Co podrożeje w 2018 roku?

Co podrożeje w 2018 roku?

author
Dominika Sobieraj
21 grudnia 2017
Nowy rok, nowe podwyżki... do tego jesteśmy już raczej przyzwyczajeni. W 2018 roku czekają nas kolejne wzrosty cen. Droższe będą jednorazówki, egzaminy na prawo jazdy, podatek od nieruchomości - a to zaledwie początek podwyżek...

CO PODROŻEJE W 2018 ROKU

1. Jednorazówki, reklamówki, torby foliowe

1 stycznia 2018 roku wchodzi w życie ustawa, która ostatecznie zablokuje sklepom możliwość wydawania bezpłatnych plastikowych reklamówek na zakupy. Ich wydawanie lub sprzedaż będą otaksowane opłatą recyklingową – w ramach kary sklep może zapłacić nawet 1 zł za jedną wydaną reklamówkę.  Opłata recyklingowa zostaje doliczona także do obowiązujących obecnych cen jednorazówek i reklamówek. W ustawie opłata maksymalna za jednorazówkę została określona na kwotę 1 zł. Cena ta nie jest jeszcze ostateczna – wiceszef resortu środowiska Sławomir Mazurek zapowiedział: "Będą konsultacje rozporządzenia i to ono określi tę cenę, ponieważ są bardzo różne głosy. My zakładamy, to propozycja, która będzie poddana konsultacjom, to jest 20 groszy".

2. Egzamin na prawo jazdy 

Obecnie egzamin na prawo jazdy to koszt 170 zł (30 zł za egzamin teoretyczny i 140 zł za egzamin praktyczny). Od nowego roku zmieni się jednak proces uzyskiwania uprawnienia do prowadzenia pojazdów i będzie się on wiązał z wyższym kosztem wyrobienia prawa jazdy. Według nowych przepisów młody kierowca w okresie między czwartym a ósmym miesiącem od zdania egzaminu na prawo jazdy, będzie musiał wykonać dwa dodatkowe kursy doszkalające:
teoretyczny dotyczący kolizji i wypadków na drodze oraz praktyczny dotyczący poślizgów i metod wychodzenia z nich. Całkowity koszt obydwu tych kursów szacowany jest na 300 zł. Koszt uzyskania uprawienia do prowadzenia pojazdu w 2018 roku będzie wynosił niemal 500 zł

3. Usługi księgowe 

Od 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania się księgowych ze świadczonych usług. Na przygotowanie raportów, ich kontrolę i wysłanie poświęcą oni dużo więcej czasu, co będzie oczywiście dodatkowym comiesięcznym obiążeniem dla polskich firm. Biura księgowe będą musiały przeznaczyć także wyższą kwotę na rozliczenia podatkowe. Ucierpią na tym także korzystający z usług księgowych – cenniki biur księgowości zdecydowanie pójdą w górę. Wysokość podwyżki ustalana będzie indywidualnie przez każdego księgowego w zależności od jego oceny sytuacji finansowej. 

4. Podatek od gruntu, nieruchomości i miejsca postojowego

Od 1 stycznia 2018 roku zostaną zwiększone:
opłaty za grunty, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – podwyżka o 1 gr za 1 m kw. powierzchni – kwota wyniesie zatem 90 gr za 1 m kw.
opłaty od mieszkań i domów – podwyżka o 1 gr za 1 m kw. powierzchni użytkowej – kwota wyniesie zatem 76 gr za 1 m kw.,
opłaty za garaż lub miejsce postojowe (pod blokiem) – podwyżka o o 14 gr za 1 m kw. powierzchni użytkowej.

 
5. Przegląd samochodu

Od 20 maja 2018 mają zostać zmienione przepisy dotyczące stawki podstawowej za badanie samochodu osobowego. Dotychczas kierowcy płacą za przegląd 99 zł, a po zmianie stawka ta ma wynosić 126 zł brutto. Kierowcy, którzy spóźnią się z przeglądem ponad 30 dni, również zapłacą więcej za przegląd – po zmianie przepisów będzie to aż 252 zł

6. Kara za brak ubezpieczenia OC dla kierowców

Zmiana minimalnego wynagrodzenia z 2000 zł brutto na 2100 zł brutto oznacza jednocześnie podwyżkę kary za posiadanie nieubezpieczonego samochodu. Kara ta od 1 stycznia 2018 roku wzrośnie z 4000 zł to 4200 zł

7. Zatrudnienie niani 

Od 1 stycznia 2018 roku zmienią się zasady dotyczące dofinansowań zatrudnienia niani. Dotychczas rodzice, którzy podpisali umowę uaktywniającą z nianią i zgłosili tę umowę do ZUS-u, mogli skorzystać z dofinansowania na jej zatrudnienie – państwo pokrywało całkowity koszt składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i zdrowotnych od tej części pensji, która nie przekraczała minimalnego wynagrodzenia. Nowe przepisy sprawią, że umowy uaktywniające otrzymają tylko częściowe dofinansowanie składek na ubezpieczenie – państwo pokryje jedynie ubezpieczenie od tej części pensji, która nie będzie wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia (czyli od kwoty 1050 zł). 

8. Pamięć RAM 

Pamięć RAM to powszechnie znane kości pamięci, które składają się z chipów DRAM. Produkowane są one jedynie przez 3 firmy: Samsung, Hynix i Mikron. Chipy te są niezbędne do produkcji procesorów, kart graficznych, kart pamięci, a także smartfonów, tabletów, pendrajwów, tabletów, czy dysków SSD. Zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest ogromne, ale konieczna jest zarazem modernizacja i samych chipów i linii produkcyjnych. Z tego względu ceny za pamięć RAM powinny w 2018 roku wzrosnąć o około 5-7%. Oznacza to, że za 16 GB pamięci RAM zapłacimy nie 600 zł, ale nawet 650 zł. 

9. Wakacje w Grecji 

Od 1 stycznia 2018 roku w Grecji będzie obowiązywał nowy podatek turystyczny. Oznacza to dodatkową opłatę dobową do każdego pobytu w tym kraju. Podatek ten będzie wynosił (cena za wynajem pokoju na jedną dobę): 
– 4 euro w hotelu 5-gwiazdkowym,
– 3 euro w hotelu 4-gwiazdkowym,
– 1,5 euro w hotelu 3-gwiazdkowym,
– 0,5 euro w hotelu 2- lub 1-gwiazdkowych,
– 1 euro w apartamentach 4-gwiazdkowych,
– 0,50 euro w apartamentach 3-gwiazdkowych,
– 0,25 euro w apartamentach 2- lub 1-gwiazdkowych. 
 

CO NIE PODROŻEJE W 2018 ROKU

Wbrew doniesieniom medialnym w 2018 roku nie podrożeją:
– opłata za metr sześcienny wody, 
– opłaty za energię elektyczną,
– opłaty za liquidy do e-papierosów i wyroby nowatorskie, np. papierosy ziołowe (proponowana przez rząd akcyza na te produkty ma zacząć obowiązywać dopiero w 2019 roku). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

ello
ello
2018-02-22 13:36:37

Dlaczego w sejmie zamiast się kłócić nie można przygotować przemyślanej i precyzyjnej ustawy, poza tym większość ludzi ma kredyt więc te pieniądze i tak wracają do Państwa. Dlaczego najwięcej nieprzemyślanych robionych na szybko ustaw jest przed wyborami.Dlaczego nikt nie pyta o zdanie szarych obywatelów np. w referendum. To w takim razie jak pracodawca ma decydować o naszych urlopach to może w miesiącach wakacyjnych sejm niech też pracuje. Nikt nie ma urlopu 2miesięcznego.

Podobne artykuły

Dni wolne od pracy 2021
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
29 grudnia 2020

Dni wolne od pracy 2021

Santander Consumer Bank Grójec
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
18 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Grójec

Santander Consumer Bank Mońki
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Mońki

Alior Bank Urządza – loteria. Do wygrania 50 000 zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 października 2019

Alior Bank Urządza – loteria. Do wygrania 50 000 zł

Firma budowlana płaci 2000 zł za polecenie pracownika
Blog
autor wpisu
Natalia Narloch
24 października 2018

Firma budowlana płaci 2000 zł za polecenie pracownika

Alior Bank w Dzierżoniowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019

Alior Bank w Dzierżoniowie

Porównaj