Nie żyje Karol Śliwka. Był wybitnym artystą-grafikiem, który tworzył plakaty, znaczki pocztowe, okładki czy znane znaki firmowe.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 10.09.2018
Udostępnij:

Źródło: https://www.youtube.com/watch?time_continue=259&v=xJJklTZGG4Q

Karol Śliwka zmarł w nocy z 9 na 10 września. Miał 86 lat. Jedną z jego prac było znane logo PKO BP. Artysta stworzył również opakowania czekolady Wedla, logo Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego, Instytutu Matki i Dziecka czy Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W 2015 roku grafik otrzymał tytuł jednego z ośmiu najwybitniejszych twórców współczesnych znaków graficznych. Wyróżnienie przyznała międzynarodowa publikacja "Logo Modernism".

O artyście

Karol Śliwka urodził się w 1932 roku na Pogórzu Śląskim w Harbutowicach, małej miejscowości koło Skoczowa. Uczył się między innymi w Wieczorowej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku-Białej, Państwowym Liceum Technik Plastycznych czy w  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był wieloletnim członkiem ZPAP i ZAiKS.

Twórczość

Grafik oprócz znanego szerszej publiczności logo Banku PKO BP, Karol Śliwka był autorem opakowań popularnych w PRL-u kosmetyków Wars oraz papierosów Giewont.

Wystawa prac Karola Śliwki

Do 14 października można zwiedzać wystawę prac grafika w Muzeum Miasta Gdyni, którą instytucja przygotowała we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Ekspozycja obejmuje blisko 400 prac i została przygotowana w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Komentarze