Budowa karty płatniczej

author
Dorota Grycko
28 grudnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Karty płatnicze to popularne i bardzo wygodne narzędzia, które pomagają nam w codziennym życiu. Z takiego rozwiązania korzystają prawie wszyscy posiadacze kont osobistych. Używanie kart pozwala między innymi na płatności zbliżeniowe oraz te internetowe, wypłaty i wpłaty do bankomatów i wiele innych możliwości. Sprawdzimy, jak zbudowana jest karta płatnicza i z czego się składa.

Spis treści:

 1. Karty płatnicze - podstawowe właściwości
 2. Awers - co znajduję się z przodu karty płatniczej?
 3. Dodatkowe informacje na awersie
 4. Numer karty płatniczej - co oznacza?
 5. Co znajdziemy na rewersie karty płatniczej?
 6. Czy można zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą?
 7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Karty płatnicze - podstawowe właściwości

Karta płatnicza to narzędzie, które wydawane jest przede wszystkim przez banki, ale również inne instytucje. Możemy nią zapłacić za towary i usługi, wypłacić pieniądze z bankomatu, ale również wykonać przelew online. Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jak zbudowana jest karta płatnicza, to warto wiedzieć, że każda karta musi zostać stworzona zgodnie z przyjętymi normami. Aktualnie obowiązujące standardy to ISO/IEC 7810 – jest to międzynarodowa norma definiująca fizyczne parametry kart identyfikacyjnych.

Norma określa przede wszystkim wymiary karty i jej kształt, ale również sposób rozmieszczenia elementów karty płatniczej. Abyśmy mogli używać kart w terminalach płatniczych, ich wymiary muszą być identyczne.

Dokładny wymiar karty wynosi:

 •  53,98 milimetrów wysokości,
 •  85,60 milimetrów szerokości,
 •  0,76 milimetra grubości.

Oprócz wymiarów dotyczących wysokości, szerokości i grubości, podane są również kryteria dotyczące zaokrąglenia karty płatniczej, które muszą wynosić 3,18 milimetra. Zgodnie z obecnymi normami, na każdej karcie musi widnieć również informacja o tym, jaki to rodzaj karty (debetowa, kredytowa itp.)

Awers - co znajduję się z przodu karty płatniczej?

Wszystkie karty płatnicze muszą zostać stworzone zgodnie z normami ISO. Określają one rozmieszczenia poszczególnych elementów z przodu (na awersie) oraz tyłu (na rewersie). Z tego powodu budowa karty płatniczej jest zawsze taka sama, bez względu na bank, który ją wydał.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź pożyczki od ręki lub chwilówki online.

Co znajduje się z przodu karty płatniczej?

 • Nazwa i znak firmowy wydawcy – jest to nazwa instytucji bankowej, która wydała ową kartę płatniczą. Takie informacje znajdziemy górnej części wyśrodkowane, ewentualnie w lewym rogu. Musi znaleźć się również informacja o operatorze (Mastercard lub Visa).
 • Dane właściciela karty – imię i nazwisko posiadacza karty, które umieszczone są na samym dole.
 • Numer karty – jest to ciąg 16 cyfr, które charakterystycznie podzielone są na 4-cyforwe bloki. Taki numer zawiera wiele istotnych informacji o rachunku, banku oraz organizacji płatniczej.
 • Data ważności – każda karta każda z nich posiada okres ważności.
 • Chip – metaliczny, malutki kwadrat z niewielką nazwą banku, który znajduje się w centralnej części, przy lewej krawędzi karty.
 • Informacja o płatnościach zbliżeniowych – znajdziemy ją z prawej strony karty.
 • Informacja o typie i zasięgu karty (lokalna lub międzynarodowa, biznesowa lub zwykła).

Dodatkowe informacje na awersie

Dodatkową informacją, którą możemy znaleźć się na naszej karcie płatniczej, jest między innymi znak informujący, że dana karta obsługuje płatności zbliżeniowe (symbol przedstawia kilka zaokrąglonych linii). Oznacza to, że dana karta korzysta z modułu NFC. Jest to funkcja, która aktualnie stała się bardzo popularna, a więc niektóre karty nie będą w nią wyposażone.

Płatności typu NFC działają za pomocą telefonu komórkowego, do którego „podpięta” została karta płatnicza użytkownika. Przykładem tego typu technologii jest Apple Pay oraz jego odpowiedniki wśród pozostałych producentów smartphonów: Google Pay i Huawei Pay. Unowocześnienia te umożliwiają dokonywanie transakcji płatniczych przy użyciu karty, jednocześnie nie korzystając z karty w ogóle. Wystarczy mieć przy sobie telefon z aktywowaną usługą NFC, by zapłacić za wybrane zakupy w sklepie stacjonarnym.

Innymi elementami, które mogą – ale nie muszą – pojawić się na karcie płatniczej są wszelkie dodatkowe zabezpieczenia. Niektórzy Klienci oprócz podstawowej opcji zabezpieczenia karty, decydują się na dodatkową ochronę. Są to na przykład druki UV (widoczne jedynie pod światłem ultrafioletowym, pomagają w uniemożliwieniu podrabiania kart) oraz gilosz (jest to tak zwany mikrodruk, który widoczny jest dopiero podczas sprawdzania kart specjalistycznymi narzędziami). Co ciekawe, na karcie płatniczej możemy również umiejscowić zdjęcie właściciela karty.

Numer karty płatniczej - co oznacza?

Najważniejszym wyznacznikiem identyfikacyjnym karty płatniczej jest jej unikatowy numer. Składa się on standardowo z 16 cyfr podzielonych na cztery sekcje po 4 cyfry – taka konstrukcja numeru jest stała i niezależna od tego, jaki dostawca wydał kartę (Marstercard, Visa, American Express itp.). Co niezwykle istotne, numer karty, tak jak i pozostałe jej dane, mają charakter poufny. Nie powinny więc one trafić w niepowołane ręce.

Każdy, kto uzyska dostęp do pełnej treści unikatowych i indywidualnych danych karty płatniczej, otrzyma możliwość swobodnego dostępu do zasobów zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Znając numer, kod CVC i datę ważności karty, możemy rejestrować się na platformach streamingowych, potwierdzać długoterminowe subskrypcje, a nawet – dowoli płacić za usługi i towary zakupione online. Dlatego właśnie trafienie karty w niepowołane ręce lub podpatrzenie jej danych przez oszusta może być niebezpieczne.

Co znajdziemy na rewersie karty płatniczej?

 • Pasek magnetyczny – czarny pasek zawierający informacje o właścicielu i rachunku, jego wymiary to 12 mm na 86mm. Dane na nim zapisane, odczytywane są podczas przesuwania karty płatniczej w terminalach.
 • Hologram – umieszczany laserowo trójwymiarowy obraz, który pełni funkcję zabezpieczającą. Dzięki niemu można stwierdzić czy karta jest fałszywa czy prawdziwa.
 • Miejsce na podpis – każda karta musi zostać podpisana przez właściciela imieniem i nazwiskiem. Co ważne, sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia płatności kartą, która nie została podpisana.
 • Kod CVC – trzycyfrowy kod autoryzacyjny karty, który możemy nazwać również kodem bezpieczeństwa. Pozwala on na uwierzytelnienie płatności zdalnych.
 • Dane banku – dane kontaktowe banku, który wydał ową kartę płatniczą. Znajdziemy między innymi numer telefonu, na który powinniśmy zadzwonić, jeśli będziemy chcieli zastrzec kartę.

Czy można zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą?

Jeśli wydaje nam się, że ktoś mógł zdobyć dane naszej karty, powinniśmy jak najszybciej wyłączyć możliwość wykonywania transakcji przez Internet. Możemy to zrobić w serwisie transakcyjnym banku oraz w aplikacji mobilnej. Warto jest także zawczasu pomyśleć o zmniejszeniu maksymalnych limitów kwotowych i liczbowych dla transakcji „kartowych” dokonywanych przez Internet.

Warto też skorzystać z zabezpieczenia 3D Secure. Dzięki temu narzędziu każda próba zdalnego użycia karty będzie musiała zostać potwierdzona jednorazowym kodem, który bank wyśle nam SMS-em na telefon. Niektóre banki, takie jak na przykład mBank, zamiast kodów jednorazowych wprowadziły możliwość autoryzacji transakcji za pomocą zalogowania do aplikacji mobilnej (przykładowo na odcisk palca).

Dane naszej karty powinny być chronione nie tylko przez nas, lecz także przez serwisy i sklepy, jakim powierzamy te poufne dane. Niestety jednak czasami zdarzają się przypadki wycieku danych dotyczących kart płatniczych Klientów. Aby uniknąć przykrych konsekwencji takiej sytuacji, warto zrezygnować z każdorazowego podawania danych karty w przypadku płacenie w e-sklepie.

Podsumowanie

 1. Karta płatnicza to narzędzie, które wydawane jest przede wszystkim przez banki, ale również inne instytucje. Możemy nią zapłacić za towary i usługi, wypłacić pieniądze z bankomatu, ale również wykonać przelew online.
 2. Każda karta musi zostać stworzona zgodnie z przyjętymi normami. Aktualnie obowiązujące standardy to ISO/IEC 7810
 3. Norma określa przede wszystkim wymiary karty i jej kształt, ale również sposób rozmieszczenia elementów karty płatniczej.
 4. Wszystkie karty płatnicze muszą zostać stworzone zgodnie z normami ISO. Określają one rozmieszczenia poszczególnych elementów z przodu (na awersie) oraz tyłu (na rewersie).
 5. Na awersie znajdują się takie informacje jak: dane właściciela karty, numer karty, data ważności itp.
 6. Dodatkowymi informacjami, które mogą znaleźć się na naszej karcie płatniczej, to między innymi znak informujący, że dana karta obsługuje płatności zbliżeniowe.
 7. Innymi elementami, które mogą – ale nie muszą – pojawić się na karcie płatniczej są wszelkie dodatkowe zabezpieczenia.
 8. Najważniejszym wyznacznikiem identyfikacyjnym karty płatniczej jest jej unikatowy numer. Składa się on standardowo z 16 cyfr podzielonych na cztery sekcje po 4 cyfry.
 9. Na rewersie znajdziemy między innymi: miejsce na podpis, kod CVC, pasek magnetyczny.
 10. Dane naszej karty powinny być chronione nie tylko przez nas, lecz także przez serwisy i sklepy, jakim powierzamy te poufne dane.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Sulikowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Sulikowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak zamknąć konto w Getin Banku?

Prawo do zrezygnowania z konta przysługuje każdemu Klientowi, bez względu na to, z jakiego powodu chciałby on to zrobić. Sprawdzamy, jak można zamknąć konto w Getin Noble Banku.

author
Dorota Grycko
09 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Zmiany w aplikacji mobilnej Credit Agricole

Technologiczna nowość w Credit Agricole. Klienci banku korzystający z aplikacji mobilnej mogą zalogować się w nowy sposób. Od teraz CA24 Mobile proponuje logowanie za pomocą odcisku palca oraz Face ID.

author
Patryk Byczek
13 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wspólna inicjatywa Poczty Polskiej, Enei i KZŁ na rzecz elektromobilności

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Poczty Polskiej spółka wraz z Eneą i Kolejowymi Zakładami Łączności (KZŁ) podpisała list intencyjny. W ramach tego dokumentu podmioty zapowiedziały działania na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce. Jakie są szczegóły planowanych zmian we wnętrzu tychże organizacji?

author
Alicja Hirsekorn
09 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alior Bank w Ozorkowie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Ozorkowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Polscy seniorzy mają poważne długi

W przeciągu trzech ostatnich lat łączna liczba niesolidnych dłużników po 64. roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią, a ich przeciętne przeterminowane zobowiązanie – aż o połowę. Polskim seniorom nie jest łatwo wiązać koniec z końcem, czego powodem jest przede wszystkim niska emerytura, a także wysokie koszty leczenia i opłaty na gospodarstwo domowe.

author
Halszka Gronek
04 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj