Czy banki sprawdzają Klientów w social media?

Czy banki sprawdzają Klientów w social media?

author
Dominika Byczek
14 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Facebook, Instagram i pozostałe profile w portalach społecznościowych są źródłem wielu informacji o potencjalnych kredytobiorcach – o ich podejściu do życia, obowiązków i majątku. Czy banki korzystają z tych informacji przy udzielaniu kredytu danej osobie i uzależniają od informacji zaczerpniętych z social mediów decyzję kredytową wobec danej osoby? Sprawdzamy.

Analitycy zaglądają na profile w social mediach

Teoretycznie wydaje się to nieprawdopodobne, by analitycy bankowi w pracy przeglądali profile potencjalnych kredytobiorców na Facebooku albo Instagramie i od tego uzależniali decyzję kredytową. Stereotypowe myślenie o bankowcach powoduje, że ludzie często nie dbają o swoje profile.

Analitycy bankowi to jednak zwykli ludzie – dokładnie tacy, jak potencjalni kredytobiorcy. Większość z nich zapewne też posiada swoje konta na różnych portalach społecznościowych i dokładnie wie, jak wiele informacji o danej osobie można zaczerpnąć z takich źródeł.

“Na europejskich i amerykańskich rynkach coraz większą popularność zdobywają fintechy, które właśnie na podstawie profili w social mediach dostarczają ocenę scoringową klientów. Korzystają z niej bardzo chętnie firmy pożyczkowe, jako uzupełnienie już dziś wykorzystywanych raportów z biur kredytowych” – mówił na ten temat redakcji Faktu Paweł Weber, współzałożyciel platformy finansowej Akredo.pl.

Banki i firmy pożyczkowe w Polsce a sprawdzanie Klientów w social mediach

Czy z takich metod korzystają też polskie banki i firmy pożyczkowe? Oficjalnej odpowiedzi na to pytanie zażądał od banków Puls Biznesu. Żaden bank oficjalnie nie przyznał się do korzystania z takiej opcji, ale jednocześnie prawie wszystkie banki zapowiedziały, że w przyszłości zamierzają rozważyć wprowadzenie tzw. social scoringu.

“Taka możliwość była przez nas analizowana, ale póki co nie widzimy istotnej wartości dodanej, jeśli chodzi o badanie zdolności kredytowej z tego tytułu. Ale oczywiście nie wykluczamy, że w przyszłości powrócimy do tej kwestii” – zadeklarował w odpowiedzi na pytanie Pulsu Biznesu Bank Pekao S.A.

Ze sprawdzania Klientów w social mediach ma natomiast korzystać Credit Agricole (według danych Blue Media). Banki nie mają specjalnych uprawnień pozwalających na korzystanie z na przykład informacji, które wysyłamy tylko naszym znajomym. Nikt nie może też uzyskać dostępu do naszych rozmów.

Ustawienia prywatności mogą ograniczyć dostęp

Bank na nasz temat może dowiedzieć się z social mediów jedynie tego, co sami mu podamy – czyli tego, co jest przez nas udostępniane publicznie. Niewielu jednak Polaków blokuje swoje profile przed nieznajomymi – w takiej sytuacji analitycy bankowi mają pełny dostęp do naszych profili społecznościowych.

“Profile na Facebooku oraz Instagramie zawierają bardzo prywatne informacje z naszego życia. Banki mogą m.in. zweryfikować dane, które podaliśmy we wniosku kredytowym. Liczba dzieci, stan cywilny, miejsce zamieszkania czy zatrudnienia to tylko wierzchołek góry lodowej.

W drugiej kolejności, na podstawie postów i zdjęć, które polubiliśmy oraz sami opublikowaliśmy, łatwo jest zidentyfikować nasz profil ryzyka. Natomiast pozytywną informacją o nas może być powiadomienie, że otrzymaliśmy awans lub zmieniliśmy pracę na lepszą.

Jeśli kilka razy w tygodniu oznaczymy się w kasynie lub u bukmachera, to bankowcom na pewno zapali się czerwona lampka” – ostrzega Paweł Weber cytowany przez Fakt.pl. Negatywne informacje na nasz temat mogą wpłynąć zatem na ocenę naszej zdolności kredytowej.

Z metody sprawdzania Klientów w social mediach mogą korzystać również firmy pożyczkowe – głównie te, które udzielają kredytów online. W przypadku kredytów i pożyczek całkowicie internetowych sprawdzenie potencjalnego Klienta w social mediach może być dla kredytodawcy jedynym sposobem na poznanie, z kim ma do czynienia.

“Zakładam, że z bankami będzie podobnie jak dziś z niektórymi pozabankowymi pożyczkodawcami. Klient, składając wniosek o wsparcie pieniężne obok zgód na weryfikację w bazach BIK, KRD oraz innych bazach gospodarczych, daje dostęp do swojego profilu na Facebooku. Odbywa się to w celu analizy i obliczenia tak zwanego social scoringu. Jest on dostarczany najczęściej przez zewnętrzne podmioty, jak np. FriendlyScore. ” – mówi cytowany w Fakcie Paweł Weber.

Nie chodzi tylko o Facebooka, a o wszystko, czego szukamy w sieci

Eksperci podkreślają, że analitycy mogą weryfikować nie tylko nasze profile w social mediach, ale także to, w co dzięki danym social mediom wchodzimy. Wszystkie social media mają bowiem swoje algorytmy reklamowe.

Algorytm taki, na podstawie naszych wyszukiwań i tego, co najczęściej i najdłużej przeglądamy, przygotowuje specjalnie dla nas reklamy z kręgu rzeczy, które nas interesują. Sprawdzenie tego, do jakich grup dopasowany jest potencjalny kredytobiorca, może wiele o nim powiedzieć.

Jeżeli na przykład Klient ubiega się o kredyt konsumpcyjny na wysoką kwotę, a w swoich najczęstszych wyszukiwaniach ma strony o tematyce samochodowej, analityk może podejrzewać, że za pieniądze uzyskane z kredytu Klient będzie chciał kupić właśnie samochód.

Czy banki i firmy pożyczkowe mają prawo sprawdzać social media?

Tak – prawo nie zabrania bankom i firmom pożyczkowym sprawdzania potencjalnych Klientów w social mediach. Podstawą do zbierania informacji o nas jest zazwyczaj zgoda wyrażana we wniosku kredytowym albo umowie o świadczenie innej usługi finansowej.

Szukania informacji w social mediach nie zabrania żaden przepis dotyczący tajemnicy bankowej i ochrony danych osobowych. Informacje w mediach społecznościowych umieszczamy z własnej woli – zgadzamy się na warunki użytkowania danego serwisu w momencie zakładania w nim konta.

“Oficjalne, tj. za naszą zgodą, wykorzystanie danych z social mediów przez banki i pożyczkodawców jest stopniowo wdrażane. Nie znamy i pewnie nigdy nie dowiemy się o skali nieoficjalnego czerpania informacji z naszych profili społecznościowych.

Możemy być jednak pewni, że jeśli nie zadbaliśmy o odpowiednie ustawienia prywatności, to wyrażamy przyzwolenie na analizowanie naszego życia, nie tylko instytucjom finansowym” – wskazuje w wypowiedzi dla Faktu współzałożyciel platformy finansowej Akredo.pl.

Nie chcę, by bank sprawdzał moje social media – co robić?

Najprostszą metodą na zabezpieczenie się przed śledzeniem naszych kont w social mediach przez niepowołane osoby jest wybranie odpowiednich ustawień prywatności. Dane na swój temat powinniśmy udostępniać tylko osobom, które bezpośrednio znamy.

Najważniejsze social media śledzone przez banki i firmy pożyczkowe to:

  • Facebook,
  • Instagram,
  • Twitter,
  • LinkedIn.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Getin Noble Bank ze stratą za pierwszy kwartał

Wyniki za pierwszy kwartał grupy Getin Noble Bank nie są zbyt ciekawe, chociaż lepsze, niż przewidywał rynek. Instytucja odnotowała stratę na poziomie 47 700 000 złotych, podczas gdy ten wynik w zeszłym roku był wyższy o 48 800 000 złotych.

author
Patryk Byczek
18 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wakacyjny barometr Ferratum Bank 2018

Grupa Ferratum już po raz ósmy sprawdziła wakacyjne plany Polaków. W “Wakacyjnym Barometrze” wzięło udział blisko 22 000 gospodarstw domowych.

author
Aneta Jankowska
22 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Pożyczka przez Internet Saldo.pl

Na rynku pojawiła się nowa firma udzielająca pożyczek przez Internet - Saldo.pl.  Czy będzie w stanie namieszać na rynku pożyczek chwilówek ? Naszym zdaniem tak.

author
Patryk Byczek
30 grudnia 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zysk BGŻ BNP Paribas w III kwartale 2018

Z kwartalnego raportu BGŻ BNP Paribas wynika, że bank odnotował w trzecim kwartale zysk netto na poziomie blisko 131 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o 19% względem roku poprzedniego.

author
Patryk Byczek
16 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nowa kampania promująca od Banku Pocztowego i MoneyGram

Najnowszy spot reklamowy od Banku Pocztowego i MoneyGram ma na celu zachęcić do korzystania z usługi przekazów pieniężnych. Animację tę, do końca czerwca obecnego roku, emitować będzie TVP Polonia.

author
Aleksandra Gościnna
09 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dobre wyniki firmy windykacyjnej KRUK

Wyniki firmy windykacyjnej KRUK po pierwszym kwartale bieżącego roku okazały się bardzo dobre. Przedsiębiorstwo odnotowało ponad 90 670 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. To kwota większa, niż przewidywali eksperci rynkowi. 

author
Patryk Byczek
28 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj