BNP Paribas wprowadził innowacyjny system komunikacji KIR
Klienci banku BNP Paribas mogą korzystać z nowo uruchomionego systemu elektronicznej komunikacji z systemem bankowym. Mechanizm daje możliwość szybkiego zweryfikowania informacji zawartych w dokumentach publicznych, takich jak aktualne tabele opłat i prowizji czy regulaminy korzystania z usługi.
BNP Paribas jako jeden z grona czołowych banków komercyjny w Polsce wdrożył innowacyjny system elektronicznej komunikacji z klientami. Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu, system ten spełnia wymogi trwałego nośnika, a oparty jest na technologii blockchain. Rozwiązanie zostało opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową przy współpracy z amerykańskim przedsiębiorstwem informatycznym International Business Machines Corporation oraz irlandzką spółką consultingową Accenture.
Dzięki nowym narzędziom komunikacji między systemem banku BNP Paribas a jego użytkownikami klienci zyskali dostęp do elektronicznych wersji dokumentów publicznych, takich jak regulaminy czy tabele opłat i prowizji. Cały mechanizm, jak informuje KIR, jest zgody z wymogami trwałego nośnika i powstał wykorzystaniem technologii rejestrów rozproszonych. Co ważne, wszelkie dokumenty przechowywane są nie tylko w systemie bankowości elektronicznej, lecz także w zewnętrznym archiwum KIR, dzięki czemu dostęp do nich jest nieograniczony.
Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie oparte o prywatną sieć blockchain […], wychodząc z założenia, że w wyścigu technologicznym nie ma miejsca na rozwiązania pośrednie. Jako Bank zmieniającego się świata, chcemy inwestować w przełomowe technologie i uprzedzać trendy zamiast na nie reagować. Jednocześnie mamy przekonanie, że wybrana technologia zapewnia naszym klientom pełne bezpieczeństwo i wygodę
– wyjaśniał Paweł Jaskulski, Menedżer Produktu ds. Analizy Biznesowej i Procesów w Banku BNP Paribas.
Klient zauważy, gdy bank zmieni taryfę opłat
Klienci banku będą mogli wedle uznania weryfikować niezmienność dokumentów publicznych (regulaminów korzystania z oferty, tabeli opłat i prowizji, cenników usług itp.). Dostęp do tejże usługi przysługuje za pośrednictwem banku, a także strony internetowej Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Autentyczność informacji na temat weryfikowanych dokumentów publicznych i ich statusu można sprawdzić dzięki narzędziu unikalnego identyfikatora noszącego nazwę Hash. Jest on kombinacją kilkudziesięciu cyfr i liter. Identyfikator Hash dowodzi, że w pliku przechowywanym we współdzielonej bazie danych nie wprowadzono żadnych zmian, tym samym nie wpływając na autentyczność dokumentów publicznych i informacji ich dotyczących.
Warto w tym miejscu dodać, iż przekazywanie istotnych informacji i dokumentów za pomocą trwałego nośnika jest wymogiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK za trwały nośnik uznaje takie rozwiązanie, które daje klientowi pewność, że dokument nie był i nie będzie edytowany, a także pozwala na dostęp do niego nawet po wygaśnięciu umowy z bankiem. System elektronicznej komunikacji z klientem opracowany przez KIR i wdrożony przez BNP Paribas jest zgodny z powyższą definicją i niezaprzeczalnie spełnia jej warunki.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zastosowanie innowacyjnych mechanizmów, w tym technologii blockchain, gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jak wyjaśniał Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej odpowiedzialnej za opracowanie systemu komunikacji:
BNP Paribas należy do bankowej awangardy instytucji mogących pochwalić się produkcyjnym wdrożeniem technologii blockchain. Dostarczane przez KIR rozwiązanie spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i transparentności, a zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala na pełną zgodność z regulacjami i zwiększenie komfortu klientów korzystających z usług bankowych.
Bank BNP Paribas – najważniejsze informacje dla klienta
Sesje wchodzące i wychodzące przelewów banku BNP Paribas
Kod SWIFT, BIC i IBAN banku BNP Paribas
Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/bnp-paribas-z-trwalym-nosnikiem-od-kir-bank-postawil-na-blockchain,33.html
Dodaj komentarz