Czego Polacy chcą w 2019 roku?
Styczeń jest miesiącem postanowień noworocznych, dlatego Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) sprawdziło, czego oczekujemy od 2019 roku. O czym marzymy?
Podróże i życie rodzinne przede wszystkim
Badanie CBOS “Czego życzyć Polakom w 2019 roku?” udowodniło, że chociaż każdy z nas jest inny i ma zupełnie zróżnicowane marzenia, to łączą nas niektóre plany i postanowienia.
Z analiz CBOS dowiadujemy się, że w 2019 roku, chcielibyśmy przede wszystkim więcej podróżować. Taką odpowiedź wskazało 43% ankietowanych.
Najczęściej o wycieczkach marzą osoby o stabilnej i dobrej sytuacji materialnej, z wyższym wykształceniem oraz mieszkające w miastach. Potrzebę podróżowania wyrażają także osoby młode, które mają mniej niż 24 lata.
Zaraz za wyjazdami uplasowało się życie rodzinne. 39% Polaków chciałoby częściej spędzać czas ze swoimi najbliższymi. Podium zamykają “rozrywki i inne przyjemności”.
Badanie pokazuje również, że 19% respondentów chciałoby więcej pracować w 2019 roku.
Na kolejnych miejscach znalazło się częstsze uprawianie sportu – 17% wskazań, a także uczestniczenie w życiu kulturalnym – 15% wskazań.
Zarabianie pięniędzy i budowanie kapitału w 2019 roku to cel 15% ankietowanych Polaków.
Marzenia zależą od wieku
Plany Polaków różnią się w zależności od ich wieku. Osoby najstarsze i najgorzej wykształcone, czyli emeryci i rolnicy, chcieliby więcej czasu poświęcić ochronie zdrowia i życiu religijnemu.
Osoby młodsze stawiają na podróże i aktywność fizyczną.
Co ciekawe, z opracowania badania dowiadujemy się, że najczęściej chcielibyśmy więcej czasu poświęcać na te dziedziny życia, na które i tak w rzeczywistości przeznaczamy go najwięcej.
O badaniu
Z informacji CBOS: sondaże “Aktualne problemy i wydarzenia”, realizowane są co najmniej 12 razy w roku na reprezentatywnej ok. 1000-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski, są najlepszym barometrem społecznych nastrojów w kraju.
Pytania zawarte w ankiecie dotyczą m.in. stosunku społeczeństwa do obecnego rządu i premiera oraz oceny czołowych postaci sceny politycznej i ważnych instytucji państwowych, a także warunków materialnych badanych i ich preferencji partyjnych oraz opinii na temat aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce i przewidywań na przyszłość.
Badanie “Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face), wspomaganych komputerowo (CAPI), 4-11 października 2018 r., na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: CBOS
Dodaj komentarz