Najczęściej komentowane
Czy komornik może zająć dodatek węglowy?
Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł, przysługujące gospodarstwom domowym ogrzewanym przez węgiel lub paliwa węglopochodne. Czy komornik ma prawo zająć dodatek węglowy? Co jeszcze warto wiedzieć o dodatku węglowym względem egzekucji komorniczej? Sprawdzamy.
Komornik a dodatek węglowy
Tradycyjnie na wstępie podajemy odpowiedź na najważniejsze pytanie. Ostatnio wprowadzone przepisy prawne wskazują dotyczą bowiem właśnie zwolnienia spod egzekucji sądowej i administracyjnej dodatku węglowego.
Czy komornik może zająć dodatek węglowy?
w przypadku egzekucji niealimentacyjnej: NIE
w przypadku egzekucji alimentacyjnej: NIE
Dodatek węglowy jest całkowicie chroniony w egzekucji, nawet jeżeli egzekucja dotyczy ściągnięcia alimentów. Gwarantuje to prawo stanowione przez Kodeks Postępowania Cywilnego.
Zajęcie dodatku węglowego przez komornika - podstawa prawna
Zgodnie z Kodeksem Prawa Cywilnego, artykuł 833. Paragraf 6:
§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze, świadczenie dobry start, jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem” (Dz. U. z 2020 r. poz. 1329), rodzinny kapitał opiekuńczy, o którym mowa w ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz. U. poz. 2270), dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, o którym mowa w art. 64c ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1324 i 1383), dodatek osłonowy, o którym mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1, 202 i 1692), dodatek węglowy, o którym mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967) (…).
Co zrobić, kiedy komornik zajął dodatek węglowy?
Skoro komornik nie może zająć dodatku węglowego, to skąd pytanie o to, co zrobić, gdy to już się stanie? Niestety w postępowaniu egzekucyjnym również mogą zdarzyć się błędy, w tym zajęcie świadczenia, które zajęte być nie powinno. Komornik tak naprawdę nie wie do końca, jakie pieniądze z konta zajmuje – nie otrzymuje informacji o tym, skąd pochodzą. Z tego względu, pomimo jednoznacznych zapisów ustawowych bank, niekiedy na wniosek komornika zajmowane są świadczenia zwolnione spod egzekucji.
“Z tego względu sektor bankowy każdorazowo musi prowadzić uzgodnienia z podmiotami odpowiedzialnymi za wypłatę świadczeń w sprawie stosowania słów kodowych i przekazywania numerów rachunków bankowych” – tłumaczy cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną dr Tadeusz Białek z Związku Banków Polskich. ZBP starał się już przeciwdziałać zajmowaniu dodatku węglowego, ale, jak dalej dodaje Białek: “Postulaty takie kierowaliśmy na etapie opiniowania aktów prawnych związanych z obsługą zawiadomień o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego (k.p.c. i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji), podczas wprowadzania kolejnych świadczeń zwolnionych spod egzekucji, a także w odrębnych pismach. Niestety albo pomijano nasze uwagi, albo odpowiadano, że rozwiązaniem problemu jest zapewnienie powszechnego dostępu do rachunku rodzinnego”.
Sprawdź także:
Pożyczki z komornikiem – także dla osób w trakcie egzekucji
Kredyt dla zadłużonych – nawet 200 000 zł
Trudne kredyty – nawet wtedy, gdy niełatwo otrzymać finansowanie
“Rozwiązaniem problemu jest postulowane przez nas wprowadzenie obowiązku uzgadniania z sektorem bankowym słów kodowych, ich stosowania oraz przekazywania do banków informacji o numerach rachunków bankowych, z których wypłacane są świadczenia zwolnione spod egzekucji. Jest to rozwiązanie najprostsze i najszybsze do wdrożenia. Byłoby to jedynie nadanie ram prawnych już istniejącej praktyce, bo systemy bankowe są sparametryzowane w ten sposób, że identyfikacja świadczenia następuje dwuetapowo – po słowie kodowym i po numerze rachunku, z którego jest wypłacane” – wskazuje także dr Białek, cytowany w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Dodatek węglowy a komornik - FAQ
Dodatek węglowy nie może być zajęty. W ostatnim czasie w Polsce występuje problem z wysokimi cenami węgla, co przekłada się na zwiększone koszty ogrzewania domów i mieszkań. Spowodowane jest to między innymi wzrostem cen surowców energetycznych na rynkach światowych, a także zwiększeniem popytu na węgiel na rynku krajowym. Dodatek węglowy to świadczenie pomocy materialnej, które ma na celu dofinansowanie kosztów ogrzewania w okresie zimowym, dlatego nie może podlegać zajęciu.
Osoby otrzymujące dodatek węglowy mogą przeznaczyć go na koszty ogrzewania, w tym na zakup węgla, drewna lub gazu, a także na pokrycie kosztów za energię elektryczną, jeśli dana osoba nie korzysta z innych źródeł ogrzewania. Jednakże, ponieważ weryfikacja dokładnego przeznaczenia świadczenia byłaby trudna i kosztowna, nie ma sztywnych procedur lub kontroli, które miałyby na celu weryfikację, czy osoby otrzymujące dodatek wykorzystują go zgodnie z przepisami. Mimo tego jednak środki te nadal chronione są przed egzekucją.
Należy jak najszybciej zgłosić się do osoby, która ten dodatek zajęła. Jeżeli na skutek błędu przekazania pieniędzy środki z dodatku węglowego zostaną zajęte z konta dłużnika, a potem z tych środków nastąpi spłata całości zadłużenia, możemy znaleźć się jednak w sytuacji bez wyjścia. W ostateczności możemy również złożyć skargę na czynności komornicze lub żądać od wierzyciela zwrotu części kwoty, która nie podlegała zajęciu.
Nikt nie może zająć pieniędzy z dodatku węglowego. Dodatek ten jest świadczeniem, które może posłużyć na pokrycie kosztów zakupu węgla, drewna lub gazu, które służą do ogrzewania lokali mieszkalnych.
Podsumowanie
- Dodatek węglowy jest ustawowo uznany za świadczenie niezbywalne przez wierzycieli.
- Nie może on być przekazany ani przeniesiony na rzecz innej osoby lub instytucji.
- Dodatek węglowy jest przeznaczony na pokrycie kosztów ogrzewania w okresie zimowym dla osób o niskich dochodach.
- Świadczenie to ma charakter socjalny i stanowi formę pomocy państwa dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
- Zgodnie z przepisami prawa egzekucyjnego, komornik nie ma prawa zajmować świadczeń socjalnych, w tym dodatku węglowego, jako formy zabezpieczenia wierzytelności.
Dodaj komentarz