Karta kredytowa, debetowa i płatnicza

Karta kredytowa, debetowa i płatnicza

author
Julia Wierciło
29 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Za pomocą karty płatniczej możemy uregulować należności związane z zakupami czy usługami. Jest to bardzo szybki, ale przede wszystkim wygodny sposób płatności. Na rynku istnieje kilka rodzajów kart płatniczych, ale najbardziej znanymi są karty debetowe i kredytowe. Sprawdźmy czym różnią się od siebie te produkty bankowe.   

Spis treści:

  1. Karta płatnicza - do czego służy i jak wygląda?
  2. Karta kredytowa - co to jest?
  3. Karta debetowa - co to jest?
  4. Karta kredytowa i karta debetowa - różnice
  5. Opłaty związane z kartą kredytową i kartą debetową
Zwiń spis treści

Karta płatnicza - do czego służy i jak wygląda?

Karta płatnicza to produkt bankowy, który wydawany jest przez instytucje bankowe. Służy ona do regulowania płatności za towary oraz usługi. Dzięki karcie płatniczej możemy również wypłacić środki znajdujące się na naszym koncie bankowym.

Jak wygląda standardowa karta płatnicza? Jest to plastikowy prostokąt o wymiarach 5,4 cm i 8,6 cm. Każda karta powinna posiadać:

  • pasek magnetyczny lub chip,
  • dane posiadacza,
  • nazwy banku,
  • datę ważności,
  • identyfikator karty,
  • kod CVV lub CVC (jest to kod, bez którego nie wykonamy części transakcji internetowych).

Karta płatnicza jest ogólnym określeniem na kartę otrzymaną przez klienta. Oznacza to, że dzieli się na różne rodzaje. Przykładem rodzaju karty płatniczej może być karta debetowa lub karta kredytowa.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Karta kredytowa - co to jest?

Karta kredytowa jest kartą płatniczą działającą na zasadzie pożyczki. Oznacza to, że możemy nią płacić, ale środki, które wydajemy należą do banku. Jej wydanie poprzedzone jest ustaleniem limitu karty. Następnie płatności zrealizowane za pomocą karty kredytowej są rozliczane w ustalonym terminie. Jeżeli spłacimy zaciągnięte zobowiązanie w okresie bezodsetkowym odsetki nie zostaną naliczone. W zależności od banku czas na spłatę wynosi 50-60 dni. Czy warto korzystać z karty kredytowej? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Aby używać karty kredytowej nie musimy otwierać rachunku bankowego. Przyznany limit kredytowy znajduje się na specjalnym technicznym rachunku, a dostępne środki są odnawialne. Oznacza to, że po spłaceniu wydanej kwoty, początkowy limit jest ponownie do naszej dyspozycji.

Mimo braku konieczności posiadania rachunku bankowego, warto rozważyć opcję jego otwarcia. Tacy klienci mogą liczyć na oferty indywidualne, a także specjalne warunki, których nie otrzymaliby bez otwartego rachunku. Warto wspomnieć o tym, że nie tylko banki oferują swoim klientom karty kredytowe. Niektóre instytucje proponują karty pozabankowe. W przypadku problemów z płatnością możemy sprawdzić kartę kredytową dla zadłużonych.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Karta debetowa - co to jest?

Karta debetowa to karta płatnicza, którą otrzymujemy od banku w momencie otwarcia konta osobistego, ale także konta firmowego. W przeciwieństwie do karty kredytowej, karta debetowa daje nam dostęp do prywatnych środków. Oznacza to, że wydajemy pieniądze, które należą do nas, a nie do instytucji bankowej.

Karta debetowa, w przeciwieństwie do karty kredytowej, nie daje nam możliwości płacenia w przypadku braku dostępnych środków. Wbrew pozorom nie możemy stworzyć ujemnego salda poprzez kartą debetową. Wyjątkiem jest sytuacja, w której posiadamy limit debetowy. Jednak aby móc korzystać z tej funkcji należy najpierw złożyć specjalny wniosek do naszego banku.

Karta kredytowa i karta debetowa - różnice

Oprócz wyglądu karty, różnice pomiędzy kartą kredytową i kartą debetową widoczne są przede wszystkim w kosztach ich użytkowania. Porównajmy najważniejsze z nich.

Karta kredytowa:

  • brak konieczności posiadania konta bankowego,
  • możliwe są transakcje gotówkowe oraz transakcje bezgotówkowe,
  • środki są udostępnione przez bank,
  • warunkiem wydania karty jest dobra zdolność kredytowa,
  • wysokość transakcji ograniczona jest limitem kredytowym,
  • wypłata z bankomatu obarczona jest dodatkowym kosztem,
  • środków wypłaconych z bankomatu nie obejmuje okres bezodsetkowy,
  • posiadanie karty wpływa na naszą zdolność kredytową.

Karta debetowa:

  • warunkiem podstawowym jest posiadanie konta bankowego,
  • możliwe są transakcje gotówkowe oraz transakcje bezgotówkowe,
  • środki dostępne na koncie są naszą własnością,
  • wysokość transakcji ograniczona jest jedynie kwotą przez nas zgromadzoną,
  • wypłacenie pieniędzy z konta nie musi wiązać się z dodatkową opłatą,
  • posiadanie karty nie wpływa na naszą zdolność kredytową.

Opłaty związane z kartą kredytową i kartą debetową

Opłaty związane z użytkowaniem karty kredytowej oraz karty debetowej są skrajnie różne. W przypadku karty debetowej koszty będą dużo niższe. Pod uwagę należy brać przede wszystkim miesięczny koszt ich użytkowania. Zazwyczaj wynosi on nie więcej niż kilkanaście złotych. Taką opłatę możemy ominąć jeśli spełnimy warunki, które wcześniej zostały określone przez bank. Jeżeli chcemy otrzymać duplikat kart debetowej konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty. W większości banków wyniesie ona od 15 do 30 złotych.

Koszty powiązane z posiadaniem i użytkowaniem karty kredytowej uzależnione są od oferty konkretnego banku. Zawierają one bowiem prowizje, opłaty dodatkowe za wypłaty środków z bankomatu, a także ewentualne odsetki. Wszystkie informacje dotyczące opłat zawarte są w tabelach opłat i prowizji. Każda instytucja bankowa zobowiązana jest do zawarcia na swojej stronie odpowiednich informacji dotyczących kosztów związanych z konkretną ofertą.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Evicta – informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych

Administratorem danych jest Evicta sp. z o.o. S.K.A.  z siedzibą w Toruniu, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Toruniu VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000694131, NIP 9562327248, REGON 368214486.

author
Dominika Byczek
25 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polskie firmy z unijnym finansowaniem – raport BGK

Polskie firmy coraz liczniej decydują się skorzystać z unijnego wsparcia. Mowa o tak zwanym finansowaniu zwrotnym, czyli o unijnych pożyczkach, poręczeniach i wejściach kapitałowych, z których od początku trwania programu skorzystało około 10 tysięcy firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. 

author
Halszka Gronek
29 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Współpraca Banku Pekao z Microsoftem

Microsoft i Bank Pekao SA nawiążą współpracę - to już pewne. Gigant technologiczny i jeden z największych banków zawarli porozumienie dotyczące strategicznego partnerstwa. Przedmiotem wsparcia w programie „Cyfrowe podróże” będzie działanie na rzecz digitalizacji polskich firm i społeczeństwa polskiego. 

author
Dominika Byczek
04 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Klienci Pekao mogą inwestować zdalnie

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że dbając i wygodę oraz bezpieczeństwo swoich Klientów wprowadził możliwość skorzystania z oferty funduszy inwestycyjnych Pekao TFI bez konieczności wizyty w placówce instytucji. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sprzedaż kredytów w Polsce – lipiec 2018

Przez rok instytucje kredytowe udzieliły więcej kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych. Od lipca 2017 do lipca 2018 roku banki przyznały również więcej limitów kredytowych.

author
Aneta Jankowska
25 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Mieszkanie Plus w Warszawie

Mieszkanie Plus to, po Mieszkaniu Dla Młodych, program rządowy wchodzący w skład Narodowego Programu Mieszkaniowego. Rząd wyciąga rękę do osób o niskich dochodach, które nie mogą dostać kredytu mieszkaniowego i nie stać ich na zakup własnego mieszkania. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Warszawie.

author
Julia Wierciło
17 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj