Czynny żal – jak napisać?

Czynny żal – jak napisać?

author
Julia Wierciło
06 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Kategoria

Dzięki zgłoszeniu jakim jest czynny żal, możemy uniknąć kary ze strony urzędu skarbowego. Pismo to jest informacją o przewinieniach podatkowych, a dzięki samodzielnemu złożeniu dokumentu wyrażamy skruchę. Czynny żal należy poprzeć odpowiednimi argumentami i wykazać powód, z którego wynikają zaniedbania. Sprawdźmy jak napisać oraz gdzie możemy złożyć czynny żal.

Spis treści:

 1. Czynny żal - co to jest?
 2. Kto może skorzystać z czynnego żalu?
 3. Czynny żal - kiedy można z niego skorzystać?
 4. Jak napisać czynny żal?
 5. Jak złożyć dokument?
 6. Koszt i termin rozpatrzenia
Zwiń spis treści

Czynny żal - co to jest?

Czynny żal jest zawiadomieniem dobrowolnym. Składając je informujemy instytucję o popełnionym wykroczeniu lub przestępstwie skarbowym.

Dzięki czynnemu żalowi możemy uniknąć przyszłej kary. Jednak aby było to możliwe, a zawiadomienie było skuteczne należy dokonać dwóch czynności:

 • złożyć czynny żal – zawiadomić o swoich czynach urząd skarbowy lub urząd celno-skarbowy,
 • dopełnić obowiązków – należy między innymi uregulować zaległe zobowiązanie.

Czynny żal musi złożyć osoba, która nie zastosowała się do obowiązujących przepisów i nie spełniła obowiązków z nimi związanych. Jeżeli wina leży po stronie biura księgowego lub zarządu, to te strony powinny zawiadomić urząd skarbowy. Dokument ten musi być również opatrzony podpisami osób winnych wykroczenia lub przestępstwa.

Kto może skorzystać z czynnego żalu?

Z czynnego żalu mogą skorzystać:

 • przedsiębiorcy – jeśli nie złożyli deklaracji w Urzędzie Skarbowym lub nie zapłacili podatku na czas,
 • osoby fizyczne – jeśli nie opłaciły podatku dochodowego lub podatku od najmu w odpowiednim czasie.

W obu przypadkach skutkiem wykroczeń czy przestępstw może być zajęcie konta bankowego.

Czynny żal - kiedy można z niego skorzystać?

Z możliwości zawiadomienia o przestępstwie w formie czynnego żalu możemy skorzystać wyłącznie w określonych sytuacjach. Sprawdźmy, które z nich pozwalają na zgłoszenie, a które wykluczają taką możliwość.

Sytuacje, w których możemy skorzystać z czynnego żalu:

 • zeznanie podatkowe nie zostało złożone w terminie,
 • księgi rachunkowe nie były prowadzone dokładnie i rzetelnie,
 • faktury nie były wystawiane rzetelnie,
 • brak opłaty podatku dochodowego,
 • nieodpowiedni podatek dochodowy,
 • wyłudzenie – może być to pozwolenie celne lub zwrot należności celnej,
 • rozmiar prowadzonej działalność został zatajony,
 • zwolnienie VAT lub obniżone stawki VAT były stosowane bezprawnie.

Sytuacje, w których skorzystanie z czynnego żalu nie będzie możliwe:

 • przestępstwo zostało już udokumentowane,
 • postępowanie kontrolne jest w toku,
 • osoba popełniająca przestępstwo zorganizowała w tym celu grupę,
 • nakłanianie innych do popełnienia przestępstwa.

Należy pamiętać o tym, że aby zawiadomienie było skuteczne, powinniśmy jak najszybciej dopełnić zaniedbanych obowiązków.

Jak napisać czynny żal?

ZIERAM..Wzór prawidłowo skonstruowanego dokumentu, jakim jest czynny żal możemy pobrać z oficjalnej strony rządowej. Dzięki temu mamy pewność, że pisemne zawiadomienie jest odpowiednie.

Link do wzoru: https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/73

Pomimo faktu istnienia pewnego wzoru pisma, należy pamiętać, że w zależności od naszej sytuacji, wypełniane dane oraz informacje dotyczące wydarzenia będą różne.

Sprawdźmy co powinno znaleźć się w zawiadomieniu:

 • dane osoby zawiadamiającej o popełnionym wykroczeniu – imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, informacje o siedzibie firmy, numer NIP, numer telefonu,
 • zapis o skierowaniu wniosku – informacja do kogo kierujemy czynny żal. Może być to naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego,
 • opis popełnionego wykroczenia oraz powód czynu,
 • wskazanie innych osób – jeżeli w czynie brały udział osoby inne, należy je wymienić. Może być to np. księgowy, który popełnił błąd,
 • informacja o stanie wykroczenia – jeśli błąd został już poprawiony, należy załączyć dokumenty potwierdzające ten fakt. Jeśli jednak dopiero planujemy te czynności, należy wskazać dokładny termin, a także sposób naprawy zaistniałej sytuacji.

Jak złożyć dokument?

Czynny żal możemy złożyć na kilka sposobów. Są to:

 • udanie się do urzędu skarbowego osobiście,
 • wysłanie zawiadomienia do urzędu skarbowego listownie,
 • złożenie elektroniczne – możemy zrobić to poprzez e-Deklaracje lub e-Urząd Skarbowy.

Pamiętajmy o tym, że składany dokument musi zostać podpisany przez osobę, która dopuściła się wykroczenia. Należy zrobić to jak najszybciej, aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji.

Koszt i termin rozpatrzenia

Usługa zawiadomienia w formie czynnego żalu jest bezpłatna. Możliwość poniesienia opłat występuje wyłącznie w sytuacji zatrudnienia przez nas pełnomocnika, który ma pomóc nam w działaniu i zrealizować usługę. Terminy na rozpatrzenie zawiadomienia nie są określone w ustawie. Oznacza to, że podejście i czas rozwiązania każdej sprawy są indywidualne.

Jeśli podjęta decyzja będzie:

 • pozytywna – w tym wypadku naczelnik urzędu skarbowego nie informuje o rozwiązaniu sprawy pisemnie. Kara za wykroczenie nie jest nakładana, a w niektórych przypadkach możemy otrzymać nowy termin na dopełnienie zaległych obowiązków podatkowych,
 • negatywna – taka decyzja rozpoczyna postępowanie. Dotyczy ono wykroczenia skarbowego czy przestępstwa skarbowego. Jeśli czynny żal zostanie rozpatrzony negatywnie, jest to decyzja nieodwołalna.

Źródła:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/73

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19990830930

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Komunikat UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał oficjalny komentarz w sprawie prawa kredytobiorcy do odzyskania części kosztów kredytu w przypadku jego spłaty przed terminem. Co więcej, każdy kredyt konsumencki powinna cechować możliwość wcześniejszego uregulowania zobowiązania.

author
Alicja Hirsekorn
13 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kiedy zapłacimy najmniej za wakacje w biurze podróży?

Prezes TUI w rozmowie z Business Insider Polska zdradził, kiedy kupować wycieczki, by wyjechać na zagraniczne wakacje z biurem podróży dosłownie za grosze. Są tylko trzy terminy w ciągu roku, w których za wykup wakacji zapłacimy najmniej.

author
Dominika Byczek
22 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Lubinie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Lubinie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
03 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ING Księgowość ze zintegrowaną usługą windykacji

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym, że wraz z Kaczmarki Inkasso wdraża do swojej oferty funkcjonalność umożliwiającą przedsiębiorcom na bardzo proste i szybkie przekazywanie faktur do windykacji. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
18 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Starogardzie Gdańskim

Santander Bank Polska jest drugim największym bankiem detalicznym w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Jeden z oddziałów bankowych mieści się w Starogardzie Gdańskim. Sprawdzamy godziny otwarcia, ofertę placówki oraz dane kontaktowe.

author
Dominika Byczek
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING dołączył do City By Bike

ING Bank Śląski został partnerem City By Bike. Dzięki temu, w Katowicach powstały dwie nowe stacje rowerowe, z których na codzień korzystać mogą mieszkańcy. Instytucja podkreśla, że wspiera działalności związane z ochroną środowisko.

author
Patryk Byczek
25 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj