Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?
Krajowa Izba Rozliczeniowa wspiera działanie wielu polskich podmiotów. Począwszy od sektora bankowego, przed administrację i pracę organów sądowniczych, aż po prywatne przedsiębiorstwa i ich klientów. Sprawdziliśmy, jakie kompetencje posiada KIR i kto stoi za sterami tejże instytucji.
Spis treści:
1. Krajowa Izba Rozliczeniowa – co to jest?
2. Podstawa prawna.
3. Cele i zadania KIR.
4. Usługi bankowe zarządzane przez KIR.
5. Polska administracja – czym zajmuje się KIR?
6. Kontakt.
7. Podsumowanie.
Krajowa Izba Rozliczeniowa – co to jest?
Krajowa Izba Rozliczeniowa, nazywana skrótowo KIR-em, jest niezwykle ważną państwową instytucją infrastrukturalną. Podmiot ten stanowi fundamentalną część polskiego sektora bankowego. Do głównych zadań KIR-u należy bowiem zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń – nie tylko bankowych, lecz także administracyjnych.
Instytucja, jaką jest oczywiście Krajowa Izba Rozliczeniowa, powołana została do życia w 1992 roku głównie przez Związek Banków Polskich i Narodowy Bank Polski. W ciągu blisko 27 lat swej działalności KIR świadczył usługi rozliczeniowe na rzecz banków, przedsiębiorstw i administracji publicznej. Co więcej, Izba zajmowała się także zarządzaniem przepływu pieniężnego w przypadku podmiotów działających w obszarze e-commerce oraz ich klientów.
Krajowa Izba Rozliczeniowa to kluczowy organ całego polskiego rynku finansowego. Jak tłumaczą same władze instytucji:
Pozycję lidera KIR buduje więc poprzez zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa rozliczeń międzybankowych, wejście na rynek rozliczeń kartowych, udział w inicjatywach programu Polska Cyfrowa, a także świadczenie usług wspólnych i pełnienie roli sektorowego ośrodka R&D dla banków.
Podstawa prawna
Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię istnienia Krajowej Izby Rozliczeniowej w polskim systemie bankowym, jest Ustawa z dnia 29. sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe. Dokument ten wszedł w życie wraz z początkiem 1998 roku. Ujednoliconą treść ustawy, po wielu nowelizacjach i zmianach, znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 140 na rok 1997 (poz. 939).
Podstawowe kwestie związane z utworzeniem Krajowej Izby Rozliczeniowej i jej nadrzędnych zadań opisane zostały następująco:
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 29. sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe
Rozdział 3a
Rachunek VAT
Art. 67
Skarb Państwa lub banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi mogą tworzyć izby rozliczeniowe w formie spółek handlowych w celu wymiany zleceń płatniczych oraz ustalania wzajemnych wierzytelności wynikających z tych zleceń.
Udziałowcem lub akcjonariuszem izby rozliczeniowej może być Skarb Państwa.
Dla zabezpieczenia przeprowadzania rozrachunku izba rozliczeniowa może tworzyć ze środków banków fundusz gwarancyjny; środki tego funduszu nie podlegają egzekucji z majątku banku.
Cele i zadania KIR
Działalność Krajowej Izby Rozliczeniowej opiera się na czterech podstawowych filarach. Są to kolejno:
1) zapewnianie szybkich, bezpiecznych i niezawodnych rozliczeń międzybankowych – zarówno w walucie EUR, jak i w złotówkach;
2) dostarczanie usług, które będą wspierać i poprawiać wydajność krajowych transakcji bezgotówkowych (mowa o funkcjach takich jak na przykład płatności mobilne czy transakcje kartowe);
3) tworzenie usług i produktów dedykowanych jednemu z najważniejszych działów całego sektora bankowego – działowi R&D (Research and Development) odpowiedzialnemu za badania i rozwój całego krajowego systemu finansowego;
4) pośredniczenie w dostarczaniu i wdrażaniu usług wspierających aktywność polskiego sektora bankowego w przypadku krajowej administracji publicznej.
Przedmiotem pracy Krajowej Izby Rozliczeniowej są oczywiście usługi z zakresu płatności i – jak sama nazwa instytucji wskazuje – rozliczeń. KIR kieruje opracowane przez siebie usługi głównie do instytucji bankowych. Ponadto Izba dedykuje swe produkty także do podmiotom finansowym i przedsiębiorstwom z sektora energetycznego, telekomunikacyjnego i e-commerce. Co więcej, z produktów i usług świadczonych przez KIR korzysta także państwowa administracja.
Krajowa Izba Rozliczeniowa | Najważniejsze informacje:
Rok powstania: 1992 rok
Forma prawna: spółka akcyjna
Podstawa prawna: art. 67 Ustawy z dnia 29. sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe
Podmioty powołujące: Związek Banków Polskich, Narodowy Bank Polski, 16 banków polskich
Siedziba: Warszawa
Prezes: Piotr Alicki
Przewodniczący Rady Nadzorczej: Adam Tochmański
Usługi bankowe zarządzane przez KIR
Za najważniejszą usługę bankową, jakiej dostarczaniem zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa, z pewnością uważa się system ELIXIR. Jest on oczywiście międzybankowym elektronicznym systemem rozliczeń transakcji dokonywanych w złotówkach. Dzięki jego istnieniu możliwa jest realizacja przelewów, poleceń zapłaty i co więcej – czeków. Wszystko to w oparciu o sesje rozliczeniowe ELIXIR.
Poza standardowym systemem ELIXIR niezwykle ważną usługą z ramienia KIR jest również Express Elixir – nowoczesny system rozliczeń płatności natychmiastowych. EE umożliwia więc ekspresowe, trwające maksymalnie 30 minut zrealizowanie oraz zaksięgowanie przelewu międzybankowego. Maksymalna kwota takiej transakcji wynosi aż 100 000 złotych, a koszt przelewu natychmiastowego waha się od 0 do 20 złotych (w zależności od banku).
Poniżej przestawiamy zestawienie innych, najważniejszych usług bankowych dostarczanych przez Krajową Izbę Rozliczeniową:
Usługi bankowe Krajowej Izby Rozliczeniowej:
Usługi rozliczeniowe:
- Elixir
- Euro Elixir
- Express Elixir
Usługi podpisu elektronicznego:
- Certyfikat kwalifikowany
- Certyfikat niekwalifikowany
- Narzędzia programistyczne
- Znakowanie czasem
System płatności kartowych:
- Inkart
Elektroniczna witryna do wymiany informacji z bankami:
- Ognivo
Bezpośrednie płatności online:
- Paybynet
Zarządzanie dokumentacją:
- eArchiwum
System szybkiego opłacania rachunków:
- Invoobill
Krajowa usługa dostępu do sieci SWIFT:
- Usługi Swift
Polska administracja – czym zajmuje się KIR?
Krajowa Izba Rozliczeniowa wspiera nie tylko polski sektor bankowy, lecz także system administracji publiczej. Jednym z czołowych produktów KIR, jakie dedykowane zostały polskim urzędom, jest Program Bezgotówkowy dla Urzędów. System ten realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Dzięki niemu możliwe jest oczywiście szybkie i bezproblemowe dokonywanie transakcji bezgotówkowych miedzy urzędami wojewódzkimi, marszałkowskimi, gminnymi i miejskimi. Co więcej, do Programu należy także Policja i starostwa powiatowe.
Poza tym KIR udostępnił klietom urzędów polskich takie usługi, jak na przykład Ognivo czy Invoobill. Pierwszy system umożliwia szybką wymianę danych między bankami, komornikami sądowymi, prokuratorami oraz sądami. Drugi natomiast pozwala klientom urzędów na szybki dostęp do własnych rachunków. Mowa tu m.in. o opłatach za wywóz śmieci czy o podatku od nieruchomości.
Inną wartą uwagi usługą KIR dedykowaną użytkownikom polskiej administracji jest Paybynet. Owy system to nic innego, jak jedyna w swoim rodzaju usługa szybkich płatności internetowych, która umożliwia elektroniczne regulowanie opłat administracyjnych. Co więcej, Paybynet pozwala na bezproblemowe wygenerowanie Elektronicznego Poświadczenia Opłaty. Dzięki temu systemowi poprawie uległa wydajność polskich urzędów administracji publicznej.
Kontakt
Krajowa Izba Rozliczeniowa
Adres:
ulica rtm. Witolda Pileckiego 65
02-781 Warszawa
Dane formalne:
KRS: 0000113064
NIP: 526-030-05-17
REGON: 012105474
Dane kontaktowe:
Telefon do siedziby spółki: +48 22 545 55 00
Infolinia
(czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00)
z telefonu stacjonarnego: 801 500 207
z telefonu stacjonarnego lub komórkowego: 22 545 55 55
Opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Bezpośredni formularz kontaktowy dostępny pod adresem: https://www.kir.pl/kontakt/formularz-kontaktowy/
Podsumowanie
1) Krajowa Izba Rozliczeniowa, nazywana skrótowo KIR-em, stanowi fundamentalną część polskiego sektora bankowego. Do głównych zadań KIR-u należy bowiem zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń.
2) Instytucja, jaką jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, powołana została do życia w 1992 roku głównie przez Związek Banków Polskich i Narodowy Bank Polski. Co więcej, organy te są obecnie jedynymi z najważniejszych udziałowców w spółce KIR S.A.
3) Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię istnienia Krajowej Izby Rozliczeniowej w polskim systemie bankowym, jest Ustawa z dnia 29. sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe.
4) W ciągu blisko 27 lat swej działalności KIR świadczył usługi rozliczeniowe na rzecz banków, przedsiębiorstw i administracji publicznej. Co więcej, Izba zajmuje się także zarządzaniem przepływu pieniężnego w przypadku podmiotów działających w obszarze e-commerce oraz ich klientów.
5) Za najważniejszą usługę bankową, jakiej dostarczaniem zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa, z pewnością uważa się system ELIXIR. Jest on międzybankowym elektronicznym systemem rozliczeń transakcji (dokonywanych oczywiście w złotówkach).
6) Poza standardowym systemem ELIXIR niezwykle ważną usługą z ramienia KIR jest także Express Elixir – nowoczesny system rozliczeń płatności natychmiastowych. EE umożliwia trwające maksymalnie 30 minut zrealizowanie oraz zaksięgowanie przelewu międzybankowego.
7) Krajowa Izba Rozliczeniowa wspiera nie tylko polski sektor bankowy, lecz także system administracji publiczej. Jednym z czołowych produktów KIR, jakie dedykowane zostały polskim urzędom, jest Program Bezgotówkowy dla Urzędów.
8) Inną wartą uwagi usługą KIR dedykowaną użytkownikom polskiej administracji jest Paybynet. Owy system to nic innego, jak jedyna w swoim rodzaju usługa szybkich płatności internetowych, która umożliwia elektroniczne regulowanie opłat administracyjnych.
9) KIR udostępnił klietom urzędów polskich również takie usługi, jak na przykład Ognivo czy Invoobill. Pomagają one oczywiście w zwiększaniu wydajności polskiej administracji publicznej.
10) Bezpośredni formularz kontaktowy z KIR-em dostępny jest pod adresem: https://www.kir.pl/kontakt/formularz-kontaktowy/ .
Źródła:
https://www.kir.pl
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19971400939
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krajowa_Izba_Rozliczeniowa
https://mfiles.pl/pl/index.php/Krajowa_Izba_Rozliczeniowa
Wszystkie komentarze
duzo dobrego robią, dzieki nim wlasciwie mozemy dokonywac przelewow.. to chyba najbardziej przydatna instytucja jak na moje.. nie toco na przyklad nfz!
Dodaj komentarz