Czy komornik pracuje w niedziele?

Czy komornik pracuje w niedziele?

author
Dominika Byczek
06 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Wizyta komornika w domu chyba nikomu nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Dłużnicy mają w zwyczaju unikać komornika i wręcz nie pokazywać się w domu w godzinach, w których ten może przyjść. Czy komornik sądowy może nas odwiedzić także w niedzielę?

Czas pracy określony w ustawie

Godziny i dni, w których komornik może wykonywać jakiekolwiek czynności urzędowe, określone są jasno w Ustawie o komornikach sądowych i egzekucji. Prześledźmy zatem pierwszy paragraf artykułu 19 tej ustawy:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 19. Godziny i dni wykonywania czynności przez komornika

1. Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych wymagana jest zgoda prezesa sądu rejonowego.

Dz.U.2017.0.1277 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji

Wynika z niego, że komornik może przyjść do dłużnika jedynie od poniedziałku do soboty. Na mocy tego przepisu rzeczywiście w zwyczajnych okolicznościach komornik sądowy nie ma prawa pojawić się u dłużnika w niedzielę. Dla osób z problemami finansowymi przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Jedynie w przypadku, gdy komornik uzyska zgodę prezesa sądu rejonowego, może wykonywać swoje czynności w „dni ustawowo wolne od pracy”. Fragment ten jest często mylnie interpretowany, jakoby chodziło w nim jedynie o święta.

W celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości najlepiej spojrzeć do Ustawy o dniach wolnych od pracy:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 1. Dni wolne od pracy

Dniami wolnymi od pracy są:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia – Nowy Rok,
b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja – Święto Państwowe,
f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada – Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;
2) niedziele.

Dz.U.2015.0.90 t.j. – Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy

Jak więc widzimy – niedziele także zgodnie z prawem liczone są do dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że posiadając specjalne zezwolenie od prezesa sądu rejonowego, komornik będzie mógł pojawić się w naszych progach także w niedzielę. Sprawdź również pożyczki dla zadłużonych.

Podsumowanie

przepisy zawarte w Ustawie o komornikach sądowych i egzekucji oraz Ustawie o dniach wolnych od pracy, wynika, że komornik może wykonywać swoje czynności urzędowe od poniedziałku do soboty, w godzinach od 7 do 21. Dni ustawowo wolne od pracy, włącznie z niedzielami, są chronione prawem, jednakże komornik może działać w tych dniach, jeśli uzyska zgodę prezesa sądu rejonowego. Jest to kluczowy punkt, który pozwala komornikowi na działanie w niedziele oraz w inne święta i dni wolne od pracy.

Warto zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, komornik ma ograniczone możliwości działania w dniach ustawowo wolnych od pracy, co daje pewne zabezpieczenie dłużnikom przed niepożądanymi interwencjami w tych dniach. Niemniej jednak, konieczność uzyskania zgody prezesa sądu rejonowego otwiera drzwi dla działań komornika także w niedziele.

Jednocześnie, dla osób z problemami finansowymi istnieją różne możliwości uzyskania wsparcia, w tym specjalne pożyczki dla zadłużonych, które warto rozważyć w przypadku trudności finansowych.

Pytania i odpowiedzi

Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21.

Nie, komornik nie może przyjść do dłużnika w niedzielę bez zgody prezesa sądu rejonowego.

Ustawowo wolne od pracy są dni świąteczne oraz niedziele, a także inne dni, które wymienione są w ustawie.

Nie, komornik wymaga zgody prezesa sądu rejonowego także do wykonywania czynności w godzinach nocnych.

Tak, komornik może działać w niedzielę, jeśli uzyska zgodę prezesa sądu rejonowego.

Działanie w niedzielę bez zgody prezesa sądu rejonowego jest nielegalne i może skutkować konsekwencjami prawnymi dla komornika.

Tak, jeśli komornik uzyska zgodę prezesa sądu rejonowego, może działać również w dniach ustawowo wolnych od pracy.

Tak, wyjątkiem są dni ustawowo wolne od pracy, gdzie działanie komornika wymaga zgody prezesa sądu rejonowego.

Dłużnicy powinni być świadomi swoich praw i w przypadku nielegalnych działań komornika w dniach ustawowo wolnych od pracy, powinni skonsultować się z prawnikiem.

Tak, istnieją różne możliwości wsparcia finansowego, takie jak specjalne pożyczki dla zadłużonych, które warto rozważyć w przypadku trudności finansowych.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

mikołaj
mikołaj
2018-08-31 07:04:41

czyli może, ale rzadko sie to zdarza. dzieki!

Podobne artykuły

Alior Bank w Międzyrzecu Podlaskim

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Międzyrzecu Podlaskim – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
04 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kasa Stefczyka Kępno

Szukasz informacji na temat lokalizacji Kasy Stefczyka w Kępnie? Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz: adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
17 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Jaki to bank? Sprawdź po numerze rachunku

Skorzystaj z naszego bezpłatnego narzędzia i sprawdź, w jakim banku prowadzony jest dany rachunek bankowy.

author
Dominika Byczek
08 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polacy niechętnie się ubezpieczają

Raport o wpływie branży ubezpieczeniowej „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków” opracowany przez Polską Izbę Ubezpieczeń i Deloitte, pokazuje, że chociaż nie lubimy ryzyka, to nie chcemy się ubezpieczać.

author
Aneta Jankowska
05 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Consumer Bank Tarnów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Tarnowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
03 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO Rotunda z nagrodą główną European Property Awards 2020-2021

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym o zdobyciu nagrody głównej dla najlepszego budynku w czterech kategoriach, w konkursie European Property Awards 2020-2021. Sprawdzamy szczegóły.  

author
Patryk Byczek
21 grudnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj