Skąd komornik wie, gdzie pracuję?

Skąd komornik wie, gdzie pracuję?

author
Dominika Byczek
10 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

To pytanie zadaje sobie wielu dłużników. Sprawdzamy, skąd komornik może dowiedzieć się o miejscu naszego zatrudnienia. Komornik nie ma nieograniczonych możliwości docierania do prawdy na nasz temat. Zazwyczaj jego wiedza na temat naszego zatrudnienia dociera do niego na jeden ze sposobów, które wskazujemy poniżej w naszym zestawieniu.

Spis treści:

  1. Komornik pobiera informacje od wierzyciela
  2. Komornik składa zapytanie do ZUS
  3. Komornik pyta dłużnika o miejsce pracy
  4. Komornik składa zapytanie do Urzędu Skarbowego i innych podmiotów
  5. Komornik sprawdza dane w kancelarii
  6. Komornik a podstawa prawna
Zwiń spis treści

Komornik pobiera informacje od wierzyciela

Informację o miejscu pracy dłużnika komornik może otrzymać bezpośrednio od wierzyciela. Skąd wierzyciel miałby mieć takie informacje? Często sami podajemy dane dotyczące swojego miejsca pracy w trakcie wnioskowania o pożyczkę, kredyt albo inną usługę finansową. Dzięki temu komornik szybko dotrze do naszego miejsca pracy.

Wierzyciel może przekazać komornikowi informacje ustnie lub pisemnie.

Jeżeli nasze długi powstały właśnie z takiego tytułu, jest duże prawdopodobieństwo, że kiedyś sami podawaliśmy wierzycielowi, gdzie pracujemy i teraz te dane zostały przekazane do komornika we wniosku egzekucyjnym. Jest to działanie w pełni zgodne z prawem. Obowiązki, a także prawa komornika są ściśle określone przez przepisy. Należy pamiętać, że funkcjonariusz ma także prawo do przeszukania dłużnika. Jeśli jesteśmy w trakcie postępowania egzekucyjnego, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Komornik składa zapytanie do ZUS

Jeżeli komornik chce uzyskać informację o miejsce zatrudnienia dłużnika, może złożyć o to zapytanie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS posiada historię wpłat ubezpieczeniowych każdego legalnie zatrudnionego pracownika. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Jeśli pracodawca dłużnika otrzymał pismo od komornika, ma on obowiązek wstrzymania ustalonej części wypłaty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przekazać takie informacje o miejscu zatrudnienia dłużnika komornikowi. W taki sposób komornik nie pozna jednak miejsca pracy osób zatrudnionych na czarno. Od osób pracujących bez umowy żaden pracodawca nie odprowadza składek ZUS, więc dane na temat ich miejsca pracy nie będą widoczne w bazach ZUS-u.

Komornik pyta dłużnika o miejsce pracy

Komornik może także dowiedzieć się o miejscu pracy dłużnika na skutek bezpośredniego zapytania go o to. Dłużnicy nieraz nawet nieświadomie wspominają nazwę swojego pracodawcy w rozmowie z komornikiem, a ten może wykorzystać tę wiedzę do późniejszego ustalenia faktycznego miejsca zatrudnienia. Otrzymując wskazówkę od dłużnika, komornik może z łatwością przeprowadzić dalsze poszukiwania potrzebnych mu informacji. Po ich ustaleniu może on podjąć kolejne czynności, które mają doprowadzić do ściągnięcia należności, a następnie przekazania ich wierzycielowi osoby zadłużonej.

Komornik składa zapytanie do Urzędu Skarbowego i innych podmiotów

Komornik może zapytać o dłużnika nie tylko w ZUS-ie, ale i urzędzie skarbowym, banku oraz każdym innym podmiocie, który zgodnie z ustawą jest zobowiązany do udzielenia takiej informacji na temat dłużnika.

Wyjaśnienia muszą składać wszystkie organy wskazane w artykule 761 kodeksu postępowania cywilnego. Osoby zadłużone, które znajdują się w trudnej sytuacji często korzystają z pożyczek pozabankowych, takich jak np. pożyczki z komornikiem. Dzięki temu mają szansę na otrzymanie potrzebnego finansowania. Należy jednak pamiętać, że spłata długów poprzez zaciąganie kolejnych zobowiązań może doprowadzić do spirali zadłużenia.

Komornik sprawdza dane w kancelarii

Jeżeli aktualny dług nie jest pierwszym niespłaconym długiem danej osoby, to jej akta mogą jeszcze widnieć w danych archiwalnych danej kancelarii. Jeżeli postępowanie egzekucyjne prowadzi komornik z tej samej kancelarii, to bez problemu znajdzie informacje na temat zatrudnienia dłużnika w aktach dotyczących wcześniejszych skutecznych egzekucji. W sytuacji, w której postępowanie egzekucyjne prowadzone jest przez inną kancelarię niż wcześniej, dane na temat dłużnika nie zostaną przekazane.

Komornik a podstawa prawna

Art. 761. Uprawnienia organu egzekucyjnego wobec uczestników postępowania egzekucyjnego

§ 1(1). Organ egzekucyjny może żądać od:
1) organów administracji publicznej,
2) podmiotów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej,
3) organów podatkowych,
4) organów rentowych,
5) banków,
6) spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
7) zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji,
8) podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych, wymienionych w art. 4 pojęcie rachunków papierów wartościowych ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768, z późn. zm.),
9) spółdzielni mieszkaniowych,
10) wspólnot mieszkaniowych,
11) innych podmiotów zarządzających lokalami,
12) biur informacji gospodarczej,
13) innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu
– informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku oraz danych adresowych jedynie w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

hhhhh
hhhhh
2022-08-23 16:28:40

Czy komornik sądowy może zostawić konto na minusie

marian
marian
2020-10-11 21:21:12

up@ to nie rób długów pajacu

Podobne artykuły

Chwilówki Tczew

Potrzebujesz pilnej gotówki? Sprawdź ranking pożyczek chwilówek w Tczewie. Najwyższa kwota, jaką można uzyskać to nawet 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
08 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Biuro Terenowe ZUS w Proszowicach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Proszowicach: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Lubawa

Szukasz danych dotyczących Kasy Stefczyka w Lubawie? To jest miejsce, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje. Sprawdź placówkę: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
20 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Santander Consumer Bank Łomża

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Łomży – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
11 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bocian Pożyczki w Częstochowie

Bocian Pożyczki to bardzo rozpoznawalna firma pożyczkowa w naszym kraju. Oferta firmy jest szeroka – zawiera korzystne propozycje zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców.

author
Dominika Byczek
21 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Pasłęku

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pasłęku – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
05 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj