150 000 zł łapówki w zamian za zmniejszenie kary finansowej i ochronę przekazano w niewielkiej restauracji pod Ostrowią Mazowiecką. CBA zatrzymało tamtejszego naczelnika Urzędu Skarbowego i komornika podczas podziału pieniędzy.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 24.11.2018
Udostępnij:

Mężczyźni zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne już w urzędzie. To tam doszło do spotkania, podczas którego komornik i naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej chcieli podzielić się pieniędzmi uzyskanymi od biznesmena.

OD RESTAURACJI DO ARESZTU

W celu odebrania pieniędzy w podmiejskiej restauracji zjawił się tylko jeden z mężczyzn zatrzymanych przez CBA. Podziału pieniędzy mężczyźni dokonywali w urzędzie, w którym doszło do zatrzymania – złapano ich na gorącym uczynku.

"

Zatrzymaliśmy ich w urzędzie, gdy dzielili się łapówką od biznesmena – pieniędzmi uzyskanymi wcześniej przez jednego z nich w restauracji niedaleko Ostrowi.

powiedział Polskiej Agencji Prasowej Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Obaj mężczyźni zostali natychmiast zatrzymani przez agentów z warszawskiej delegatury CBA. Następnie przeszukane zostały ich miejsca pracy (pomieszczenia w urzędzie skarbowym), a także miejsca zamieszkania. Służby informują, że mężczyźni nie spodziewali się zatrzymania i akcji CBA. Piotr Kaczorek nie podał jednak zbyt wielu dodatkowych szczegółów dotyczących zatrzymania, ponieważ, jak stwierdził:

"

Czynności trwają, badane będą kolejne wątki.

WSTĘPNE USTALENIA CBA

Agenci prowadzący sprawę i operację CBA wskazują możliwe przyczyny wręczenia łapówki przez biznesmena. Miała być na niego nałożona ogromna kara finansowa – domiar finansowy. Jest ona naliczana wtedy, kiedy podatnik ukrywa swoje dochody przed Urzędem Skarbowym. Po wręczeniu łapówki wysokość naliczonej kary miała ulec znacznemu zmniejszeniu.

Co więcej – mężczyźni zapewniali także biznesmena, że roztoczą nam nim parasol ochronny w Urzędzie Skarbowym, ponieważ podejrzewali, że jego przewinienia mogą nie kończyć się na nieudokumentowanych dochodach.

ZARZUTY KORUPCYJNE

Od razu po zatrzymaniu poinformowano, że zarówno naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej, jak i komornik, zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Niestety nie udało się ustalić, czy drugi z zatrzymanych to komornik sądowy, czy skarbowy.

Obu mężczyznom otrzymają zarzuty korupcyjne. W odpowiedzi na tę sytuację Szef Krajowej Administracji Skarbowej odwołał już naczelnika US w Ostrowi Mazowieckiej z tego stanowiska.

Komentarze