Najczęściej komentowane
Skąd komornik wie, gdzie pracuję?
To pytanie zadaje sobie wielu dłużników. Sprawdzamy, skąd komornik może dowiedzieć się o miejscu naszego zatrudnienia.
Komornik nie ma nieograniczonych możliwości docierania do prawdy na nasz temat. Zazwyczaj jego wiedza na temat naszego zatrudnienia dociera do niego na jeden ze sposobów, które wskazujemy poniżej w naszym zestawieniu.
1. Wierzyciel podaje adres naszej pracy we wniosku egzekucyjnym
Informację o miejscu pracy dłużnika komornik może otrzymać bezpośrednio od wierzyciela. Skąd wierzyciel miałby mieć takie informacje? Często sami podajemy dane dotyczące swojego miejsca pracy w trakcie wnioskowania o pożyczkę, kredyt albo inną usługę finansową.
Jeżeli nasze długi powstały właśnie z takiego tytułu, jest duże prawdopodobieństwo, że kiedyś sami podawaliśmy wierzycielowi, gdzie pracujemy i teraz te dane zostały przekazane do komornika we wniosku egzekucyjnym. Jest to działanie w pełni zgodne z prawem.
Sprawdź ranking najlepszych pożyczek dla zadłużonych
2. Komornik składa zapytanie do ZUS
Jeżeli komornik chce uzyskać informację o miejsce zatrudnienia dłużnika, może złożyć o to zapytanie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS posiada historię wpłat ubezpieczeniowych każdego legalnie zatrudnionego pracownika.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przekazać takie informacje o miejscu zatrudnienia dłużnika komornikowi. W taki sposób komornik nie pozna jednak miejsca pracy osób zatrudnionych na czarno. Od osób pracujących bez umowy żaden pracodawca nie odprowadza składek ZUS, więc dane na temat ich miejsca pracy nie będą widoczne w bazach ZUS-u.
3. Komornik pyta dłużnika o miejsce pracy
Komornik może także dowiedzieć się o miejscu pracy dłużnika na skutek bezpośredniego zapytania go o to. Dłużnicy nieraz nawet nieświadomie wspominają nazwę swojego pracodawcy w rozmowie z komornikiem, a ten może wykorzystać tę wiedzę do późniejszego ustalenia faktycznego miejsca zatrudnienia.
4. Komornik składa zapytanie do Urzędu Skarbowego lub innych podmiotów
Komornik może zapytać o dłużnika nie tylko w ZUS-ie, ale i urzędzie skarbowym, banku oraz każdym innym podmiocie, który zgodnie z ustawą jest zobowiązany do udzielenia takiej informacji na temat dłużnika. Wyjaśnienia muszą składać wszystkie organy wskazane w artykule 761 kodeksu postępowania cywilnego.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 761. Uprawnienia organu egzekucyjnego wobec uczestników postępowania egzekucyjnego
§ 1(1). Organ egzekucyjny może żądać od:
1) organów administracji publicznej,
2) podmiotów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej,
3) organów podatkowych,
4) organów rentowych,
5) banków,
6) spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
7) zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji,
8) podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych, wymienionych w art. 4 pojęcie rachunków papierów wartościowych ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768, z późn. zm.),
9) spółdzielni mieszkaniowych,
10) wspólnot mieszkaniowych,
11) innych podmiotów zarządzających lokalami,
12) biur informacji gospodarczej,
13) innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu
– informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku oraz danych adresowych jedynie w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.
Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego
5. Miejsce pracy dłużnika znajduje się już w danych archiwalnych postępowań egzekucyjnych w tej samej kancelarii
Jeżeli aktualny dług nie jest pierwszym niespłaconym długiem danej osoby, to jej akta mogą jeszcze widnieć w danych archiwalnych danej kancelarii. Jeżeli postępowanie egzekucyjne prowadzi komornik z tej samej kancelarii, to bez problemu znajdzie informacje na temat zatrudnienia dłużnika w aktach dotyczących wcześniejszych skutecznych egzekucji.
W sytuacji, w której postępowanie egzekucyjne prowadzone jest przez inną kancelarię niż wcześniej, dane na temat dłużnika nie zostaną przekazane.
Wszystkie komentarze
Czy komornik sądowy może zostawić konto na minusie
[email protected] to nie rób długów pajacu
Komornik to legalny złodziej i tyle. Koszty egzekucji są tak duże że można je porównać do kredytów chwilowek itp. Układy sądu, adwokatów i komorników powodują że biznes komorniczy ma się bardzo dobrze. Nie sposób sprawdzić komornika na co dokładnie wydaje pieniądze dłużnika. Pisząc wprost sądy rodzinne i komornicy to patologia.
Dodaj komentarz