pracy i nowoczesne możliwości ich przeszukiwania.

Bezrobocie frykcyjne jest niskie na stabilnych rynkach pracy, które nie skłaniają do częstego zmieniania pracy. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od wysokości bezrobocia frykcyjnego, nie powinniśmy się nim szczególnie przejmować, ponieważ nie jest to groźne zjawisko.

Podsumowanie

  1. Bezrobociem nazywamy zjawisko pozostawania w stanie bierności zawodowej.
  2. Zjawisko bezrobocia niesie ze sobą negatywne konsekwencje, ponieważ bezpośrednio wpływa na jakość życia grup społecznych.
  3. Bezrobocie frykcyjne nazywamy również bezrobociem krótkookresowym, ponieważ tworzą je pracownicy, którzy pozostają bez pracy tylko w krótkim okresie czasu. Jest to stan wywoływany ruchem pracowników, którzy chcą znaleźć nowe, lepsze miejsce pracy lub zmieniają miejsce zamieszkania.
  4. Bezrobocie frykcyjne jest naturalnym zjawiskiem i nie powinniśmy się go szczególnie obawiać.
  5. Specjaliści informują, że w Polsce stopa bezrobocia frykcyjnego wynosi około 3-4%.
  6. Przyczyny bezrobocia frykcyjnego: narodziny dziecka, zmiana miejsca zamieszkania, trudny dostęp do ofert pracy, niestabilna gospodarka, wejście na rynek pracy, niedopasowanie zapotrzebowania pracowników do ich miejsca zamieszkania.
  7. Cechy bezrobocia frykcyjnego: krótkotrwałość – ten rodzaj bezrobocia nie trwa długo, zazwyczaj nie przekracza trzech miesięcy, powszechność – występuje w każdej gospodarce, niezależnie od jej rodzaju i siły, mała szkodliwość – ten rodzaj bezrobocia spowodowany jest zazwyczaj zmianą miejsca pracy, a więc nie jest to długotrwała sytuacja, która miałaby negatywne skutki.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt a pożyczka

To pojęcia często mylone. Stosowane zamienne, wszak intuicyjnie kojarzymy oba terminy z zobowiązaniem się do zwrotu pieniędzy, które otrzymaliśmy na pewien określony czas. Różnic jest wiele, zarówno zasadniczych jak i kosmetycznych. Warto więc uporządkować wiedzę.

author
Patryk Byczek
21 grudnia 2012
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wałbrzych otrzymał 60 mln kredytu z EBI

60 mln zł - to kwota kredytu jaką Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Wałbrzychowi. Miasto ma wykorzystać środki na realizację programu inwestycyjnego na rzecz odnowy infrastruktury miejskiej i zwiększenie efektywności energetycznej.

author
Aneta Jankowska
08 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Gostyniu

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Gostyniu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
06 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak zamknąć konto w Orange Finanse?

Znaleźliśmy lepszą ofertę, mamy już za dużo kont, skończyła się promocja - przyczyn chęci zamknięcia konta może być wiele. Sprawdzamy, jak można zrezygnować z rachunku prowadzonego w Orange Finanse.

author
Dominika Byczek
18 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja kredytu hipotecznego w PKO BP

8 lutego startuje promocja PKO „Otwórz się na własne M z niższą marżą”. Klienci, którzy skorzystają z 3 innych produktów Banku, mogą liczyć na obniżenie dodatkowo marży kredytu hipotecznego o 0,1 p.p. – nawet do poziomu 1,3%.

author
Patryk Byczek
08 lutego 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt bez zgody współmałżonka – gdzie dostaniemy?

W dzisiejszych czasach kredyt to zupełna normalność. Kredyty zaciągamy, by kupić mieszkanie, opłacić rodzinne wakacje, a nawet – by sprawić małżonkowi wymarzony prezent. Co jednak, gdy bank odmówi nam udzielenia kredytu bez zgody współmałżonka? Czy ma do tego prawo? I w jakich bankach możemy liczyć na finansowanie bez przedkładana zgody?

author
Dorota Grycko
26 września 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj