Jak uzyskać zaświadczenie o danych przetwarzanych w Rejestrze Dowodów Osobistych?

Jak uzyskać zaświadczenie o danych przetwarzanych w Rejestrze Dowodów Osobistych?

author
Halszka Gronek
14 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zdarzają się przypadki, w których okazuje się, iż będziemy potrzebować zaświadczenia z Rejestru Dowodów Osobistych. O wystawienie owego dokumentu można wnioskować zarówno internetowo, jak i listownie oraz stacjonarnie. Sprawdziliśmy, krok po kroku, jak uzyskać zaświadczenie o danych przetwarzanych w RDO. 

Spis treści

1. Zaświadczenie o danych w RDO – co to jest?
2. Jak uzyskać zaświadczenie w urzędzie?
3. Jak uzyskać zaświadczenie listownie?
4. Jak uzyskać zaświadczenie przez Internet?
5. Pytania i odpowiedzi.
6. Podsumowanie.

Zaświadczenie o danych w RDO – co to jest?

Zaświadczenie o danych przetwarzanych w RDO to nic innego, jak oficjalne pismo potwierdzające, jakie informacje znajdują się w bazie danych Rejestru Dowodów Osobistych. Z kolei Rejestr ten jest centralnym i ogólnokrajowym archiwum informacyjnym, gromadzącym i zapisującym dane o dowodach osobistych i ich posiadaczach. Organem sprawującym pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem Rejestru Dowodów Osobistych jest Ministerstwo Cyfryzacji. 

W ogólnopolskim Rejestrze Dowodów Osobistych gromadzone są personalne dane osobowe dotyczące tych obywateli polskich, którzy albo ubiegają się o wydanie dowodu osobistego, albo otrzymali już dowody osobiste (są posiadaczami). W RDO znajdziemy wiele różnych i poufnych informacji, takich jak na przykład PESEL zgłoszonego członka, imiona jego rodziców, określenie płci biologicznej czy dane dotyczące wcześniej wydanych dowodów. 

Rejestr Dowód Osobistych został uruchomiony wraz z początkiem marca 2015 roku na mocy Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych. Bazy danych RDO są aktualizowane w trybie rzeczywistym bezpośrednio przez urzędników organów gmin. Sama personalizacja dokumentów prowadzona jest natomiast przez Centrum Personalizacji Dokumentów działającym przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Sprawdź najlepsze oferty pożyczek na dowód: https://www.zadluzenia.com/artykul/492,pozyczka-na-dowod/

Jak uzyskać zaświadczenie w urzędzie?

Aby złożyć wniosek o udostępnienie danych przechowywanych w Rejestrze Dowodów Osobistych, wystarczy udać się do najbliższego (dowolnego) urzędu gminy. Nie każdy złożony wniosek zostanie jednak pozytywnie rozpatrzony – bowiem nie każdy zainteresowany posiada odpowiednie uprawnienia. 

Interes prawny nie wymaga zgody na dostęp do danych osoby, której mają dotyczyć owe informacje. Oznacza to, że wnioskujący, który udowodni interes prawny (na przykład wierzyciel pragnący złożyć u komornika sądowego wniosek o wszczęcie egzekucji), będzie mógł liczyć na uzyskanie wglądu w profil danej osoby (w tym przypadku – dłużnika) zapisany w Rejestrze Dowodów Osobistych. 

Natomiast interes faktyczny wymaga pisemnej zgody ze strony sprawdzanej osoby. Przykładowo: jeżeli dziennikarz śledczy zechce pobrać z Rejestru Dowodów Osobistych zdjęcie do dowodu jednego z bohaterów własnego reportażu, będzie musiał przedłożyć zgodę od tegoż bohatera. 

Informacje formalne 

Złożenie wniosku w urzędzie wiąże się z uiszczeniem odpowiedniej opłaty skarbowej. Standardowa opłata za wydanie zaświadczenia wynosi 17 złotych. Dodatkowo przewidziana jest opłata w wysokości 17 złotych za złożenie dokumentu potwierdzającego pełnomocnictwo właściwego wnioskodawcy. Warto jednak dodać, iż z owej (drugiej) opłaty zwolnieni są małżonkowie, wstępni, zstępni i rodzeństwo zainteresowanego wnioskodawcy. 

Opłatę skarbową można uiścić za pośrednictwem Banku lub Poczty, w kasie właściwego urzędu, a także przelewem na konto danej instytucji. Ponadto warto także dodać, iż w przypadku wnioskowania o udostępnienie danych jednostkowych z RDO (na przykład na mocy interesu prawnego) należy uiścić opłatę administracyjną w wysokości 31 złotych. 

Rozpatrzenie wniosku może potrwać do 7 dni od daty złożenia kompletu dokumentów we właściwym urzędzie. Instytucją odpowiedzialną za realizację zgłoszenia wniosku jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Więcej informacji o godzinach przyjmowania wniosków przez dane urzędy znaleźć można na stronach internetowych owych instytucji. 

Jak uzyskać zaświadczenie listownie?

O zaświadczenie na temat danych zgromadzonych w Rejestrze Dowodów Osobistych wnioskować można w podobny sposób, co w przypadku stacjonarnego wnioskowania w urzędzie. Co istotne jednak, niezbędne dokumenty będą musiały zostać dostarczone – w komplecie – listem poleconym. 

Informacje formalne 

Listowne złożone wniosku wiąże się z uiszczeniem odpowiedniej opłaty skarbowej. Standardowa opłata za wydanie zaświadczenia wynosi 17 złotych. Dodatkowo przewidziana jest opłata w wysokości 17 złotych za złożenie dokumentu potwierdzającego pełnomocnictwo właściwego wnioskodawcy. Warto jednak dodać, iż z owej (drugiej) opłaty zwolnieni są małżonkowie, wstępni, zstępni i rodzeństwo zainteresowanego wnioskodawcy. 

Opłatę skarbową można uiścić przelewem – na konto urzędu gminy, do którego wysyłamy wniosek o dostęp do danych z Rejestru. Ponadto warto także dodać, iż w przypadku wnioskowania o udostępnienie danych jednostkowych z RDO (na przykład na mocy interesu prawnego) należy uiścić opłatę administracyjną w wysokości 31 złotych. 

Rozpatrzenie wniosku może potrwać do 7 dni od daty wpłynięcia kompletu dokumentów do właściwego urzędu gminy. Aby mieć potwierdzenie dostarczenia listu z wnioskiem, warto wysłać owy dokumnet listem poleconym – najlepiej z tak zwaną „zwrotką”. Instytucją odpowiedzialną za realizację wniosku i jego rozpatrzenie jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

 

Jak uzyskać zaświadczenie przez Internet?

Możliwość uzyskania zaświadczenia o danych z Rejestru Dowodów Osobistych możliwe jest dzięki platformie ePUAP. Aby skorzystać z owej platformy, konieczne jest jednak posiadanie profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego (więcej informacji o certyfikacie w naszym artykule poświęconym Podpisowi elektronicznemu Szafir).

Niezależnie od tego, która z powyższych (uprawnionych) osób złoży wniosek o dostęp do danych z Rejestru Dowodów Osobistych, obowiązuje jedna, wspólna opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia. Wynosi ona 17 złotych.

Dodatkowo osoby wnioskujące za pośrednictwem pełnomocnika muszą liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 złotych za potwierdzenie pełnomocnictwa. 

Informacje formalne 

Uiszczenie odpowiednich opłat skarbowych (obowiązkowej – za wydanie zaświadczenia i fakultatywnej – za potwierdzenie pełnomocnictwa) powinno odbyć się przelewem – na numer banku właściwego urzędu gminy. Warto w tym miejscu dodać, iż z drugiej opłaty skarbowej (za pełnomocnictwo) zwolnieni są małżonkowie, wstępni, zstępni i rodzeństwo zainteresowanego wnioskodawcy. 

Aby złożyć elektroniczny wniosek o dostęp do bazy RDO, należy:

  1. wejść w zakładkę „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” na portalu ePUAP-u (epuap.gov.pl);
  2. wybrać funkcję „Załatw sprawę” i zalogować się do portalu (poprzez profil zaufany);
  3. podać odpowiedni urząd gminy;
  4. dodać wymagane załączniki (wniosek z danymi personalnymi i elektronicznie potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej + w razie konieczności: pełnomocnictwo);
  5. wybrać funkcję „Dalej”, a następnie „Podpisz”.

Rozpatrzenie wniosku może potrwać do 7 dni od daty wpłynięcia kompletu plików do właściwego urzędu gminy. Instytucją odpowiedzialną za realizację wniosku i jego rozpatrzenie jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Pytania i odpowiedzi

 

Czy elektroniczny wgląd w moje dane przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych jest darmowy?

Tak. Za wgląd do własnych dokumentów drogą elektroniczną nie jest przewidziana jakakolwiek opłata. Wystarczy  zalogować się do systemu login.gov.pl za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. 

Jeśli jednak zechcemy nie tylko otrzymać wgląd do danych, lecz także pobrać oficjalne zaświadczenie o informacjach na swój temat, będziemy musieli uiścić odpowiednią opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. 


Kto ma prawo nieograniczonego wglądu do danych z Rejestru Dowodów Osobistych?

Tryb pełnej teletransmisji danych, czyli właśnie nieograniczonego dostępu on-line do bazy Rejestru Dowodów Osobistych, przyznany został na mocy odpowiedniej ustawy organom prokuratury, Policji, Służby Celnej i administracji finansowej. 

Co więcej, o dostęp do RDO w każdej chwili ubiegać się może Szef Agencji Wywiadu, kierownictwo CBW, ABW i CIK, a także szefostwo Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego. 


Czy każdy może pobrać zaświadczenie o danych z Rejestru Dowodów Osobistych na temat dowolnej osoby?

Nie. Większość z zamieszczonych w owym rejestrze informacji jest bowiem poufna i ochrona danych osobowych zabrania tego typu praktyk. O zaświadczenie mogą bez problemu wnioskować sami posiadacze danego dokumentu, ich pełnomocnicy, rodzice, opiekunowie, a także kuratorzy. 

W wyjątkowych przypadkach o zaświadczenie mogą wystąpić także osoby postronne – o ile udowodnią one interes prawny lub faktyczny uzyskania wglądu do danych na temat konkretnej osoby. Oznacza to, iż wniosek o udostępnienie danych jednostkowych powinien być uzupełniony dokumentami potwierdzającymi interes. Co więcej, urzędnik ma obowiązek zweryfikowania owych dowodów.


Podsumowanie


Źródła:
https://obywatel.gov.pl/zaswiadczenia-i-odpisy/uzyskaj-zaswiadczenie-o-swoich-danych-przetwarzanych-w-rejestrze-do
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rejestr-dowodow-osobistych
https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-dowodow-osobistych

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jakcson
jakcson
2019-03-21 08:59:11

nie jestem przekonany , takie "inyteresy prawne' czy tam 'faktyczne" to łatwo sobie wymyslic i ze co niby w taki sposob kazdy ma dostep do naszych wrazliwych danych ? nno nie wiem nie wiem

Podobne artykuły

Chwilówki Milówka

Chcesz wiedzieć, która pożyczka w Milówce będzie najlepsza? Zwróć uwagę na nasze zestawienie ofert dla Twojego miasta.

author
Aleksandra Gościnna
28 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kasa Stefczyka Bartoszyce

Interesuje Cię temat oddziałów Kasy Stefczyka w Bartoszycach? Tutaj znajdziesz wszystko, czego szukasz. Sprawdź placówkę, w tym adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
21 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Darmowy kredyt na stałe w ofercie Credit Agricole

Bank Crédit Agricole wprowadził na stałe do swojej oferty kredyt za 0 zł, z którego mogą skorzystać nowi Klienci Banku. Zaciągając zobowiązanie, oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy.

author
Aneta Jankowska
04 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Chwilówki Andrychów

Poszukujesz szybko finansowania? Sprawdź nasz ranking chwilówek dostępnych w Andrychowie. Pieniądze dostaniemy w całości bez wychodzenia z domu i bez zaświadczeń o dochodach. Maksymalna kwota chwilówki to nawet 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
28 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Do przelewu wybieramy komputer zamiast smartfona

Popularność bankowości mobilnej w Polsce stale rośnie. Statystyki mówią, że trzech na czterech Polaków, którzy na codzień korzystają ze smartfonów, właśnie na tych urządzeniach załatwia większość swoich spraw bankowych. Sytuacja nie jest jednak równoznaczna z tym, że Polacy nie korzystają z komputerów.

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Lubsku

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Lubsku – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
15 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj