Kredyt w dzisiejszych czasach to zupełna normalność. Obecnie mało kogo stać na kupienie domu czy auta za gotówkę – wszak ceny rynkowe są najwyższe od lat. Wielu konsumentów zastanawia się jednak, czy banki samodzielnie pobierają ratę kredytu. Sprawdziliśmy więc, w jaki sposób można opłacać raty kredytu i jakie są korzyści każdej z metod. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 24.03.2019
Udostępnij:

Jeszcze do niedawna kredyty spłacało się w banku lub na poczcie – podobnie jak inne zobowiązania czy rachunki. Jednak współcześnie, gdy niemal każda część naszego życia dąży do zautomatyzowania i cyfryzacji, mało kto uiszcza raty kredytu w tradycyjny sposób. 

Obecnie najbardziej popularne są dwie metody: samodzielne przelewanie środków na wyznaczony przez bank numer rachunku oraz automatyczne pobieranie rat przez bank obsługujący kredyt. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego warto zastanowić się, które będzie dla nas korzystniejsze. 

W praktyce większość banków nie pozostawia kredytobiorcy wyboru i narzuca ma albo automatyczne pobieranie raty, albo samodzielne wpłacanie należnej kwoty na wyznaczony rachunek bankowy. Oczywiście, jako konsumenci mamy prawo poprosić o zmianę sposobu rozliczania z comiesięcznych zobowiązań, jednak czy bank zgodzi się dla nas zmienić swoje wygodne ustalenia – nie wiadomo. 

Sprawdź nasze oferty kredytu przez Internet: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/

Kiedy bank pobiera ratę za kredyt?

Banki samodzielnie pobierają raty kredytu wtedy, gdy taki sposób spłaty został ustanowiony w umowie kredytu. Każdy, kto zaciągnął kredyt, powinien dostać od pracownika banku egzemplarz takiej właśnie umowy końcowej. W treści umowy, zwykle w sekcji „warunki spłaty”, wskazane będzie, czy i jak bank pobierze od nas comiesięczne należności. 

Banki pobierają należne raty kredytu wedle szczegółowo opracowanego harmonogramu spłaty. W zależności od tego, jaki wybraliśmy sposób wyliczenia należności, banki mogą pobierać nas raty w równych kwotach, raty malejące lub rosnące, albo raty stałe z ostatnią ratą wyrównującą. Pomyłki przy pobraniu kwoty niemal nigdy nie zachodzą – cała procedura jest bowiem cyfrowa, a nad ściąganiem należności czuwa elektroniczny system banku. 

Raty zostają pobierane z konta kredytobiorcy w wyznaczony przez nas dzień miesiąca. Może to być pierwszy dzień miesiąca, dziesiąty, piętnasty czy jakikolwiek inny dowolny. Warto przy tym wskazać taką datę, jaka będzie dla nas najdogodniejsza – na przykład dzień po standardowym otrzymywaniu wynagrodzenia. 

Jeśli w wyznaczonym terminie bank nie odnotuje na naszym koncie wystarczającej kwoty pieniężnej, ponowi próbę automatycznego ściągnięcia należności jeszcze przez jeden lub dwa dni – w zależności od indywidualnych ustaleń. Jeżeli po upływie tego czasu na naszym rachunku dalej widnieć będzie zbyt niska kwota, z pewnością odezwie się do nas pracownik banku. 

Wady i zalety automatyczne pobierania rat kredytu

Automatyczne pobieranie rat kredytu z naszego konta bankowego bywa najlepszym, a czasami najgorszym rozwiązaniem, na jakie kredytobiorca mógł się zdecydować. 

Z jednej strony automatyczne pobieranie należności bywa wyjątkowo korzystne – przede wszystkim wtedy, gdy kredytobiorca ma wiele zobowiązań do regulowania. W dzisiejszych czasach mało kto nie jest zabiegany – zwłaszcza jeśli ma spory kredyt na karku. W takim przypadku zdarza się przecież o czymś zapomnieć. Dlatego zamiast narażać się na przykre konsekwencje braku spłaty, warto czasami pozostawić owy obowiązek po stronie banku. 

Jednak z drugiej strony polecenie automatycznej zapłaty raty kredytu ma swoje minusy. Przykładowo gdy pracodawca spóźni się z przelaniem wynagrodzenia, może zdarzyć się tak, że bank, automatycznie pobierając od nas ratę kredytu, pozostawi na naszym koncie niewielką kwotę (na przykład 20 złotych). My natomiast będziemy musieli „przeżyć” za taką sumę aż do kolejnego wpływu na nasze konto. 

Podsumowując: automatyczna spłata kredytu ma swoje plusy i minusy. Warto przemyśleć, czy w naszym przypadku okaże się dobrym rozwiązaniem. Jeśli jesteśmy zabiegani i zdarza nam się o czymś zapomnieć, warto zlecić bankowi pobieranie rat. Jeśli jednak lubimy samodzielnie decydować o tym, kiedy opłacić każde z zobowiązań, powinniśmy pozostać przy samodzielnym regulowaniu należności. 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 2 ocen
Komentarze (1)
tomasz czytelnik, 2 kwietnia 2019 o 10:23

ja to wole jak bank sam pobiera rate nie mam glowy do martwienia sie wzzystkim, jak ktos ma dwojke malych dzieci, kredyt na dom, na auto i stara sie nie zwariowac przy tym wszystkim to naprawde powinien docenic automatycze pobieranie rat