Czym są ceny regulowane?

Czym są ceny regulowane?

author
Julia Wierciło
09 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Wydarzenia, takie jak pandemia czy wojna w Ukrainie, które miały miejsce na przestrzeni kilku ostatnich lat wpływają na wiele aspektów. Jednym z nich są koszty związane zakupem z poszczególnych produktów czy usług, które cały czas rosną. Skutki podnoszonych regularnie cen mogą być odczuwalne przez większość społeczeństwa. Jednym ze sposobów ograniczenia rozwoju trudnej sytuacji jest wprowadzenie cen regulowanych. Sprawdźmy czym dokładnie są, a także jaki mają one związek z aktualną inflacją.

Spis treści:

  1. Czym są ceny regulowane?
  2. Dlaczego ceny regulowane są wprowadzane?
  3. Ceny regulowane a inflacja
  4. Ceny regulowane - wady i zalety
Zwiń spis treści

Czym są ceny regulowane?

Ceny regulowane są działaniem urzędowym, które jest wprowadzane w celu ograniczenia lub całkowitego zablokowania możliwości zmiany cen poszczególnych produktów.

Zapis regulujący ceny artykułów nie może ulec zmianie, mimo modyfikacji mających miejsce na rynku światowym. Działaniem procesu, jakim są ceny regulowane zajmuje się Ministerstwo Finansów. Dedykowana komisja dogląda wprowadzonych zmian, a w kluczowych momentach może odpowiednio zareagować. Wprowadzone przepisy nakładają określony przedział cenowy poszczególnych produktów. W przypadku niektórych artykułów może być to również dokładna kwota. Jeśli jednak cena przekroczy ustalone wartości, staje się to działaniem niezgodnym z przepisami i uznaje się je za nielegalne.

Podczas wprowadzania cen regulowanych, wskaźniki takie jak podaż lub zapotrzebowanie są ignorowane. Mimo kwestionowania tych działań, są one częścią procesu zamrażania cen poszczególnych produktów.

Dlaczego ceny regulowane są wprowadzane?

Wprowadzenie działań mających na celu zamrażanie cen najczęściej argumentuje się ochroną obywateli, ponieważ wahania kosztów, a także brak stabilizacji rynkowej mogą skutkować znacznymi podwyżkami. Najubożsi z nich nie będą mieli możliwości zakupu artykułów pierwszej potrzeby za ogromne kwoty, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ubóstwa. Regulacja ma na celu wskazanie przedziału cenowego lub konkretnych kwot, które należy uiścić zakupując dany produkt. Dzięki temu osoby zarabiające najmniej nie tracą dostępu do pieczywa, cukru, mąki lub węgla na opał.

Drugim argumentem, który przemawia za wprowadzeniem regulacji cen jest uniemożliwienie działania zjawiska spekulacji. Sytuacja szybkiego wzrostu cen skutkowała wykupieniem towaru przez osoby prywatne, a następnie sprzedażą po cenach znacznie zawyżonych. Takie działania dotyczyły zazwyczaj towarów podstawowych, dzięki czemu sprzedawca miał pewność zysku. Wprowadzenie regulacji cen ograniczało możliwość szybkiego zarobku, a jednocześnie piętnowało ten sposób uznając podobne działanie za nielegalne.

Ceny regulowane a inflacja

Wysoka inflacja jest zazwyczaj zjawiskiem niepożądanym, a rząd może podjąć walkę poprzez wprowadzenie cen regulowanych. Mimo tego, działanie nie musi oznaczać sukcesu, ponieważ regulacja cen poszczególnych produktów jest tylko jednym z wielu aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas walki z inflacją. Negatywne skutki regulacji cen mogą bowiem okazać się przeważające, przy jednoczesnym braku gwarancji poprawy stanu krajowej gospodarki.

Narzucenie określonego pułapu w zakresie cen może być niebezpieczne, ponieważ przy ewentualnym wzroście kosztów np. komponentów, jakie muszą ponieść producenci, ceny ostatecznego produktu utrzymują się na tym samym poziomie. Taki stan rzeczy powoduje niską opłacalność produkcji, a w efekcie całkowite jej zaprzestanie ze względu na generowane straty. Oznacza to, że w ostateczności producent przestanie produkować dany towar, a po pewnym czasie będzie on całkowicie niedostępny. Oprócz cen poszczególnych towarów, inflacja ma wpływ na wiele innych produktów, np. na zobowiązania finansowe, takie jak kredyty.

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 roku:

Według danych zamieszczonych na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów, a także usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. w porównaniu z tym samym miesiącem z ubiegłego roku wzrosły:

  • 16,1% – wzrost cen towarów,
  • 13,3% – wzrost cen usług.

Ceny regulowane - wady i zalety

Rosnące ceny, a także coraz wyższy poziom inflacji to kwestie, które obecnie poruszane są coraz częściej. Regulacja cen jest działaniem posiadającym wady, ale także zalety. Sprawdźmy, które z argumentów mają szansę w sporze dotyczącym wprowadzenia działania blokującego możliwość swobodnej manipulacji cenami poszczególnych produktów.

Zalety cen regulowanych:

  • ochrona ludzi najuboższych – najważniejszym argumentem wymienianym przez sympatyków wprowadzania cen regulowanych jest ochrona osób generujących najniższe dochody. Dzięki regulacji cen, osoby najuboższe mogą zostać uchronione przed ubóstwem. Niezbędne artykuły są dostępne w osiągalnych przez wszystkich cenach, a zaspokojenie podstawowych potrzeb staje się możliwe,
  • powstrzymanie pętli cenowej i zjawiska spekulacji – wymienione zjawiska mogą doprowadzić do stałego podnoszenia cen przy jednoczesnym sprawdzaniu jak daleko może posunąć się sprzedawca ustalając podwyżki. Konsumenci zgadzają się na wysoki koszt wielu produktów ze względu na małą dostępność. Celem regulacji cen jest ograniczenie tego typu działań ze strony sprzedawców.

Wady cen regulowanych:

  • spadek podaży – sprzedaż artykułów może stać się nieopłacalna. Zarówno dystrybutorzy, jak i sprzedawcy mogą zrezygnować z dalszej dystrybucji. Takie działanie często skutkuje brakiem dostępności konkretnych produktów,
  • brak dostępnych artykułów – ceny regulowane mogą doprowadzić także do braku dostępności konkretnych artykułów w sklepach. Skutkiem małego zaopatrzenia w produkty będzie długi czas oczekiwania na ich zdobycie, a kolejki staną się codziennością. Przykładem podobnej sytuacji jest czas wybuchu wojny na Ukrainie. Zagrożenie, które mogło spowodować braki na stacjach paliw, skutecznie poruszyło społeczeństwo. Zapotrzebowanie na benzynę spowodowało powstawanie długich kolejek po produkt, a w konsekwencji brak towaru.

Źródła:

https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-marcu-2023-roku,2,137.html

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kobiety przedsiębiorcy – raport BIK

Kobiety w Polsce realizują się jako matki, panie domu, ale i z powodzeniem łączą wszystkie swoje obowiązki z prowadzeniem własnego biznesu. Jak podaje BIK, Polki są ambitne i wielozadaniowe.

author
Aneta Jankowska
15 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank of America Securities

Cechą znamienną największych korporacji na świecie jest to, że stosunkowo często przeprowadzają one fuzje, procesy rebrandingowe i podziały na pomniejsze podmioty. Jedną z tego typu instytucji jest Bank of America – podmiot, którego pochodnymi są takie spółki, jak  BofA Securities czy znany nam w Polsce Santander Consumer Bank S.A.

author
Halszka Gronek
03 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bnp Paribas z nagrodą w konkursie Mergermarket Europe M&A Awards 2020

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym o zdobytym przez instytucję tytule Central & Eastern Europe M&A Financial Adviser of the Year w prestiżowym konkursie Mergermarket Europe M&A Awards 2020. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
21 grudnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Idea Bank w Olsztynie

Idea Bank to jedna z najpopularniejszych insytutcji bankowych w kraju, które obsługują głównie przedsięborstwa. Poniżej sprawdzisz godziny otwarcia oraz dane szczegółowe dotyczące placówki w Olsztynie.

author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kampania telewizyjna Aforti Finance

Aforti Finance wprowadza nową kampanię reklamową - do 5 sierpnia spot firmy pożyczkowej będzie emitowany w ogólnopolskiej telewizji. Motywem przewodnim reklamy jest początkujący przedsiębiorca, który dzięki pomocy firmy pożyczkowej może rozwinąć swój biznes. 

author
Dominika Byczek
19 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas oddziały w Chrzanowie

Szukasz informacji na temat oddziału BNP Paribas w Chrzanowie? Poniżej umieściliśmy wszystkie najważniejsze dane na temat placówki w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj