Brak płatności od kontrahentów najczęstszym powodem upadłości
Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor zlecił badanie, które pokazało, że co szesnaste przedsiębiorstwo przyznało, iż w ubiegłym roku groziła mu upadłość z powodu opóźnienia lub braku płatności od kontrahentów. Sprawdzamy szczegóły.
Braki w płatnościach utrudniają funkcjonowanie polskich firm
Firmy borykają się z różnymi problemami. Na początku brakuje im odpowiednich środków na start – w takim przypadku warto sprawdzić pozabankowe pożyczki dla firm, a z czasem mają kłopoty z opłatami lub opóźnieniami, czy brakiem płatności od swoich kontrahentów.
Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, co szesnastej firmie w 2018 roku groziła upadłość właśnie z powodu opóźnień lub braku płatności od kontrahentów. Co więcej, wśród firm usługowych na takie ryzyko była narażona nawet co dziewiąta.
Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku 222 przedsiębiorstwa ogłosiły upadłość lub rozpoczęły restrukturyzację. To wynik o 10 podmiotów wyższy niż w tym samym czasie w 2018 roku.
Największa liczba bankructw i restrukturyzacji, przy niemal 50% wzroście, przypadła na handel – 70 firm. Z kolei w największym stopniu, bo z 7 do 12 przybyło firm z problemami w transporcie. W budownictwie odnotowano liczbę upadłości zbliżoną do tej sprzed roku – 36 firm, wobec 35 w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. Całkiem nieźle wiedzie się sektorowi produkcyjnemu , gdzie niemal we wszystkich gałęziach produkcji znacząco spadła liczba upadłości i restrukturyzacji firm. Z tego trendu wyłamała się jednak produkcja artykułów spożywczych oraz mebli – czytamy w komunikacie BIG InfoMonitor.
W badaniu zadano pytanie mikro oraz małym przedsiębiorstwom: Czy zdarzyło się, aby z powodu opóźnień lub braku płatności od kontrahentów w ubiegłym roku Państwa firmie groziła upadłość?
6% firm odpowiedziało twierdząco i chociaż nie jest to duży odsetek, to jak zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, takie wyniki mogą być pesymistyczną prognozą.
Przedsiębiorstwa, które oferują różne usługi miały największy problem z zaległymi płatnościami. Prawie 11% przedsiębiorstw z tej branży groziła upadłość.
Źródło: BIG InfoMonitor
Ostrożność przede wszystkim
BIG InfoMonitor przypomina, że przed podpisaniem umowy każdy przedsiębiorca powinien dokładnie sprawdzić kontrahenta. Może to zrobić w prosty sposob, np. szukając o nim informacji w sieci, w dokumentach w e-KRS, zamówić raport z wywiadowni gospodarczej, czy też zajrzeć do Rejestru Dłużników BIG.
– Wartość umowy i wysokość marży to nie wszystko, liczy się także czy kontrahent jest rzetelny w rozliczeniach. Na pewno nie można optymistycznie zakładać, że „mnie taki problem nie spotka”, bo nieterminowe regulowanie należności, to w Polsce powszechne zjawisko. Tylko w ostatnich 6 miesiącach, a nie w całym okresie życia firmy, problem miała połowa firm handlujących z odroczonym terminem płatności – tłumaczy Sławomir Grzelczak.
Z informacji BIG InfoMonitor wynika, że aktualnie w rejestrze znajduje się więcej niż 240 tys. firm, które miały problemy z terminową spłatą.
Badanie na zlecenie BIG InfoMonitor przeprowadziła wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska.
Źródło: https://media.bik.pl/
Dodaj komentarz