zadluzenia.com
zamknij

Czy komornik pracuje w niedziele?

Wizyta komornika w domu chyba nikomu nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Dłużnicy mają w zwyczaju unikać komornika i wręcz nie pokazywać się w domu w godzinach, w których ten może przyjść. Czy komornik sądowy może nas odwiedzić także w niedzielę? 
 

Jeżeli nie potrzebujesz obszernego wyjaśnienia i nie chcesz zapoznać się z podstawami prawnymi, możesz przejść od razu do podsumowania i wniosków


 

Godziny i dni, w których komornik może wykonywać jakiekolwiek czynności urzędowe, określone są jasno w Ustawie o komornikach sądowych i egzekucji. Prześledźmy zatem pierwszy paragraf artykułu 19 tej ustawy:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 19. Godziny i dni wykonywania czynności przez komornika
1. Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych wymagana jest zgoda prezesa sądu rejonowego.
Dz.U.2017.0.1277 t.j. - Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji

 

Wynika z niego, że komornik może przyjść do dłużnika jedynie od poniedziałku do soboty. Na mocy tego przepisu rzeczywiście w zwyczajnych okolicznościach komornik sądowy nie ma prawa pojawić się u dłużnika w niedzielę. 

Jedynie w przypadku, gdy komornik uzyska zgodę prezesa sądu rejonowego, może wykonywać swoje czynności w „dni ustawowo wolne od pracy”. Fragment ten jest często mylnie interpretowany, jakoby chodziło w nim jedynie o święta.W celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości najlepiej spojrzeć do Ustawy o dniach wolnych od pracy:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 1. Dni wolne od pracy
Dniami wolnymi od pracy są:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia - Nowy Rok,
b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja - Święto Państwowe,
f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, 
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 
j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 
m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
2) niedziele.
Dz.U.2015.0.90 t.j. - Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy

Jak więc widzimy - niedziele także zgodnie z prawem liczone są do dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że posiadając specjalne zezwolenie od prezesa sądu rejonowego, komornik będzie mógł pojawić się w naszych progach także w niedzielę. 
 

PODSUMOWANIE

 

Należy zatem jasno stwierdzić, że komornik może pracować w niedziele tylko wtedy, kiedy uzyska na to zgodę prezesa sądu rejonowego. W przypadku tradycyjnie przebiegającej egzekucji komorniczejkomornik sądowy nie ma prawa wykonywać czynności komorniczych w niedziele 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~mikołaj

czyli może, ale rzadko sie to zdarza. dzieki!   Odpowiedź