Dobry Start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną

Dobry Start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną

author
Dorota Grycko
01 września 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Program “Dobry Start” działa już kilka lat, w tym roku przewiduje dofinansowanie dziecka uczącego się kwotą w wysokości 300 złotych. O wsparcie pieniężne na wyprawkę szkolną mogą ubiegać się dzieci idące do szkoły w roku szkolnym 2022/2023.

Spis treści:

  1. Komu przysługuje 300 plus?
  2. Jak złoży wniosek o świadczenie 300 plus?
  3. Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu Dobry Start?
  4. Składanie wniosku o świadczenie "Dobry Start"
  5. Kto nie dostanie dofinansowania 300 plus?
  6. Świadczenie "Dobry Start" - najważniejsze pytania
  7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Komu przysługuje 300 plus?

Na dofinansowanie na wyprawkę szkolną mogą liczyć wszyscy uczniowie podejmujący naukę w roku szkolnym 2022/23, bez względu na średni dochód przypadający na członka rodziny. „Dobry Start” będzie przysługiwał:

  • uczniom do ukończenia osiemnastego roku życiu
  • uczniom do ukończenia dwudziestego roku życia, którzy przed ukończeniem osiemnastego roku życia podjęli decyzję o kontynuowaniu nauki,
  • dzieciom i uczniom niepełnosprawnym do momentu ukończenia dwudziestego czwartego roku życia.

Jak złoży wniosek o świadczenie 300 plus?

Aby otrzymać finansowanie, należy złożyć wniosek. Od lipca 2021 roku wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Za pomocą:

  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • za pośrednictwem portalu Emp@tia,
  • przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu Dobry Start?

Może to zrobić:

  • matka lub ojciec,
  • opiekun prawny dziecka,
  • opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję),
  • pełnoletnia osoba ucząca się (jeśli nie jest na utrzymaniu rodziców lub ma ustalone alimenty od nich),
  • osoba usamodzielniana (osoba, która opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną)

Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa:

  • rodzic zastępczy,
  • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
  • dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,
  • dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Składanie wniosku o świadczenie "Dobry Start"

Wniosek o wyprawkę dla dziecka warto złożyć możliwie jak najwcześniej. Każdy wniosek złożony w lipcu, czy sierpniu przyspieszy wypłatę świadczenia. Dokumenty złożone wraz ze startem terminu zapewnią wypłatę pieniędzy maksymalnie do końca września. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony później, rząd wypłaci świadczenie w terminie dwóch miesięcy od złożenia dokumentów. Ostateczny termin składania dokumentów to 30 listopada danego roku.

Na wniosku – oprócz innych danych – musisz podać:

  • numer rachunku bankowego, na który chcesz dostać wypłatę świadczenia,
  • adres mailowy i numer telefonu. 

Decyzja o przyznaniu pieniędzy zostanie przekazana drogą e-mailową, lub w przypadku, gdy adres poczty elektronicznej nie zostanie podany, interesant zostanie poinformowany o możliwości indywidualnego odbioru informacji.

Warto wiedzieć, że dofinansowanie nie zostanie udzielone dzieciom w przedszkolach i tak zwanych „zerówkach”. Program „Dobry Start” skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Jest to jednoznaczne z tym, że dziecko w wieku sześciu lat:

  • uczęszczające do pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma dofinansowanie,
  • uczęszczające do przedszkola nie otrzyma dofinansowania.

Jeśli nie spełniamy kryteriów, aby otrzymać świadczenie 300 plus, a potrzebujemy dodatkowej gotówki, możemy skorzystać z pożyczek na 500 plus. Jest finansowaniem oferowanym zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe, które akceptują świadczenie z programu Rodzina 500+ jako jedno ze źródeł dochodu.

Program „Dobry Start” skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Kto nie dostanie dofinansowania 300 plus?

Wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych w ramach programu „Dobry Start” nie otrzymają dzieci, które:

  • zostały umieszczone w schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym, szkole wojskowej, domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym (jeżeli placówki te zapewniają pełne utrzymanie),
  • odbywają przygotowanie przedszkolne, trwające rok,
  • otrzymują świadczenia o podobnym charakterze zza granicy,

Świadczenie "Dobry Start" - najważniejsze pytania

Zgodnie z paragrafem 6 rozporządzenia o świadczeniu, 300 plus nie przysługuje przedszkolakom. 

Świadczenie 300 plus przysługuje raz w roku na wszystkich uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny.

Dokumenty złożone na początku lipca zapewnią wypłatę pieniędzy maksymalnie do końca września. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony później, rząd wypłaci świadczenie w terminie dwóch miesięcy od złożenia dokumentów. Ostateczny termin składania dokumentów to 30 listopada danego roku.

Wnioski o 300 plus w roku 2022/2023 możemy składać od 1 lipca 2022.

„Dobry Start” będzie przysługiwał:

  • uczniom do ukończenia osiemnastego roku życia,
  • uczniom do ukończenia dwudziestego roku życia, którzy przed ukończeniem osiemnastego roku życia podjęli decyzję o kontynuowaniu nauki,
  • dzieciom i uczniom niepełnosprawnym do momentu ukończenia dwudziestego czwartego roku życia.

Podsumowanie

  1. Na dofinansowanie na wyprawkę szkolną mogą liczyć wszyscy uczniowie podejmujący naukę w roku szkolnym 2022/23, bez względu na średni dochód przypadający na członka rodziny.
  2. Aby otrzymać finansowanie, należy złożyć wniosek. Od lipca 2021 roku wnioski można składać wyłącznie elektronicznie.
  3. Wniosek możemy złożyć za pomocą: portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.
  4. Wniosek o wyprawkę dla dziecka warto złożyć możliwie jak najwcześniej. 
  5. Każdy wniosek złożony w lipcu, czy sierpniu przyspieszy wypłatę świadczenia. Dokumenty złożone wraz ze startem terminu zapewnią wypłatę pieniędzy maksymalnie do końca września.
  6. Decyzja o przyznaniu pieniędzy zostanie przekazana drogą e-mailową, lub w przypadku, gdy adres poczty elektronicznej nie zostanie podany, interesant zostanie poinformowany o możliwości indywidualnego odbioru informacji.
  7. Dofinansowanie nie zostanie udzielone dzieciom w przedszkolach i tak zwanych „zerówkach”.
  8. Wniosek może złożyć: matka lub ojciec, opiekun prawny dziecka, opiekun faktyczny dziecka, pełnoletnia osoba ucząca się lub osoba usamodzielniana.
  9. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa: rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.
  10. Wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych w ramach programu „Dobry Start” nie otrzymają dzieci, które: zostały umieszczone w schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym, szkole wojskowej, domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym (jeżeli placówki te zapewniają pełne utrzymanie), odbywają przygotowanie przedszkolne, trwające rok, otrzymują świadczenia o podobnym charakterze zza granicy.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Expander w Olsztynie

EXTANDER OLSZTYN

author
Dominika Byczek
30 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Jawiszowicach

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Jawiszowicach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
17 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Połączenie Getin Noble Bank z Idea Bank ?

Połączenie Getin Noble Banku z Idea Bankiem jest bardzo możliwe. Leszek Czarnecki rozważa konsolidację obu instytucji, na wiadomość o czym notowania banków gwałtownie wzrosły. Kurs Idea Bank zwiększył się o 19%, Getin Holding o 7%, zaś Getin Noble Banku o 5%.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile wyniosą składki ZUS dla nowych firm w 2019 roku ?

Mały ZUS dla nowych firm to specjalne obniżone stawki, które może opłacać każdy przedsiębiorca przez pierwsze dwa lata swojej działalności. Składki dla nowych firm wzrosną w 2019 roku zaledwie o kilkanaście złotych. 

author
Dominika Byczek
26 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Bliżynie

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Bliżynie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce ?

Wychowanie dzieci kosztuje, to pewne. Ale ile dokładnie pieniędzy muszą przeznaczyć na to rodzice? Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha policzyli ile kosztuje wychowanie dzieci w Polsce.

author
Aneta Jankowska
06 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj