Wizyta komornika w domu chyba nikomu nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Dłużnicy mają w zwyczaju unikać komornika i wręcz nie pokazywać się w domu w godzinach, w których ten może przyjść. Czy komornik sądowy może nas odwiedzić także w niedzielę? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 22.08.2018
Udostępnij:

Jeżeli nie potrzebujesz obszernego wyjaśnienia i nie chcesz zapoznać się z podstawami prawnymi, możesz przejść od razu do podsumowania i wniosków


 

Godziny i dni, w których komornik może wykonywać jakiekolwiek czynności urzędowe, określone są jasno w Ustawie o komornikach sądowych i egzekucji. Prześledźmy zatem pierwszy paragraf artykułu 19 tej ustawy:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 19. Godziny i dni wykonywania czynności przez komornika
1. Komornik może wykonywać czynności urzędowe w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych wymagana jest zgoda prezesa sądu rejonowego.
Dz.U.2017.0.1277 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji

Wynika z niego, że komornik może przyjść do dłużnika jedynie od poniedziałku do soboty. Na mocy tego przepisu rzeczywiście w zwyczajnych okolicznościach komornik sądowy nie ma prawa pojawić się u dłużnika w niedzielę. 

Jedynie w przypadku, gdy komornik uzyska zgodę prezesa sądu rejonowego, może wykonywać swoje czynności w „dni ustawowo wolne od pracy”. Fragment ten jest często mylnie interpretowany, jakoby chodziło w nim jedynie o święta.

W celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości najlepiej spojrzeć do Ustawy o dniach wolnych od pracy:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 1. Dni wolne od pracy
Dniami wolnymi od pracy są:
1) dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia – Nowy Rok,
b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja – Święto Państwowe,
f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, 
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 
j) 1 listopada – Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 
m) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;
2) niedziele.
Dz.U.2015.0.90 t.j. – Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy

Jak więc widzimy – niedziele także zgodnie z prawem liczone są do dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że posiadając specjalne zezwolenie od prezesa sądu rejonowego, komornik będzie mógł pojawić się w naszych progach także w niedzielę. 
 

PODSUMOWANIE

Należy zatem jasno stwierdzić, że komornik może pracować w niedziele tylko wtedy, kiedy uzyska na to zgodę prezesa sądu rejonowego. W przypadku tradycyjnie przebiegającej egzekucji komorniczej komornik sądowy nie ma prawa wykonywać czynności komorniczych w niedziele


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

czyli może, ale rzadko sie to zdarza. dzieki!