Budowa karty płatniczej

author
Dorota Grycko
28 grudnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Karty płatnicze to popularne i bardzo wygodne narzędzia, które pomagają nam w codziennym życiu. Z takiego rozwiązania korzystają prawie wszyscy posiadacze kont osobistych. Używanie kart pozwala między innymi na płatności zbliżeniowe oraz te internetowe, wypłaty i wpłaty do bankomatów i wiele innych możliwości. Sprawdzimy, jak zbudowana jest karta płatnicza i z czego się składa.

Spis treści:

  1. Karty płatnicze - podstawowe właściwości
  2. Awers - co znajduję się z przodu karty płatniczej?
  3. Dodatkowe informacje na awersie
  4. Numer karty płatniczej - co oznacza?
  5. Co znajdziemy na rewersie karty płatniczej?
  6. Czy można zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą?
  7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Karty płatnicze - podstawowe właściwości

Karta płatnicza to narzędzie, które wydawane jest przede wszystkim przez banki, ale również inne instytucje. Możemy nią zapłacić za towary i usługi, wypłacić pieniądze z bankomatu, ale również wykonać przelew online. Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jak zbudowana jest karta płatnicza, to warto wiedzieć, że każda karta musi zostać stworzona zgodnie z przyjętymi normami. Aktualnie obowiązujące standardy to ISO/IEC 7810 – jest to międzynarodowa norma definiująca fizyczne parametry kart identyfikacyjnych.

Norma określa przede wszystkim wymiary karty i jej kształt, ale również sposób rozmieszczenia elementów karty płatniczej. Abyśmy mogli używać kart w terminalach płatniczych, ich wymiary muszą być identyczne.

Dokładny wymiar karty wynosi:

  •  53,98 milimetrów wysokości,
  •  85,60 milimetrów szerokości,
  •  0,76 milimetra grubości.

Oprócz wymiarów dotyczących wysokości, szerokości i grubości, podane są również kryteria dotyczące zaokrąglenia karty płatniczej, które muszą wynosić 3,18 milimetra. Zgodnie z obecnymi normami, na każdej karcie musi widnieć również informacja o tym, jaki to rodzaj karty (debetowa, kredytowa itp.)

Awers - co znajduję się z przodu karty płatniczej?

Wszystkie karty płatnicze muszą zostać stworzone zgodnie z normami ISO. Określają one rozmieszczenia poszczególnych elementów z przodu (na awersie) oraz tyłu (na rewersie). Z tego powodu budowa karty płatniczej jest zawsze taka sama, bez względu na bank, który ją wydał.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź pożyczki od ręki lub chwilówki online.

Co znajduje się z przodu karty płatniczej?

  • Nazwa i znak firmowy wydawcy – jest to nazwa instytucji bankowej, która wydała ową kartę płatniczą. Takie informacje znajdziemy górnej części wyśrodkowane, ewentualnie w lewym rogu. Musi znaleźć się również informacja o operatorze (Mastercard lub Visa).
  • Dane właściciela karty – imię i nazwisko posiadacza karty, które umieszczone są na samym dole.
  • Numer karty – jest to ciąg 16 cyfr, które charakterystycznie podzielone są na 4-cyforwe bloki. Taki numer zawiera wiele istotnych informacji o rachunku, banku oraz organizacji płatniczej.
  • Data ważności – każda karta każda z nich posiada okres ważności.
  • Chip – metaliczny, malutki kwadrat z niewielką nazwą banku, który znajduje się w centralnej części, przy lewej krawędzi karty.
  • Informacja o płatnościach zbliżeniowych – znajdziemy ją z prawej strony karty.
  • Informacja o typie i zasięgu karty (lokalna lub międzynarodowa, biznesowa lub zwykła).

Dodatkowe informacje na awersie

Dodatkową informacją, którą możemy znaleźć się na naszej karcie płatniczej, jest między innymi znak informujący, że dana karta obsługuje płatności zbliżeniowe (symbol przedstawia kilka zaokrąglonych linii). Oznacza to, że dana karta korzysta z modułu NFC. Jest to funkcja, która aktualnie stała się bardzo popularna, a więc niektóre karty nie będą w nią wyposażone.

Płatności typu NFC działają za pomocą telefonu komórkowego, do którego „podpięta” została karta płatnicza użytkownika. Przykładem tego typu technologii jest Apple Pay oraz jego odpowiedniki wśród pozostałych producentów smartphonów: Google Pay i Huawei Pay. Unowocześnienia te umożliwiają dokonywanie transakcji płatniczych przy użyciu karty, jednocześnie nie korzystając z karty w ogóle. Wystarczy mieć przy sobie telefon z aktywowaną usługą NFC, by zapłacić za wybrane zakupy w sklepie stacjonarnym.

Innymi elementami, które mogą – ale nie muszą – pojawić się na karcie płatniczej są wszelkie dodatkowe zabezpieczenia. Niektórzy Klienci oprócz podstawowej opcji zabezpieczenia karty, decydują się na dodatkową ochronę. Są to na przykład druki UV (widoczne jedynie pod światłem ultrafioletowym, pomagają w uniemożliwieniu podrabiania kart) oraz gilosz (jest to tak zwany mikrodruk, który widoczny jest dopiero podczas sprawdzania kart specjalistycznymi narzędziami). Co ciekawe, na karcie płatniczej możemy również umiejscowić zdjęcie właściciela karty.

Numer karty płatniczej - co oznacza?

Najważniejszym wyznacznikiem identyfikacyjnym karty płatniczej jest jej unikatowy numer. Składa się on standardowo z 16 cyfr podzielonych na cztery sekcje po 4 cyfry – taka konstrukcja numeru jest stała i niezależna od tego, jaki dostawca wydał kartę (Marstercard, Visa, American Express itp.). Co niezwykle istotne, numer karty, tak jak i pozostałe jej dane, mają charakter poufny. Nie powinny więc one trafić w niepowołane ręce.

Każdy, kto uzyska dostęp do pełnej treści unikatowych i indywidualnych danych karty płatniczej, otrzyma możliwość swobodnego dostępu do zasobów zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Znając numer, kod CVC i datę ważności karty, możemy rejestrować się na platformach streamingowych, potwierdzać długoterminowe subskrypcje, a nawet – dowoli płacić za usługi i towary zakupione online. Dlatego właśnie trafienie karty w niepowołane ręce lub podpatrzenie jej danych przez oszusta może być niebezpieczne.

Co znajdziemy na rewersie karty płatniczej?

  • Pasek magnetyczny – czarny pasek zawierający informacje o właścicielu i rachunku, jego wymiary to 12 mm na 86mm. Dane na nim zapisane, odczytywane są podczas przesuwania karty płatniczej w terminalach.
  • Hologram – umieszczany laserowo trójwymiarowy obraz, który pełni funkcję zabezpieczającą. Dzięki niemu można stwierdzić czy karta jest fałszywa czy prawdziwa.
  • Miejsce na podpis – każda karta musi zostać podpisana przez właściciela imieniem i nazwiskiem. Co ważne, sprzedawcy mogą odmówić przyjęcia płatności kartą, która nie została podpisana.
  • Kod CVC – trzycyfrowy kod autoryzacyjny karty, który możemy nazwać również kodem bezpieczeństwa. Pozwala on na uwierzytelnienie płatności zdalnych.
  • Dane banku – dane kontaktowe banku, który wydał ową kartę płatniczą. Znajdziemy między innymi numer telefonu, na który powinniśmy zadzwonić, jeśli będziemy chcieli zastrzec kartę.

Czy można zwiększyć bezpieczeństwo płatności kartą?

Jeśli wydaje nam się, że ktoś mógł zdobyć dane naszej karty, powinniśmy jak najszybciej wyłączyć możliwość wykonywania transakcji przez Internet. Możemy to zrobić w serwisie transakcyjnym banku oraz w aplikacji mobilnej. Warto jest także zawczasu pomyśleć o zmniejszeniu maksymalnych limitów kwotowych i liczbowych dla transakcji „kartowych” dokonywanych przez Internet.

Warto też skorzystać z zabezpieczenia 3D Secure. Dzięki temu narzędziu każda próba zdalnego użycia karty będzie musiała zostać potwierdzona jednorazowym kodem, który bank wyśle nam SMS-em na telefon. Niektóre banki, takie jak na przykład mBank, zamiast kodów jednorazowych wprowadziły możliwość autoryzacji transakcji za pomocą zalogowania do aplikacji mobilnej (przykładowo na odcisk palca).

Dane naszej karty powinny być chronione nie tylko przez nas, lecz także przez serwisy i sklepy, jakim powierzamy te poufne dane. Niestety jednak czasami zdarzają się przypadki wycieku danych dotyczących kart płatniczych Klientów. Aby uniknąć przykrych konsekwencji takiej sytuacji, warto zrezygnować z każdorazowego podawania danych karty w przypadku płacenie w e-sklepie.

Podsumowanie

  1. Karta płatnicza to narzędzie, które wydawane jest przede wszystkim przez banki, ale również inne instytucje. Możemy nią zapłacić za towary i usługi, wypłacić pieniądze z bankomatu, ale również wykonać przelew online.
  2. Każda karta musi zostać stworzona zgodnie z przyjętymi normami. Aktualnie obowiązujące standardy to ISO/IEC 7810
  3. Norma określa przede wszystkim wymiary karty i jej kształt, ale również sposób rozmieszczenia elementów karty płatniczej.
  4. Wszystkie karty płatnicze muszą zostać stworzone zgodnie z normami ISO. Określają one rozmieszczenia poszczególnych elementów z przodu (na awersie) oraz tyłu (na rewersie).
  5. Na awersie znajdują się takie informacje jak: dane właściciela karty, numer karty, data ważności itp.
  6. Dodatkowymi informacjami, które mogą znaleźć się na naszej karcie płatniczej, to między innymi znak informujący, że dana karta obsługuje płatności zbliżeniowe.
  7. Innymi elementami, które mogą – ale nie muszą – pojawić się na karcie płatniczej są wszelkie dodatkowe zabezpieczenia.
  8. Najważniejszym wyznacznikiem identyfikacyjnym karty płatniczej jest jej unikatowy numer. Składa się on standardowo z 16 cyfr podzielonych na cztery sekcje po 4 cyfry.
  9. Na rewersie znajdziemy między innymi: miejsce na podpis, kod CVC, pasek magnetyczny.
  10. Dane naszej karty powinny być chronione nie tylko przez nas, lecz także przez serwisy i sklepy, jakim powierzamy te poufne dane.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wyniki Alior Banku za II kwartał 2020

Alior Bank odnotował w drugim kwartale bieżącego roku skonsolidowaną stratę netto na poziomie 585 500 000 złotych. W zeszłym roku w analogicznym okresie strata wynosiła 9 410 000 złotych. Sprawdź wyniki Alior Banku za drugi kwartał 2020 roku.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank sesje przychodzące i wychodzące

Sprawdź sesje mBank, by zweryfikować kiedy przelew zostanie zaksięgowany w tym banku.

author
Dominika Byczek
25 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

T-Mobile Usługi Bankowe w Skoczowie

T-Mobile Usługi Bankowe jest nowoczesnym bankiem internetowym, w którym Klienci mogą otworzyć konto, czy wziąć kredyt gotówkowy i konsolidacyjny przez Internet. Sprawdź informacje na temat placówki w Skoczowie.

author
Patryk Byczek
11 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Oszuści podszywają się pod PKO BP

Brytyjska Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed oszustami działającymi w branży finansowej, którzy za cel obrali sobie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Oszuści podszywają się pod polskiego lidera sektora bankowego, Bank PKO BP.

author
Patryk Byczek
21 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Murowanej Goślinie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Murowanej Goślinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Spółdzielczy w Niemcach – sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Niemcach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Niemce.

author
Patryk Byczek
25 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj