Co to jest Diners Club
Źródło: www.dinersclub.pl
HISTORIA DINERS CLUB
Diners Club International to pierwszy na świecie wystawca kart płatniczych. Firma została założona jako Diners Club w 1950 roku przez Franka McNamara, Ralpha Schneider oraz Casey R. Taylor.
W 1949 roku Frank McNamara zaprosił znajomych do restauracji w Nowym Jorku, a kiedy otrzymał rachunek, zorientował się, że nie ma gotówki. I to właśnie wtedy narodził się pomysł na karty płatnicze, bo biznesmen obiecał sobie, że już nigdy nie znajdzie się w podobnej sytuacji.
Źródło: www.dinersclub.pl
Rok później, założyciel Diners Club zaprezentował swoim znajomym pomysł na pierwszą na świecie kartę zastępującą gotówkę w codziennych transakcjach. Trzy lata od startu, w Diners Club było już 1,25 miliona osób.
Wśród innych osiągnięć klubu wymienia się między innymi pierwszą karta akceptowaną międzynarodowo, pierwszą kartę honorowaną w krajach dawnego Bloku Wschodniego i Chinach, pierwszy program kart korporacyjnych, pierwszy program lojalnościowy – Club Rewards czy pierwszą kartę gwarantującą rezerwację hotelową.
Założeniem Diners Club bybło nie tylko używanie karty płatniczej, ale i możliwość korzystania ze specjalnych przywilejów.. Klub dawał swoim członkom na starcie zniżki w wybranych restauracjach na Manhattanie, które były każdego dnia rozszerzane o kolejne usługi, miasta, kraje i kontynenty. Do dziś Diners Club poszerza swoją ofertę.
Diners Club Polska
Pierwszymi, którzy korzystali z płatności bezgotówkowych w Polsce byli cudzoziemcy posiadający w swoim portfelu kartę Diners Club. Biuro Podróży Orbis w ramach swoich struktur uruchomiło specjalny Dział ds. Legitymacji Kredytowych pod koniec lat 60. Miał on zajmować się właśnie płatnościami bezgotówkowymi. Co ciekawe, w 1968 roku za pomocą karty Diners Club zrealizowano pierwszą w naszym kraju transakcję bez użycia gotówki.
W 1997 roku powstał Diners Club Polska. Został on założony jako część jednej z największych niebankowych instytucji na świecie Diners Club International. Aktualnie, Diners Club Polska jest 100% własnością holdingu Diners Club CEE Holding AG, czyli jednej z firm należących do sieci Diners Club International. To właśnie Diners Club odpowiada za pierwszą kartę płatniczą nad Wisłą.
KARTY DINERS CLUB
Plastiki są wydawane przede wszystkim osobom, które zajmują wysoką pozycję społeczną. Jak zapewnia firma, są dedykowane małym i średnim firmom, przedstawicielom wolnych zawodów i aktywnym podróżnikom, ceniącym wygodę i bezpieczeństwo. Służą głównie do regulowania należności za bilety lotnicze, usługi hotelowo-gastronomiczne czy wynajem samochodów. Średnia wartość transakcji za pomocą tej karty jest o wiele wyższa od wartości przeciętnych transakcji, które są realizowane zwykłymi kartami.
Karty Diners Club są najczęściej kartami typu “charge”. To karty obciążeniowe, w których podobnie jak przy kartach kredytowych, bank udziela klientowi limitu wydatków na zasadzie pay later, czyli późniejszych płatności.
Klub wydaje karty o zasięgu zarówno lokalnym jak i międzynarodowym. Są one ważne jedynie na terenie, w którym zostały wystawione, zaś w przypadku tych ogólnoświatowych, napis“Valid Wordwide” oznacza, że karta jest akceptowana wszędzie.
Jak zdobyć kartę Diners Club?
Diners Club to krajowa instytucja płatnicza, która swoje karty wydaje bezpośrednio, ale współpracuje również z Bankiem PKO BP. Chcąc otrzymać kartę należy zgłosić się do wspomnianego banku lub wypełnić formularz na stronie www klubu.
Źródło: www.dinersclub.pl
Wszystkie wydawane w Polsce karty to karty typu charge. Karta wydawana przez PKO BP zapewnia kredytowanie do 59 dni. Później, klient musi dokonać spłaty całości zadłużenia.
Ważne informacje o karcie Diners Club:
- oferują bogaty pakiet ubezpieczeniowy, narzędzia ułatwiające rozliczanie zakupów biurowych i podróży służbowych
- za wszystkie dokonywane w Polsce płatności bezgotówkowe nie jest pobierana prowizja za płatności dokonywane za granicą pobierana jest prowizja w wysokości 1% wartości transakcji
- limit karty zostaje ustalony indywidualnie przez bank, ale musi zawierać się w przedziale od 15 do 80 tysięcy zł
- karta jest wyposażona w pakiet ubezpieczeń
- opłata za wydanie lub wznowienie karty Diners Club na rok wynosi 300 zł
- są akceptowane w ponad 21 mln punktów handlowo-usługowych i bankomatach w 185 państwach
- karta Diners Club jako jedyna na rynku umożliwia firmom zbieranie mil w programie Miles&More
Niektóre karty Diners Club
Źródło: www.dinersclub.pl
USŁUGI DLA UŻYTKOWNIKÓW
Karty marki zostały stworzone z myślą o przedsiębiorcach, a także osobach podróżujących prywatnie i służbowo, dlatego też np. oferują kompleksowe ubezpieczenie w podróży zagranicznej, które sięga 1 mln zł oraz szeroki wachlarz innych usług dodatkowych jak np.: wejścia do saloników lotniskowych czy korzystanie z szybkich ścieżek odprawy, tzw. Fast Tracków. Diners Club uruchomił jakiś czas temu w swoich kartach nową usługę – Protect Buy, czyli silnego uwierzytelniania w sieci. Karty klubu akceptuje między innymi Ikea i Aliexpress.
Niedawno Diners Club otrzymał również licencję na prowadzenie schematu płatniczego. Jest to zbiór zasad definiujących proces obsługi transakcji wykonywanych przy wykorzystaniu instrumentów płatniczych, jakimi są np. karty płatnicze. Odnoszą się one do wydawania instrumentów płatniczych, świadczenia przez dostawców usługi acquiringu czy przetwarzania transakcji. Nadzór nad ich funkcjonowaniem wykonuje Prezes NBP.
Diners Club rozpoczął również proces migracji wszystkich terminali na system zbliżeniowy oraz zmigrował wszystkie karty na standard NFC.
Wszystkie komentarze
Warto aktualizować przedstawioną informację. Od grudnia 2019 r. potencjalny posiadacz karty Diners Club nie otrzyma jej za pośrednictwem banku PKO BP. Współpraca pomiędzy tymi podmiotami została zakończona.
Dodaj komentarz