Ile kosztują obrączki?

Ile kosztują obrączki?

author
Sandra Tessmer
16 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Obrączki to jeden z najtrudniejszych wyborów, jaki stoi przed przyszłym małżeństwem. Istnieje wiele rodzajów oraz modeli biżuterii, a każda para młoda powinna dobrać go do swoich potrzeb. Sprawdzamy, jakie są aktualne ceny obrączek.

Ile kosztują obrączki?

Każda przyszła para młoda stoi przed wyborem obrączek, które staną się w późniejszym czasie symbolem ich małżeństwa. Aktualnie na rynku istnieje ogromna ilość dostępnych wzorów oraz typów tego typu biżuterii. Wszystko zależy od gustu przyszłej pary młodej. Jubilerzy proponują również obrączki grawerowane lub ze specjalnymi kamieniami.

Producenci w swej ofercie mają zarówno obrączki złote w różnych barwach – złotym, srebrnym lub różowym. Oprócz tego znajdziemy w ofertach obrączki platynowe, srebrne, z tytanu czy stali szlachetnej.

Najdroższe są obrączki platynowe, a ich ceny wahają się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. O wiele tańsze mogą okazać się są wyroby ze złota, ich ceny w zależności od próby, wagi czy zdobienia itd. utrzymują się na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jeszcze mniej przyszłe małżeństwo zapłaci za obrączki tytanowe, a najtaniej zapłacimy za obrączki srebrne czy ze stali szlachetnej, których średni koszt to kilkaset złotych.

Przykładowe ceny obrączek

  1. Obrączki ze srebra – komplet klasycznych obrączek to wydatek rzędu 200-300 złotych
  2. Obrączki z tytanu– koszt obrączek tytanowych to wydatek rzędu od 300 do 2500 złotych za komplet, w zależności od wagi, zdobienia czy dodatku innego metalu, np. złota.
  3. Złote obrączki – cena klasycznego kompletu bez zdobień to koszt około 800-1300 złotych; obrączki wysadzane 1 brylancikiem to już koszt około 1500-1800 złotych, zdobione wzorami kosztują około 1300-3000 złotych, a ze złota łączonego – 1400-3000 złotych.
  4. Platynowe obrączki – klasyczne obrączki bez zdobień to wydatek od 5000 do 10000 złotych. Za obrączki inkrustowane brylantami, lub zdobione wzorami zapłacić trzeba od 8000 do 25000 złotych.

Obrączki srebrne i tytanowe

Za zwykłe srebrne obrączki bez dodatkowych grawerów zapłacimy ok. 200-300 zł. W zależności od wagi zapłacimy więcej za obrączki tytanowe. Najtańsze na rynku kupimy za 300 zł, natomiast najcięższe, grawerowane obrączki to koszt już nawet 2500 zł. Znacznie więcej zapłacimy natomiast za obrączki złote.

Obrączki złote

W przypadku złotego wyrobu zapłacimy w zależności od tego, co chcemy otrzymać. Klasyczne, nieduże obrączki w kolorze żółtym będą nas kosztowały ok. 800 zł. Jeśli natomiast chcemy zakupić większe, bardziej mosiężne wyroby, a dodatkowo zamierzmy w kruszec wtopić pojedynczy brylant – cena wzrasta już do ok. 1500 zł.

Możemy dodatkowo wybrać opcję wzoru, który jubiler wygraweruje na naszej obrączce. Może być to data ślubu, imiona małżonków lub prosty wzór jodełki. Za taką możliwość zapłacimy już od 1300 zł. Najdroższe obrączki z grawerem będą nas kosztowały nawet 3000 zł.

Coraz modniejsze staje się również wykorzystywanie do obrączek różowego złota, które ma charakterystyczny, miedziany kolor. Takie obrączki są droższe, ponieważ ich koszt zaczyna się od 2000 zł. Nowością na rynku jest również czarne złoto, które aktualnie znajduje się w podobnym przedziale cenowym, co złoto różowe.

W podobnej cenie są aktualnie obrączki z bardzo modnego łączonego stopu. Wielu jubilerów proponuje połączenie żółtego złota z białym, co prezentuje się bardziej nieszablonowo. Za taki komplet zapłacimy również 3000 zł.

Obrączki platynowe

Są to najdroższe aktualnie dostępne obrączki na rynku. Platyna jest kruszcem najbardziej szlachetnym i dodatkowo bardzo wytrzymałym na bodźce zewnętrzne, na które biżuteria jest narażona w codziennym użytkowaniu. Za najbardziej standardowe, nieduże obrączki zapłacimy już nawet 5000 zł.

Droższe, bardziej mosiężne obrączki będą kosztować aż 10000 zł za komplet! Jeśli dodatkowo mamy zamiar wtopić w wyrób brylant lub zamówić specjalny grawer – cena wzrasta do 8000 zł. Za specjalne zamówienia na większych obrączkach, w które możemy wtopić większą ilość brylantów, a grawer zajmie więcej miejsca możemy zapłacić 25000 zł.

Co wpływa na cenę obrączek?

Cena obrączki nie zależy tylko od kruszcu, który zostanie wykorzystany. Na ich cenę wpływa dodatkowo kilka bardzo ważnych czynników, które mogą okazać się znaczące w momencie wyceny naszego kompletu. Warto wziąć je pod uwagę, w momencie kiedy planujemy ślubny budżet.

Wysokość próby

Próba oznacza procentowy stosunek danego kruszcu – złota, srebra lub platyny – do użytych przy wyrobie domieszek innych metali. Im wyższa próba, tym więcej czystego kruszcu, a co za tym idzie – wyższa cena gotowego wyrobu. Przykładowo, dla złota istnieje wiele prób, które oznaczają udział czystego złota. Oto kilka z nich:

Klasyczne złote obrączki, których próba wynosi 750, czyli procentowy udział złota to 75%, to wydatek rzędu 800-850 złotych. Za obrączki próby 999, która zawiera największy udział czystego kruszcu zawartego w obrączce, zapłacimy nawet 1300 zł.

Zdobienia

Dekoracje nadają obrączkom niepowtarzalny i bardziej indywidualny charakter, ale jest to kwestia, która znacząco wpływa na ich cenę. Aktualnie na rynku jubilerskim możemy wybierać spośród kilku form dekoracji obrączek, są to między innymi: grawer po zewnętrznej i wewnętrznej stronie, diamentowanie, inkrustowanie kamieniami szlachetnymi takimi jak brylanty, rubiny, szafiry czy szmaragdy, piaskowanie, satynowanie oraz laserowe wycinanie wzorów.

Koszt wtopienia pojedynczego brylantu może podnieść cenę obrączki o 100-200 zł. Jeśli dodatkowo chcemy dokonać grawerowania, koszt wzrasta o kolejne 50 zł od sztuki.

Łączenie metali

Bardzo modne w ostatnim czasie stały się obrączki wykonane z połączenia różnych kolorów złota, lub różnych metali, jak np. połączenie tytanu i złota. Takie obrączki również będą miały wyższą cenę niż tradycyjne, wykonane z jednego rodzaju kruszcu. Stworzenie takiej obrączki wymaga od jubilera większego wysiłku, a co za tym idzie – ich cena znacząco wzrasta.

Waga

Aby obrączki były trwałe i służyły nam przez wiele lat, istotna jest też waga, mówiąca nam o ilości metalu użytego do ich wykonania. Im obrączka jest lżejsza, tym bardziej podatna jest na uszkodzenia mechaniczne. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to biżuteria, którą nosimy ze sobą cały czas.

Obrączki nie mogą być zbyt lekkie, bo to oznacza że będą wąskie i cienkie, a przez to bardzo podatne na wszelkiego rodzaju odkształcenia i uszkodzenia. Im cięższa obrączka, tym wyższa cena. Za 1 gram złota próby 585 zapłacić trzeba około 100 złotych, jednak cena może różnić się w zależności od jubilera.

Renoma i marka

Kolejnym elementem wpływającym na cenę obrączek jest renoma i marka. Im większa, bardziej znana i renomowana sieć jubilerska, tym oferowane przez nią produkty będą droższe, bo do ceny gotowego wyrobu doliczyć trzeba prócz materiału i usługi, również koszty chociażby związane z marketingiem.

Podsumowanie

Wybór obrączek to bardzo znacząca kwestia dla każdego przyszłego małżeństwa. Pary młode powinny dobrze stanowić się nad wyborem i wziąć pod uwagę ich praktyczność i zastosowanie, szczególnie jeśli prowadzą aktywny tryb życia. Sklepy jubilerskie prowadzą bardzo szeroką ofertę obrączek, dlatego każda para młoda z pewnością znajdzie coś dla siebie.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Piastowie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Piastowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak uzyskać marżę kredytową 0% w PKO

Chcesz uzyskać marżę kredytu hipotecznego w PKO na poziomie 1,3% i prowizję 0% ? Zobacz jakie to proste.

author
Patryk Byczek
22 czerwca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak płacić BLIKiem w PKO BP?

Chcesz używać BLIKA do płatności zbliżeniowych lub przelewów BLIK w PKO BP, ale nie wiesz jak? Sprawdź nasz poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak wykonać wszystkie czynności związane z BLIKIEM w PKO BP.

author
Dorota Grycko
08 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

UOKiK bada opłaty za historię spłaty kredytu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest w trakcie kontrolowania 15 banków w Polsce. Weryfikowane są, między innymi, metody naliczania opłat, odnoszące się do wystawienia zaświadczenia o przebiegu historii kredytowej. Postawiono już pierwsze zarzuty.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Łapach

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Łapach – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
05 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Minister rodziny: matczyne emerytury prawdopodobnie od 1 marca 2019

Znamy już termin wprowadzenia matczynych emerytur.  Nie będą one wypłacane zgodnie z pierwotnym zamysłem, a najprawdopodobniej dopiero od 1 marca 2019 roku. 

author
Dominika Byczek
16 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj