Ceny złota najwyższe od lat

Ceny złota najwyższe od lat

author
24 czerwca 2019

Według doniesień rynkowych ceny złota są najwyższe od blisko 6 lat. Część ekspertów przewiduje kryzys, inni natomiast spekulują, że poziom cen nie osiągnął jeszcze maksimum. Sprawdzamy, jak potoczą się losy branży jubilerskiej, a przede wszystkim – sprzedawców metali szlachetnych.

Rosnąca inflacja, a wraz z nią podwyżki cen poszczególnych produktów i usług, to zjawisko zdałoby się „na porządku dziennym”. Są jednak obszary, w których wzrost kosztów zauważalny jest najwyraźniej. Zaliczamy do niego złoto – kruszec wykorzystywany nie tylko w jubilerstwie, lecz także w elektronice, medycynie czy chemii przemysłowej.

Jak wynika z najnowszych doniesień rynkowych, ceny złota na giełdzie są najwyższe od blisko sześciu lat. Analitycy są zdania, iż ten widoczny trend wzrostowy w przypadku kursu złota wynika przede wszystkim ze skutków wojny handlowej prowadzonej na linii USA – Chiny. Widmo podwyżek stóp cenowych w Stanach Zjednoczonych jedynie napędza obowiązującą już spiralę podwyżek.

Ostatni, piątkowy (21 czerwca 2019 roku), odnotowany kurs złota na giełdzie amerykańskiej wynosił 1407 dolarów za uncję złota. Uncja to pozaukładowa jednostka masy o objętości stosowana przede wszystkim w krajach anglosaskich do określenia wagi metali szlachetnych – w przeliczeniu na gramy 1 uncja daje ok. 23,35 gramów złota. Warto podkreślić, że w samym tylko czerwcu ceny złota poszybowały w górę o około 100 dolarów za uncję. Czy czeka nas krach na rynku metali?


Sprawdź, ile kosztuje srebro: https://www.zadluzenia.com/ile-kosztuje-srebro/

Widmo dalszych podwyżek

Mimo iż kurs złota jest obecnie najwyższy od przeszło 6 lat (1380-1410 dolarów za uncję kruszcu), a w samym tylko czerwcu zdrożał o około 100 dolarów za jednostkę sprzedażową, eksperci przewidują dalsze wzrosty cen złota. Analitycy rynkowi ostrzegają, że jeśli w lipcu amerykański bank centralny ogłosi w końcu tak długo oczekiwaną obniżkę stóp procentowych, wakacyjne kursy złota podskoczą do 1400-1500 dolarów za uncję i wyżej.

Dziennik „Financial Times” donosi, że rekordowe ceny złota będą utrzymywać się tak długo, jak długo będzie trwała wojna handlowa na linii Stany Zjednoczone Ameryki – Chińska Republika Ludowa. Na łamach gazety czytamy:

"

Zapotrzebowanie na złoto może zostać ograniczone przez możliwość złagodzenia napięć handlowych między USA i Chinami. Donald Trump rozpocznie rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jipingiem na szycie G20 w Osace pod koniec przyszłego tygodnia.

Eksperci są zdania, że bodaj jedyną szansą za zatrzymanie wojny handlowej między mocarstwami, a tym samym na spowolnienie widocznych podwyżek cen złota, jest wypracowanie międzynarodowego porozumienia na zbliżającym się szczycie G20. Zresztą Prezydent Donald Trump i chiński premier Xi Jinping zapowiedzieli, że będą tam starali się o wypracowanie konsensusu. Na czym stanie, ciężko na tę chwilę przewidzieć.

fot. mennica.com.pl

 

Ceny złota w Polsce


Planujesz ślub? Sprawdź, ile wydasz na złote obrączki: https://www.zadluzenia.com/ile-kosztuja-obraczki/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Świdwinie
Oddziały
author
15 lipca 2019

Alior Bank w Świdwinie

PKN ORLEN produkuje płyn do dezynfekcji rąk
Bez kategorii
author
16 marca 2020

PKN ORLEN produkuje płyn do dezynfekcji rąk

Bardzo dobre wyniki Citi Handlowego
Wpisy
author
15 maja 2018

Bardzo dobre wyniki Citi Handlowego

Lombardy w Poznaniu
Lombardy
author
09 marca 2022

Lombardy w Poznaniu

Nowe twarze w Zarządzie Banku Pekao S.A.
Bez kategorii
author
19 stycznia 2021

Nowe twarze w Zarządzie Banku Pekao S.A.

Kredyt konsolidacyjny Ropczyce
Kredyty miasta
author
26 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny Ropczyce