Darmowe bankomaty – które banki je mają?

Darmowe bankomaty – które banki je mają?

author
Dorota Grycko
06 grudnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Darmowe wypłacanie pieniędzy z bankomatu jest jednym z najważniejszych czynników, który bierzemy pod uwagę, decydując się na korzystanie z usług konkretnego banku. W takiej sytuacji warto sprawdzić dostępność bankomatów i ich oferty. Podpowiadamy, które banki oferują darmowe wypłaty.

Spis treści:

 1. Dlaczego warto korzystać z darmowych bankomatów?
 2. Wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu - od czego zależy?
 3. Darmowe wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach
 4. Inne sposoby na wypłatę pieniędzy
 5. Wypłata gotówki bez karty - jak to zrobić?
 6. Coraz mniej bankomatów w Polsce
Zwiń spis treści

Dlaczego warto korzystać z darmowych bankomatów?

Stojąc przed wyborem banku, w którym otworzymy konto bankowe, będziemy zwracać uwagę na koszty jakie będzie ono generować. Niezmiernie ważne jest to, czy samo założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne oraz czy korzystanie z karty płatniczej i wypłacanie pieniędzy jest również darmowe. Oprócz tych podstawowych kwestii, które wymieniliśmy wyżej, ważna będzie także obsługa Klienta i dodatkowe funkcje, które oferują banki (na przykład wypłata pieniędzy blikiem z bankomatu oraz kredyt online).

Polskie banki udostępniają swoim Klientom bezpłatne bankomaty, z których mogą korzystać. Jest to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ nie musimy płacić prowizji za wypłatę gotówki.

Wysokość prowizji za wypłatę z bankomatu - od czego zależy?

Otwierając konto bankowe, otrzymujemy kartę płatniczą, która służy do płatności elektronicznych oraz wpłaty/wypłaty gotówki z bankomatu. Decydując się na korzystanie z konkretnego banku, warto sprawdzić, w jakich bankomatach będziemy mogli wypłacać gotówkę bez prowizji. Jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o wysokości prowizji, jest bankomat, z którego korzystamy. Wybierając bankomat naszego banku, nie zapłacimy prowizji, w przypadku korzystania z obcej firmy, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

Co jeszcze wpływa na wysokość prowizji?

 •  wysokość wypłacanej kwoty (jest to prowizja procentowa)
 •  rodzaju konta w banku,
 • rodzaju posiadanej karty płatniczej,
 • liczby wykonanych transakcji (czy jest to pierwsza wypłata w miesiącu, czy kolejna)
 • miejsce wypłaty (krajowe bankomaty czy za granicą).

W każdym banku w tabeli opłat możemy sprawdzić czy konkretne konto w banku, wiążę się z dodatkową prowizją za wypłatę gotówki z bankomatu.

Sprawdź: tanie pożyczki

Darmowe wypłaty z bankomatów w poszczególnych bankach

Prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu często jest dosyć wysoka, szczególnie dla Klientów, którzy często potrzebują dostępu do gotówki. Przed podpisaniem umowy w banku, warto sprawdzić tabele opłat lub spytać pracownika o szczegóły darmowych wypłat. Wielu Klientów wybiera również konta z darmowymi wypłatami z każdego bankomatu, jest to na pewno spore ułatwienie, ponieważ nie musimy zastanawiać się, w którym miejscu możemy wypłacić gotówkę za darmo.

Niżej przedstawiamy zestawienie banków, które oferują darmowe wypłaty w bankomatach. Skupimy się tylko na ofertach podstawowych, które skierowane są do Klientów indywidulanych.

 • Alior Bank
  Bezpłatne bankomaty: bankomaty Alior Bank,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: prowizja 2,5 zł, wybierając dodatkowe korzyści oferowane przez bank, możesz uniknąć dodatkowych opłat.
 • Bank Millennium
  Bezpłatne bankomaty: Bankomaty Millennium Bank,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 1 zł – bankomaty Santander Bank Polska i Planet Cash, 5 zł – pozostałe bankomaty. Ten bank oferuje spore ułatwienie: jeśli w miesiącu zapewnisz wpływy na konto min. 1 000 zł i wykonasz min. 1 transakcje kartą lub BLIKIEM – nie zapłacisz prowizji.
 • Bank Pekao
  Bezpłatne bankomaty: Bankomaty Pekao, a dla Klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 2,3% min. 5 zł (jeśli w miesiącu ma konto wpłynie minimum 500 zł oraz zostanie wykonana minimum jedna transakcja bezgotówkowa, otrzymujemy 2 wypłaty z pozostałych bankomatów za 0 zł),
 • Bank Pocztowy
  Bezpłatne bankomaty: darmowe wypłaty pieniędzy na każdej poczcie oraz bankomatach Planet Cash,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 1 zł (bank oferuje również kupno pakietu wypłat z bankomatów krajowych i zagranicznych za 6,50 zł)
 • BNP Paribas
  Bezpłatne bankomaty: Bankomaty BNP Paribas, a dla Klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 5 zł,
 • Citi Handlowy
  Bezpłatne bankomaty: pierwsze cztery wypłaty są darmowe we wszystkich bankomatach,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 8 złotych za piątą i każdą kolejną wypłatę,
 • Crédit Agricole
  Bezpłatne bankomaty: w placówkach banku Crédit Agricole,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 6 zł (bank oferuje również możliwość wykupienia pakietu wypłat z bankomatów krajowych i zagranicznych za 7 zł)
 • ING Bank Śląski
  Bezpłatne bankomaty: w bankomatach ING oraz Planet Cash,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 0 zł (za pierwszą wypłatę), 5 zł (za każdą kolejną), bank oferuje również możliwość wykupienia pakietu wypłat z bankomatów krajowych i zagranicznych za 15 zł za 30 dni,
 • Santander Bank Polska
  Bezpłatne bankomaty: Bankomaty Santander Bank Polska, a dla Klientów do 26. roku życia bezpłatne wypłaty ze wszystkich maszyn,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 5 zł (bank oferuje również możliwość wykupienia pakietu wypłat z bankomatów krajowych i zagranicznych za 7 zł),
 • mBank
  Bezpłatne bankomaty: gotówkę można wypłacić bez prowizji we wszystkich bankomatach, pod warunkiem, że wypłacimy minimum 100 złotych,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: jeśli wypłacimy mniej niż 100 zł, doliczona zostanie prowizja 2,5%,
 • PKO BP
  Bezpłatne bankomaty: wszystkie bankomaty PKO,
  Koszty wypłat z innych bankomatów: 10 zł.

Inne sposoby na wypłatę pieniędzy

Oprócz klasycznej metody wypłaty gotówki z bankomatu, można skorzystać również z wypłaty z wykorzystaniem kodu BLIK. Jest to jeden ze sposobów ominięcia lub zdecydowanego zmniejszenia prowizji. BLIK to nazwa sposobu płatności bezdotykowych (płacąc BLIKiem dotykamy tylko własnego telefonu/komputera). Jest to nowoczesny sposób dokonywania transakcji za pomocą telefonu.

Korzystanie z usług oferowanych przez BLIK jest bardzo proste i dostępne dla wszystkich, ale jeśli zdecydujesz się na korzystanie z tej metody, musisz upewnić się, że Twój bank obsługuje takie rozwiązanie. Nie wszystkie bowiem banki w Polsce mają podpisaną umowę z BLIK, choć popularność usługi jest już tak duża, że wiele banków sukcesywnie do niego dołącza lub przynajmniej o to się ubiega.

 

Jakie popularne banki obsługują BLIK?

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • Santander Bank Polska,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa,
 • Noble Bank.

Wypłata gotówki bez karty - jak to zrobić?

Jeśli zdarzy się sytuacja, że zapomnimy zabrać ze sobą karty płatniczej, a będziemy potrzebować wypłacić gotówkę, możemy skorzystać z kodu BLIK.  Jest to nowa metoda, która dostępna jest we wszystkich bankomatach, które oznaczone są logo BLIK.

Wypłacanie gotówki Blikiem – krok po kroku:

 1. W bankomacie wybieramy opcję “Wypłata BLIK”. Na ekranie pojawi się komunikat, aby wpisać kod BLIK.
 2. Otwieramy aplikację swojego banku, i wybieramy zakładkę BLIK – pojawi się kod.
 3. Wpisujemy otrzymany numer do bankomatu i zatwierdzamy.
 4. Potwierdzamy transakcję w aplikacji banku.
 5. Po wpisaniu PINu w aplikacji mobilnej, nastąpi wypłata gotówki.

Coraz mniej bankomatów w Polsce

Jak wynika z licznych statystyk, liczba bankomatów w Polsce systematycznie maleje. Na przełomie kilku lat w Polsce wyłączono z użytku kilka tysięcy bankomatów samoobsługowych. Liczba bankomatów wciąż maleje, a coraz bardziej popularne stają się płatności bezgotówkowe. Większość osób do płatności wykorzystuje karty płatnicze lub telefon/zegarek.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Na 500+ wydano już ponad 42 mld zł

Rząd podsumował dwuletnie działanie programu 500+. Pula pieniędzy rozdysponowana pomiędzy rodziny biorące udział w programie wyniosła około 42 620 000 000 złotych (do 31 stycznia 2018 roku). Kto w tym czasie otrzymał pomoc od państwa?

author
Patryk Byczek
23 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Hapipożyczki – oferta i opinie

hapipożyczki to pożyczki ratalne dostępne w całości przez Internet. Maksymalnie pożyczymy nawet 25 000 zł, które rozłożymy na 48 miesięcy. Właściecielem marki jest IPF Poland, do którego należy również Provident.

author
Dominika Byczek
11 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Koronawirus – na jak długo Polacy mają oszczędności?

Tylko dwie trzecie Polaków deklaruje, iż posiada oszczędności pozwalające zabezpieczyć konieczne potrzeby w przypadku ewentualnej utraty pracy. Niestety czas budowania oszczędności minął – dziś wchodzimy w okres ich wydawania. Epidemia koronawirusa rzuca cień na stabilność finansową wielu gospodarstw domowych w Polsce. 

author
Halszka Gronek
12 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bank Pekao w Łobzie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Łobzie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Zimowe zakupy z kartą kredytową Millennium” w Banku Millennium

Bank Millennium wystartował z kolejna promocją, w której w zamian za wyrobienie karty kredytowej i spełnienie bardzo prostych warunków Klienci mogą zgarnąć 300 złotych w formie karty podarunkowej do Allegro. Promocja trwa do 31 stycznia 2021 roku, sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
05 grudnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki bez BIK Oleśnica

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Oleśnicy i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
18 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj