Co to jest Diners Club

Co to jest Diners Club

author
Aneta Jankowska
02 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
W ubiegłym roku Diners Club obchodził swoje dwudziestolecie istnienia w Polsce. To organizacja płatnicza, która zapoczątkowała płatności bezgotówkowe na świecie, a co więcej, przyczyniła się do ich rozwoju nad Wisłą. Czym jest Diners Club?

Źródło: www.dinersclub.pl

HISTORIA DINERS CLUB

Diners Club International to pierwszy na świecie wystawca kart płatniczych. Firma została założona jako Diners Club w 1950 roku przez Franka McNamara, Ralpha Schneider oraz Casey R. Taylor. 

W 1949 roku Frank McNamara zaprosił znajomych do restauracji w Nowym Jorku, a kiedy otrzymał rachunek, zorientował się, że nie ma gotówki. I to właśnie wtedy narodził się pomysł na karty płatnicze, bo biznesmen obiecał sobie, że już nigdy nie znajdzie się w podobnej sytuacji. 

Źródło: www.dinersclub.pl

Rok później, założyciel Diners Club zaprezentował swoim znajomym pomysł na pierwszą na świecie kartę zastępującą gotówkę w codziennych transakcjach. Trzy lata od startu, w Diners Club było już 1,25 miliona osób. 

Wśród innych osiągnięć klubu wymienia się między innymi pierwszą karta akceptowaną międzynarodowo, pierwszą kartę honorowaną w krajach dawnego Bloku Wschodniego i Chinach, pierwszy program kart korporacyjnych, pierwszy program lojalnościowy – Club Rewards czy pierwszą kartę gwarantującą rezerwację hotelową.

Założeniem Diners Club bybło nie tylko używanie karty płatniczej, ale i możliwość korzystania ze specjalnych przywilejów.. Klub dawał swoim członkom na starcie zniżki w wybranych restauracjach na Manhattanie, które były każdego dnia rozszerzane o kolejne usługi, miasta, kraje i kontynenty. Do dziś Diners Club poszerza swoją ofertę.

Diners Club Polska

Pierwszymi, którzy korzystali z płatności bezgotówkowych w Polsce byli cudzoziemcy posiadający w swoim portfelu kartę Diners Club. Biuro Podróży Orbis w ramach swoich struktur uruchomiło specjalny Dział ds. Legitymacji Kredytowych pod koniec lat 60. Miał on zajmować się właśnie płatnościami bezgotówkowymi. Co ciekawe, w 1968 roku za pomocą karty Diners Club zrealizowano pierwszą w naszym kraju transakcję bez użycia gotówki.

W 1997 roku powstał Diners Club Polska. Został on założony jako część jednej z największych niebankowych instytucji na świecie Diners Club International. Aktualnie, Diners Club Polska jest 100% własnością holdingu Diners Club CEE Holding AG, czyli jednej z firm należących do sieci Diners Club International. To właśnie Diners Club odpowiada za pierwszą kartę płatniczą nad Wisłą.

KARTY DINERS CLUB

Plastiki są wydawane przede wszystkim osobom, które zajmują wysoką pozycję społeczną. Jak zapewnia firma, są dedykowane małym i średnim firmom, przedstawicielom wolnych zawodów i aktywnym podróżnikom, ceniącym wygodę i bezpieczeństwo. Służą głównie do regulowania należności za bilety lotnicze, usługi hotelowo-gastronomiczne czy wynajem samochodów. Średnia wartość transakcji za pomocą tej karty jest o wiele wyższa od wartości przeciętnych transakcji, które są realizowane zwykłymi kartami.

Karty Diners Club są najczęściej kartami typu “charge”. To karty obciążeniowe, w których podobnie jak przy kartach kredytowych, bank udziela klientowi limitu wydatków na zasadzie pay later, czyli późniejszych płatności.

Klub wydaje karty o zasięgu zarówno lokalnym jak i międzynarodowym. Są one ważne jedynie na terenie, w którym zostały wystawione, zaś w przypadku tych ogólnoświatowych, napis“Valid Wordwide” oznacza, że karta jest akceptowana wszędzie.

Jak zdobyć kartę Diners Club?

Diners Club to krajowa instytucja płatnicza, która swoje karty wydaje bezpośrednio, ale współpracuje również z Bankiem PKO BP. Chcąc otrzymać kartę należy zgłosić się do wspomnianego banku lub wypełnić formularz na stronie www klubu.

Źródło: www.dinersclub.pl

Wszystkie wydawane w Polsce karty to karty typu charge. Karta wydawana przez PKO BP zapewnia kredytowanie do 59 dni. Później, klient musi dokonać spłaty całości zadłużenia. 

Ważne informacje o karcie Diners Club:

  • oferują bogaty pakiet ubezpieczeniowy, narzędzia ułatwiające rozliczanie zakupów biurowych i podróży służbowych
  • za wszystkie dokonywane w Polsce płatności bezgotówkowe nie jest pobierana prowizja za płatności dokonywane za granicą pobierana jest prowizja w wysokości 1% wartości transakcji
  • limit karty zostaje ustalony indywidualnie przez bank, ale musi zawierać się w przedziale od 15 do 80 tysięcy zł
  • karta jest wyposażona w pakiet ubezpieczeń
  • opłata za wydanie lub wznowienie karty Diners Club na rok wynosi 300 zł
  • są akceptowane w ponad 21 mln punktów handlowo-usługowych i bankomatach w 185 państwach
  • karta Diners Club jako jedyna na rynku umożliwia firmom zbieranie mil w programie Miles&More

Niektóre karty Diners Club

Źródło: www.dinersclub.pl

USŁUGI DLA UŻYTKOWNIKÓW

Karty marki zostały stworzone z myślą o przedsiębiorcach, a także osobach podróżujących prywatnie i służbowo, dlatego też np. oferują kompleksowe ubezpieczenie w podróży zagranicznej, które sięga 1 mln zł oraz szeroki wachlarz innych usług dodatkowych jak np.: wejścia do saloników lotniskowych czy korzystanie z szybkich ścieżek odprawy, tzw. Fast Tracków. Diners Club uruchomił jakiś czas temu w swoich kartach nową usługę – Protect Buy, czyli silnego uwierzytelniania w sieci. Karty klubu akceptuje między innymi Ikea i Aliexpress.

Niedawno Diners Club otrzymał również licencję na prowadzenie schematu płatniczego. Jest to zbiór zasad definiujących proces obsługi transakcji wykonywanych przy wykorzystaniu instrumentów płatniczych, jakimi są np. karty płatnicze. Odnoszą się one do wydawania instrumentów płatniczych, świadczenia przez dostawców usługi acquiringu czy przetwarzania transakcji. Nadzór nad ich funkcjonowaniem wykonuje Prezes NBP.

Diners Club rozpoczął również proces migracji wszystkich terminali na system zbliżeniowy oraz zmigrował wszystkie karty na standard NFC.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Krzysztof
Krzysztof
2019-12-30 20:04:49

Warto aktualizować przedstawioną informację. Od grudnia 2019 r. potencjalny posiadacz karty Diners Club nie otrzyma jej za pośrednictwem banku PKO BP. Współpraca pomiędzy tymi podmiotami została zakończona.

Podobne artykuły

RBL_Start – program akceleracyjny Alior Banku

Alior Bank wprowadza w życie specjalny program RBL_Start, który umożliwić ma wszystkim młodym twarzom branży fin-tech szybki i efektywny rozwój. 

author
Halszka Gronek
14 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Lądku-Zdroju

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Lądku-Zdroju – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Mobilny serwis do zgłoszenia szkody w PZU

Zgłaszanie szkód w PZU stało się jeszcze prostsze. Od 27 marca bieżącego roku poza infolinią, Klienci mogą zgłosić szkodę także za pomocą urządzenia z dostępem do Internetu, pod adresem zgloszenie.pzu.pl. 

author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt hipoteczny Lubartów

Zastanawiasz się, który kredyt hipoteczny w Lubartowie będzie dla Ciebie najlepszy? Sprawdź nasz ranking ofert hipotecznych oraz adresy oddziałów. Maksymalny okres spłaty to aż 35 lat, a najwyższa kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości.

author
Dominika Byczek
22 lutego 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole w Oławie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Oławie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
21 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chatboty zdominują obsługę klienta?

Rynek pracy nieustannie ewoluuje. Większość osób rozpoczynających swoją edukację najpewniej będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Rozwój technologii wpływa niestety nie tylko pozytywnie na ilość miejsc pracy. Przykładem są chociażby chatboty, które coraz mocniej dominują obsługę klienta.

author
Alicja Hirsekorn
21 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj