Czy ratę leasingu można wliczyć w koszty?

Czy ratę leasingu można wliczyć w koszty?

author
Halszka Gronek
31 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie. Przepisy podatkowe zmieniają się niemal co chwilę, a wraz z nimi zmianie ulega sytuacja firmy, która stale podejmuje przecież pewne transakcje i działania. Sprawdziliśmy, czy po wejściu w życie nowo uchwalonych przepisów wciąż jeszcze można w liczyć w koszty ratę leasingu.

Spis treści:

  1. Rata leasingu a koszty firmy
  2. Leasing operacyjny - koszty firmy
  3. Wydatki związane z leasingiem bez limitu zaliczenia w koszty
Zwiń spis treści

Rata leasingu a koszty firmy

Polskie przepisy dotyczące możliwości „wrzucenia w koszty” rat leasingu samochodowego nie uległy zmianie. Polscy przedsiębiorcy w dalszym ciągu mogą rozliczać wydatki związane z ratalnym zakupem samochodu firmowego w ramach dwóch form leasingowych:

  • leasingu operacyjnego,
  • leasingu finansowego. 

Obie te formy różnią się nieco od siebie i to od decyzji przedsiębiorcy zależy to, na którą z nich się zdecyduje. Część z nich wybiera także inne formy finansowania zakupu potrzebnego pojazdu, na przykład za pomocą kredytu na samochód.

Czy rata leasingu wlicza się w koszty?

  • Biorąc samochód w leasing finansowy –  przedsiębiorca ma możliwość włączenia do kosztów uzyskania przychodu jedyne części odsetkowej rat leasingowych (oczywiście pod warunkiem ich zapłaty),
  • W przypadku leasingu operacyjnego – przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu pełnej raty – zarówno jej części odsetkowej, jak i kapitałowej – a także pozostałych opłat leasingowych.

Leasing operacyjny - koszty firmy

Decydując się na leasing operacyjny warto pamiętać o obowiązujących limitach w przypadku pojazdów osobowych. Przedsiębiorcy, którzy wezmą w leasing samochód droższy niż wskazują owe progi, nie będą mogli zamortyzować całego wydatku. Kosztem uzyskania przychodu będzie ta część opłaty wstępnej i rat, która nie przekroczy odpowiednio 150 lub 225 tysięcy złotych. 

Limity kwot leasingu operacyjnego wynoszą:

  • dla aut spalinowych i hybrydowych – maksymalna kwota leasingowa wynosi 150 000 złotych,
  • dla samochodów elektrycznych – próg ten ustanowiono na kwotę 225 00 złotych.

W wielu przypadkach takie wyjście wciąż jest korzystniejsze niż od podpisywania umowy leasingu finansowego. Niemniej jednak wielu polskich przedsiębiorców – zwłaszcza tych gustujących w autach z najwyższych półek cenowych – czuje niezadowolenie w związku z nowymi progami kwotowymi dla leasingu operacyjnego. Jeśli ze względu na naszą historię kredytową nie mamy możliwości skorzystania z leasingu, możemy sprawdzić inne oferty dotyczące finansowania wymarzonego samochodu. Jest to między innymi kredyt samochodowy bez BIK.

Wydatki związane z leasingiem bez limitu zaliczenia w koszty

Co niezwykle ważne dla wielu polskich przedsiębiorców, wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty. Oznacza to tyle, że cała rata leasingu operacyjnego będzie uznawana za koszt ciągłej amortyzacji przesiębiorstwa. Niestety, od każdej dobrej reguły są zwykle wyjątki. Podobnie i w tym przypadku. 

Jeśli sprzedawca auta zawrze w racie leasingu operacyjnego tzw. „inne opłaty eksploatacyjne”, np.:

  • serwis auta,
  • wymiana opon,

możliwość wliczenia w koszty całej kwoty zostanie anulowana. W takiej sytuacji limit uznania za koszty (w wysokości 75%) obejmie ową część raty. Pozostała część raty, bezpośrednio odnosząca się do zakupu samochodu, nie będzie podlegać uszczupleniom. 

Dla wielu przedsiębiorców korzystniejsze może okazać się więc wydzielenie opłat eksploatacyjnych od umowy leasingowej. Dla osób korzystających z auta firmowego także do celów prywatnych sytuacja nie ulegnie zmianie. Jednak Ci przedsiębiorcy, którzy używają pojazdu jedynie firmowo, dzięki wyłączeniu z umowy opłat eksploatacyjnych będą mogli odliczyć aż 100% wydatków związanych z leasingiem. Dla przedsiębiorców, którzy nie chcą korzystać z leasingu, dostępne są inne opcje, takie jak np. kredyt na samochód używany

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia położna?

Położna musi posiadać wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu położnictwa, ginekologii, pediatrii. Zdobytą wiedzę musi wciąż pogłębiać i aktualizować. Sprawdzamy, ile zarabiają położne.

author
Aleksandra Gościnna
03 listopada 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Jawor

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Jaworze – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
30 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Consumer Bank Chodzież

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Chodzieży – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
24 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Promocja: „Lubię to polecam – IX edycja” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja, w której w zamian za założenie konta z polecenia nowi klienci mogą zgarnąć jedną z kilku fajnych nagród. Promocja trwa do 29 kwietnia 2022 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
09 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank ostrzega Klientów przed oszustami

Cyberprzestępcy po raz kolejny o sobie przypominają. Tym razem starają się uderzyć w Klientów mBanku wysyłając im fałszywe e-maile z rzekomym potwierdzeniem odbioru płatności. Należy mieć na uwadze, że wiadomości tego typu mogą prowadzić do zainfekowanych plików lub stron wyłudzających wrażliwe dane.

author
Patryk Byczek
15 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

8 mld zł podatku bankowego – raport NIK

Z opublikowanego pod koniec maja br. raportu NIK o podatku bankowym wynika, że do budżetu państwa w Polsce w ciągu dwóch ostatnich lat wpłynęło z tego tytułu 8 mld zł.

author
Dominika Byczek
13 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj