Czym są ceny regulowane?

Czym są ceny regulowane?

author
Julia Wierciło
09 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Wydarzenia, takie jak pandemia czy wojna w Ukrainie, które miały miejsce na przestrzeni kilku ostatnich lat wpływają na wiele aspektów. Jednym z nich są koszty związane zakupem z poszczególnych produktów czy usług, które cały czas rosną. Skutki podnoszonych regularnie cen mogą być odczuwalne przez większość społeczeństwa. Jednym ze sposobów ograniczenia rozwoju trudnej sytuacji jest wprowadzenie cen regulowanych. Sprawdźmy czym dokładnie są, a także jaki mają one związek z aktualną inflacją.

Spis treści:

  1. Czym są ceny regulowane?
  2. Dlaczego ceny regulowane są wprowadzane?
  3. Ceny regulowane a inflacja
  4. Ceny regulowane - wady i zalety
Zwiń spis treści

Czym są ceny regulowane?

Ceny regulowane są działaniem urzędowym, które jest wprowadzane w celu ograniczenia lub całkowitego zablokowania możliwości zmiany cen poszczególnych produktów.

Zapis regulujący ceny artykułów nie może ulec zmianie, mimo modyfikacji mających miejsce na rynku światowym. Działaniem procesu, jakim są ceny regulowane zajmuje się Ministerstwo Finansów. Dedykowana komisja dogląda wprowadzonych zmian, a w kluczowych momentach może odpowiednio zareagować. Wprowadzone przepisy nakładają określony przedział cenowy poszczególnych produktów. W przypadku niektórych artykułów może być to również dokładna kwota. Jeśli jednak cena przekroczy ustalone wartości, staje się to działaniem niezgodnym z przepisami i uznaje się je za nielegalne.

Podczas wprowadzania cen regulowanych, wskaźniki takie jak podaż lub zapotrzebowanie są ignorowane. Mimo kwestionowania tych działań, są one częścią procesu zamrażania cen poszczególnych produktów.

Dlaczego ceny regulowane są wprowadzane?

Wprowadzenie działań mających na celu zamrażanie cen najczęściej argumentuje się ochroną obywateli, ponieważ wahania kosztów, a także brak stabilizacji rynkowej mogą skutkować znacznymi podwyżkami. Najubożsi z nich nie będą mieli możliwości zakupu artykułów pierwszej potrzeby za ogromne kwoty, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ubóstwa. Regulacja ma na celu wskazanie przedziału cenowego lub konkretnych kwot, które należy uiścić zakupując dany produkt. Dzięki temu osoby zarabiające najmniej nie tracą dostępu do pieczywa, cukru, mąki lub węgla na opał.

Drugim argumentem, który przemawia za wprowadzeniem regulacji cen jest uniemożliwienie działania zjawiska spekulacji. Sytuacja szybkiego wzrostu cen skutkowała wykupieniem towaru przez osoby prywatne, a następnie sprzedażą po cenach znacznie zawyżonych. Takie działania dotyczyły zazwyczaj towarów podstawowych, dzięki czemu sprzedawca miał pewność zysku. Wprowadzenie regulacji cen ograniczało możliwość szybkiego zarobku, a jednocześnie piętnowało ten sposób uznając podobne działanie za nielegalne.

Ceny regulowane a inflacja

Wysoka inflacja jest zazwyczaj zjawiskiem niepożądanym, a rząd może podjąć walkę poprzez wprowadzenie cen regulowanych. Mimo tego, działanie nie musi oznaczać sukcesu, ponieważ regulacja cen poszczególnych produktów jest tylko jednym z wielu aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas walki z inflacją. Negatywne skutki regulacji cen mogą bowiem okazać się przeważające, przy jednoczesnym braku gwarancji poprawy stanu krajowej gospodarki.

Narzucenie określonego pułapu w zakresie cen może być niebezpieczne, ponieważ przy ewentualnym wzroście kosztów np. komponentów, jakie muszą ponieść producenci, ceny ostatecznego produktu utrzymują się na tym samym poziomie. Taki stan rzeczy powoduje niską opłacalność produkcji, a w efekcie całkowite jej zaprzestanie ze względu na generowane straty. Oznacza to, że w ostateczności producent przestanie produkować dany towar, a po pewnym czasie będzie on całkowicie niedostępny. Oprócz cen poszczególnych towarów, inflacja ma wpływ na wiele innych produktów, np. na zobowiązania finansowe, takie jak kredyty.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 roku:

Według danych zamieszczonych na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów, a także usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. w porównaniu z tym samym miesiącem z ubiegłego roku wzrosły:

  • 16,1% – wzrost cen towarów,
  • 13,3% – wzrost cen usług.

Ceny regulowane - wady i zalety

Rosnące ceny, a także coraz wyższy poziom inflacji to kwestie, które obecnie poruszane są coraz częściej. Regulacja cen jest działaniem posiadającym wady, ale także zalety. Sprawdźmy, które z argumentów mają szansę w sporze dotyczącym wprowadzenia działania blokującego możliwość swobodnej manipulacji cenami poszczególnych produktów.

Zalety cen regulowanych:

  • ochrona ludzi najuboższych – najważniejszym argumentem wymienianym przez sympatyków wprowadzania cen regulowanych jest ochrona osób generujących najniższe dochody. Dzięki regulacji cen, osoby najuboższe mogą zostać uchronione przed ubóstwem. Niezbędne artykuły są dostępne w osiągalnych przez wszystkich cenach, a zaspokojenie podstawowych potrzeb staje się możliwe,
  • powstrzymanie pętli cenowej i zjawiska spekulacji – wymienione zjawiska mogą doprowadzić do stałego podnoszenia cen przy jednoczesnym sprawdzaniu jak daleko może posunąć się sprzedawca ustalając podwyżki. Konsumenci zgadzają się na wysoki koszt wielu produktów ze względu na małą dostępność. Celem regulacji cen jest ograniczenie tego typu działań ze strony sprzedawców.

Wady cen regulowanych:

  • spadek podaży – sprzedaż artykułów może stać się nieopłacalna. Zarówno dystrybutorzy, jak i sprzedawcy mogą zrezygnować z dalszej dystrybucji. Takie działanie często skutkuje brakiem dostępności konkretnych produktów,
  • brak dostępnych artykułów – ceny regulowane mogą doprowadzić także do braku dostępności konkretnych artykułów w sklepach. Skutkiem małego zaopatrzenia w produkty będzie długi czas oczekiwania na ich zdobycie, a kolejki staną się codziennością. Przykładem podobnej sytuacji jest czas wybuchu wojny na Ukrainie. Zagrożenie, które mogło spowodować braki na stacjach paliw, skutecznie poruszyło społeczeństwo. Zapotrzebowanie na benzynę spowodowało powstawanie długich kolejek po produkt, a w konsekwencji brak towaru.

Źródła:

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-marcu-2023-roku,2,137.html

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Styczniowa oferta obligacji Skarbu Państwa

Jak co miesiąc, w swoim komunikacie prasowym Ministerstwo Finansów zaprezentowało kolejną informację dotyczącą dostępnych do zakupu obligacji Skarbu Państwa. Styczniowa oferta pozostaje analogiczna do tej, którą mogliśmy obserwować w ostatnich miesiącach 2019 roku. Jakie papiery wartościowe wyemituje w przyszłym miesiącu Skarb Państwa?

author
Alicja Hirsekorn
28 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

mBank placówki w Puławach

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Puławach.

author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wizz Air kontakt – infolinia

Najszybszy sposób na skontaktowanie się z przedstawicielem Wizzair to właśnie infolinia. Sprawdzamy, na jaki numer należy dzwonić i ile będzie kosztowało nas połączenie.

author
Dominika Byczek
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Deutsche Bank w Poznaniu

Deutsche Bank Polska należy do międzynarodowej grupy finansowej Deutsche Bank. W ramach Bankowości dla Klientów Indywidualnych możliwe jest skorzystanie z usług bankowych w stacjonarnej placówce. Jednym z miast, w którym Deutsche Bank posiada swój oddział, jest Poznań. 

author
Dominika Byczek
27 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Starachowicach

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Starachowicach – poznaj godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
10 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole w Iławie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Iławie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj