Dobry Start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną

Dobry Start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną

author
Dorota Grycko
01 września 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Program “Dobry Start” działa już kilka lat, w tym roku przewiduje dofinansowanie dziecka uczącego się kwotą w wysokości 300 złotych. O wsparcie pieniężne na wyprawkę szkolną mogą ubiegać się dzieci idące do szkoły w roku szkolnym 2022/2023.

Spis treści:

 1. Komu przysługuje 300 plus?
 2. Jak złoży wniosek o świadczenie 300 plus?
 3. Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu Dobry Start?
 4. Składanie wniosku o świadczenie "Dobry Start"
 5. Kto nie dostanie dofinansowania 300 plus?
 6. Świadczenie "Dobry Start" - najważniejsze pytania
 7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Komu przysługuje 300 plus?

Na dofinansowanie na wyprawkę szkolną mogą liczyć wszyscy uczniowie podejmujący naukę w roku szkolnym 2022/23, bez względu na średni dochód przypadający na członka rodziny. „Dobry Start” będzie przysługiwał:

 • uczniom do ukończenia osiemnastego roku życiu
 • uczniom do ukończenia dwudziestego roku życia, którzy przed ukończeniem osiemnastego roku życia podjęli decyzję o kontynuowaniu nauki,
 • dzieciom i uczniom niepełnosprawnym do momentu ukończenia dwudziestego czwartego roku życia.

Jak złoży wniosek o świadczenie 300 plus?

Aby otrzymać finansowanie, należy złożyć wniosek. Od lipca 2021 roku wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Za pomocą:

 • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
 • za pośrednictwem portalu Emp@tia,
 • przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu Dobry Start?

Może to zrobić:

 • matka lub ojciec,
 • opiekun prawny dziecka,
 • opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję),
 • pełnoletnia osoba ucząca się (jeśli nie jest na utrzymaniu rodziców lub ma ustalone alimenty od nich),
 • osoba usamodzielniana (osoba, która opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną)

Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa:

 • rodzic zastępczy,
 • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
 • dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,
 • dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Składanie wniosku o świadczenie "Dobry Start"

Wniosek o wyprawkę dla dziecka warto złożyć możliwie jak najwcześniej. Każdy wniosek złożony w lipcu, czy sierpniu przyspieszy wypłatę świadczenia. Dokumenty złożone wraz ze startem terminu zapewnią wypłatę pieniędzy maksymalnie do końca września. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony później, rząd wypłaci świadczenie w terminie dwóch miesięcy od złożenia dokumentów. Ostateczny termin składania dokumentów to 30 listopada danego roku.

Na wniosku – oprócz innych danych – musisz podać:

 • numer rachunku bankowego, na który chcesz dostać wypłatę świadczenia,
 • adres mailowy i numer telefonu. 

Decyzja o przyznaniu pieniędzy zostanie przekazana drogą e-mailową, lub w przypadku, gdy adres poczty elektronicznej nie zostanie podany, interesant zostanie poinformowany o możliwości indywidualnego odbioru informacji.

Warto wiedzieć, że dofinansowanie nie zostanie udzielone dzieciom w przedszkolach i tak zwanych „zerówkach”. Program „Dobry Start” skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jest to jednoznaczne z tym, że dziecko w wieku sześciu lat:

 • uczęszczające do pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma dofinansowanie,
 • uczęszczające do przedszkola nie otrzyma dofinansowania.

Jeśli nie spełniamy kryteriów, aby otrzymać świadczenie 300 plus, a potrzebujemy dodatkowej gotówki, możemy skorzystać z pożyczek na 500 plus. Jest finansowaniem oferowanym zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe, które akceptują świadczenie z programu Rodzina 500+ jako jedno ze źródeł dochodu.

Program „Dobry Start” skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Kto nie dostanie dofinansowania 300 plus?

Wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych w ramach programu „Dobry Start” nie otrzymają dzieci, które:

 • zostały umieszczone w schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym, szkole wojskowej, domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym (jeżeli placówki te zapewniają pełne utrzymanie),
 • odbywają przygotowanie przedszkolne, trwające rok,
 • otrzymują świadczenia o podobnym charakterze zza granicy,

Świadczenie "Dobry Start" - najważniejsze pytania

Zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia o świadczeniu, 300 plus nie przysługuje przedszkolakom. 

Świadczenie 300 plus przysługuje raz w roku na wszystkich uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny.

Dokumenty złożone na początku lipca zapewnią wypłatę pieniędzy maksymalnie do końca września. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony później, rząd wypłaci świadczenie w terminie dwóch miesięcy od złożenia dokumentów. Ostateczny termin składania dokumentów to 30 listopada danego roku.

Wnioski o 300 plus w roku 2022/2023 możemy składać od 1 lipca 2022.

„Dobry Start” będzie przysługiwał:

 • uczniom do ukończenia osiemnastego roku życia,
 • uczniom do ukończenia dwudziestego roku życia, którzy przed ukończeniem osiemnastego roku życia podjęli decyzję o kontynuowaniu nauki,
 • dzieciom i uczniom niepełnosprawnym do momentu ukończenia dwudziestego czwartego roku życia.

Podsumowanie

 1. Na dofinansowanie na wyprawkę szkolną mogą liczyć wszyscy uczniowie podejmujący naukę w roku szkolnym 2022/23, bez względu na średni dochód przypadający na członka rodziny.
 2. Aby otrzymać finansowanie, należy złożyć wniosek. Od lipca 2021 roku wnioski można składać wyłącznie elektronicznie.
 3. Wniosek możemy złożyć za pomocą: portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.
 4. Wniosek o wyprawkę dla dziecka warto złożyć możliwie jak najwcześniej. 
 5. Każdy wniosek złożony w lipcu, czy sierpniu przyspieszy wypłatę świadczenia. Dokumenty złożone wraz ze startem terminu zapewnią wypłatę pieniędzy maksymalnie do końca września.
 6. Decyzja o przyznaniu pieniędzy zostanie przekazana drogą e-mailową, lub w przypadku, gdy adres poczty elektronicznej nie zostanie podany, interesant zostanie poinformowany o możliwości indywidualnego odbioru informacji.
 7. Dofinansowanie nie zostanie udzielone dzieciom w przedszkolach i tak zwanych „zerówkach”.
 8. Wniosek może złożyć: matka lub ojciec, opiekun prawny dziecka, opiekun faktyczny dziecka, pełnoletnia osoba ucząca się lub osoba usamodzielniana.
 9. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa: rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.
 10. Wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych w ramach programu „Dobry Start” nie otrzymają dzieci, które: zostały umieszczone w schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym, szkole wojskowej, domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym (jeżeli placówki te zapewniają pełne utrzymanie), odbywają przygotowanie przedszkolne, trwające rok, otrzymują świadczenia o podobnym charakterze zza granicy.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Provident w Żarach

Provident jest firmą pożyczkową, która posiada swoje oddziały na terenie całej Polski. Jeden z oddziałów mieści się w Żarach. Sprawdź ofertę pożyczek dostępną w swoim mieście.

author
Patryk Byczek
05 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Większa pożyczka w Aasa Kredyt

Aasa Kredyt zwiększyła kwotę maksymalnej pożyczki. Teraz Klienci mogą liczyć nawet na 10 000 zł, które można rozłożyć na 24 miesiące.

author
Patryk Byczek
01 marca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Prometeusz Finanse – oferta, opinie

Prometeusz Finanse to firma, która posiada wiele lat doświadczenia na rynku. Specjalizuje się w szybkich pożyczkach gotówkowych, ratalnych oraz auto-pożyczce z własnych środków. Prometeusz Finanse pośredniczy także w udzielaniu kredytów samochodowych i gotówkowych. Sprawdzamy najważniejsze informacje – kontakt, ofertę oraz opinie o firmie.

author
Dominika Byczek
01 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP inwestuje w program lojalnościowy

Zencard.pl - polski start-up, integrujący różne karty lojalnościowe, zyskał większościowego inwestora. PKO BP chce stworzyć powszechny system lojalnościowy. 

author
Aneta Jankowska
06 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Zakopiański bieg z Santander Consumer Bankiem

Pierwszego września w zakopiańskim Parku Miejskim odbędzie się kolejna już edycja Biegu po Oddech. Głównym sponsorem tego wydarzenia jest Santander Consumer Bank.

author
Dominika Byczek
04 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Wszystko o aplikacji Revolut

The Times, jeden z największych dzienników brytyjskich, pisze o niej: „Aplikacja na smartfony, która zrewolucjonizowała wymianę obcych walut”.  CNBC, czyli największa na świecie sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych o tematyce ekonomicznej, twierdzi, że jest to „ Wyrafinowana aplikacja, która została stworzona w oparciu o niesamowitą technologię”. Rewolucyjną aplikacją zasługującą na te pochlebne opinie jest właśnie Revolut. 

author
Dominika Byczek
23 lutego 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj