Co to jest czek GIRO?

Co to jest czek GIRO?

author
Aleksandra Gościnna
03 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dla osób, które nie posiadają konta bankowego, zaciągnięcie pożyczki może być niełatwym zadaniem. Z pomocą przychodzą czeki GIRO, czyli specjalne druki umożliwiające wypłatę pożyczki w gotówce, bez konieczności dokonywania przelewu weryfikacyjnego i wypłaty środków na konto.

Dzięki czekom GIRO wiele firm oferujących pozabankowe pożyczki pozwala na wypłacenie pożyczki klientom, którzy nie chcą lub nie mogą podawać numeru swojego konta bankowego. Produkty tego typu to pożyczki na czek GIRO.

Spis treści:

  1. Czek GIRO – gotówka zamiast przelewu
  2. Włoska geneza czeku GIRO
  3. Plusy i minusy korzystania z czeku GIRO
  4. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czek GIRO – co to jest?

Czek GIRO nie jest żadnym eksperymentalnym sposobem płatności. Jego historia sięga bowiem samych początków bankowości, gdy jeszcze nikt nie myślał o czymś takim, jak rachunek bankowy, a już na pewno – przelew mobilny. Wypłata gotówki dzięki czekowi GIRO przebiega niemal natychmiastowo, a pożyczkobiorca nie musi czekać na zaksięgowanie i przesłanie pieniędzy między kontem pożyczkodawcy a naszym. Co więcej, czek GIRO można zrealizować w najbliższej placówce pocztowej.

Potrzebujesz szybko gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w ciągu 1 dnia

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w ciągu 15 minut

Pożyczki dla zadłużonych – bez weryfikacji w BIK

W praktyce otrzymanie pożyczki na czek GIRO wygląda tak, że już na etapie wypełniania wniosku pożyczkowego interesant wskazuje formę wypłaty pożyczki jako czek GIRO. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji pożyczkowej konsumentowi wręczony zostaje czek. Wystarczy udać się z nim do najbliższej placówki Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego, by po okazaniu dowodu osobistego dostać gotówkę do ręki.

Większość firm pożyczkowych specjalizujących się w udzielaniu pożyczek online stosuje metodę przelewu weryfikacyjnego. Polega ona na przesłaniu małej kwoty (najczęściej 1 gr lub 1 zł) na konto wskazane przez pożyczkodawcę. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma pożyczkowa może potwierdzić naszą tożsamość i ustalić dane rachunku bankowego, na który przeleje kwotę pożyczki.

Warto jednak pamiętać, że dla wielu z nas formalność w postaci dokonania przelewu weryfikacyjnego może stanowić znaczne utrudnienie w procesie wnioskowania o finansowanie. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, które nie posiadają rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (konta w banku).

Problem dotyka także par czy małżeństw, które posiadają konto wspólne. Bywa tak, że jedno z nich nie chce, by drugie wiedziało o pożyczce – choćby w przypadku pożyczenia pieniędzy na prezent czy kosztowną niespodziankę. Co pozostaje takim osobom? Czy jest sposób na to, by otrzymały one pożyczkę bez konieczności korzystania z konta bankowego? Tak, pomoże nam w tym czek GIRO.

Czek GIRO – gotówka zamiast przelewu

Wypłata dzięki czekowi GIRO pozwala na uzyskanie pieniędzy w formie gotówki zamiast przelewem na rachunek bankowy. Odbiór pieniędzy odbywa się w takim przypadku w placówkach Poczty Polskiej lub Banków Pocztowych. Wiele osób decyduje się na taką metodę dlatego, że weryfikacja danych w stacjonarnej placówce uważana jest za dużo bezpieczniejszą od tej przeprowadzanej w pełni online.

Aby odebrać gotówkę za pośrednictwem czeku GIRO, należy we wniosku pożyczkowym wskazać właśnie taką formę wypłat. Jeśli uzyskamy pozytywną decyzję pożyczkową, to otrzymamy czek GIRO w formie papierowej lub elektronicznej poprzez e-mail lub wiadomość SMS. Z czekiem trzeba udać się do najbliższej placówki pocztowej i wskazać wspominany druk. Dodatkowo wymagany będzie tylko dowód tożsamości.

Włoska geneza czeku GIRO

Określenie czeku GIRO swoje wzięło się z języka włoskiego, a oznacza tam obrót. Określenie używane było więc do wskazywania na obrót pieniędzmi. Z kolei czeki to forma, która popularność swoją ma już od zeszłego wieku. Uważa się również, że pierwsze systemy czekowe istniały już w średniowieczu.

Obecnie czek GIRO  jest dokumentem w formie papierowej, który wydaje instytucja pozabankowa, aby Klient mógł zrealizować wypłatę uzyskanych w ramach pożyczki środków.

Plusy i minusy korzystania z czeku GIRO

Nie da się ukryć, iż czek GIRO jest atrakcyjną alternatywą dla wszystkich tych, którzy nie chcą bądź nie mogą zaciągnąć pożyczki z wypłatą na konto bankowe. Z plusów takiego rozwiązania należy wymienić przede wszystkim następujące fakty:

  • Do otrzymania pożyczki na czek GIRO nie jest konieczne posiadanie konta bankowego.
  • Czek GIRO można zrealizować zaraz po jego otrzymaniu od przedstawiciela formy pożyczkowej.
  • Wypłata gotówki możliwa jest w każdym oddziale Poczty Polskiej oraz Banku Pocztowego – oczywiście w czasie, gdy dane urzędy są otwarte.
  • By zrealizować czek GIRO, należy okazać jedyne swój aktualny dowód osobisty oraz wygenerowany przez firmę pożyczkową druk czekowy. Nie potrzeba żadnych dodatkowych zaświadczeń czy plików.
  • Sama wypłata pożyczki na czek GIRO jest niemal natychmiastowa. Nie trzeba czekać na przesłanie pieniędzy z konta pożyczkodawcy na nasze.
  • Po wypłacie pożyczki na czek GIRO nie zostanie najmniejszy ślad na naszym koncie. To ważny plus zwłaszcza dla tych, którzy mają konto wspólne (np. z małżonkiem), lub tych, którzy obawiają się zajęcia środków przez komornika.

Jeśli chodzi o minusy czeku GIRO, to można wymienić:

  • Opłata za korzystanie z czeku (13 zł).
  • Konieczność złożenia wizyty w stacjonarnej placówce pocztowej.

Podsumowanie

Czek GIRO – najważniejsze informacje

  1. Czek GIRO jest dokumentem zawierającym polecenie wystawcy  dotyczące wypłacenia wskazanej kwoty pieniężnej okazicielowi czeku (wskazanemu imiennie).
  2. Dokument ten służy do wypłaty kredytów konsumenckich przyznawanych w formie czeku, czyli tak zwanych pożyczek na czek GIRO.
  3. Do otrzymania pożyczki na czek GIRO nie jest konieczne posiadanie konta bankowego. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z oferty pożyczki, która przewiduje wypłatę środków na konto pożyczkobiorcy.
  4. Czek GIRO uważa się za najszybsze narzędzie służące wypłacie pożyczki. Dokument można zrealizować zaraz po jego otrzymaniu od przedstawiciela formy pożyczkowej.
  5. Wypłata gotówki za pomocą czeku GIRO możliwa jest w każdym oddziale Poczty Polskiej oraz Banku Pocztowego – oczywiście w czasie, gdy dane urzędy są otwarte.
  6. By zrealizować czek GIRO, należy okazać swój aktualny dowód osobisty oraz wygenerowany przez firmę pożyczkową druk czekowy.
  7. Po wypłacie pożyczki na czek GIRO nie zostaje najmniejszy ślad na koncie. Cała transakcja przebiega wyłącznie gotówkowo.
  8. Pożyczki na czek GIRO są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają konto wspólne (np. z małżonkiem) i nie chcą, by partner dowiedział się o skorzystaniu z oferty firmy pożyczkowej.
  9. Czeki GIRO są pomocne dla tych, którzy obawiają się zajęcia środków z pożyczki przez komornika.
  10. Pożyczki na czek GIRO docenią także osoby starsze, które zwykle nie posiadają konta w banku.
author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

34 proc. Polaków nie wykupuje ubezpieczenia na wakacje

Firma Nationale-Nederlanden postanowiła przeanalizować ubezpieczenia Polaków na urlopie. W ten sposób powstał raport „Bezpieczni w Podróży”. Wynika z niego, że mimo faktu, iż prawie co trzeci Polak deklaruje, że doświadczył jakiegoś wypadku w podróży, Polacy niechętnie ubezpieczają się na wakacje za granicą.

author
Alicja Hirsekorn
05 czerwca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alior Bank w Trzciance

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Trzciance – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
11 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Bank Polska w Hrubieszowie

Jeden z oddziałów Santander Bank Polska mieści się w Hrubieszowie. Sprawdzamy godziny otwarcia, ofertę placówki oraz dane kontaktowe.

author
Dominika Byczek
09 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Apple Pay w mytaxi

Usprawnienia w płatności odnoszące się do Klientów myTaxi są już dostępne. Od teraz Użytkownicy smartfonów z systemem iOS za kurs taksówką mogą skorzystać z nowej metody płatności, jaką jest Apple Pay.

author
Patryk Byczek
12 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Olkuszu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Olkuszu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
07 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Lubochni

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Lubochni – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
12 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj