Pierwsza decyzja UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

Pierwsza decyzja UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

author
Alicja Uzarowicz
26 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta informuje o pierwszym przypadku wykorzystania niedawno zapadłego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pierwsza decyzja prezesa UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego dotyczy firmy Aasa.

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), organ wykorzystał już w praktyce niedawno wydany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Pierwsza decyzja podparta wyrokiem dotyczy wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego.

Albowiem jedna z firm pożyczkowych, o nazwie Aasa, nie zwracała dotychczas kosztów kredytu w przypadku, gdy klient spłacił zobowiązanie przed terminem. Mówiąc konkretniej, klienci nie otrzymywali zwrotu proporcjonalnej części opłaty przygotowawczej. W obliczu nowego wyroku TSUE, Prezes UOKiK postanowił zakończyć taki proceder.

Efektem decyzji Aasa musi oddać wszystkie opłaty i koszty kredytu klientom, którzy spłacili swoje zobowiązania przed terminem i złożą do firmy reklamację. Firma ma oczywiście nakaz zaprzestania stosowania podobnych praktyk w trybie natychmiastowym.

Fot. UOKiK

 

Komunikat UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

Pierwsza decyzja prezesa UOKiK po wyroku TSUE

W swoim niedawno opublikowanym wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE wyraźnie podkreślił, że instytucja finansowa nie ma prawa naliczać bądź zatrzymywać pobranych kosztów kredytu proporcjonalnie do przedterminowej spłaty kredytu. UOKiK w swoim komunikacie wyraża oczekiwanie, że instytucje te zmienią swoje postępowanie.

Co kluczowe, nie ma żadnego znaczenia, czy koszty kredytu zależały w ogóle od długości trwania kredytu, ani moment, w którym zostały pobrane czy naliczone. Analogiczne stanowisko już w 16 maja 2016 roku prezentował zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak również Rzecznik Finansowy.

Stąd właśnie pierwsza decyzja po upewniającym w tym stanowisku wyroku TSUE. Spółka Aasa Polska z siedzibą w Warszawie musi zaprzestać swojego nielegalnego procederu. Polegał on na obciążaniu opłatą przygotowawczą w pełnej wysokości klientów, którzy swoje zobowiązania wobec spółki spłacili przed założonym w umowie terminem.

UOKiK nałożył karę na pseudopożyczkowe serwisy

To pierwsza decyzja, ale nie ostatnia

"

Z naszej strony nie ma zgody na łamanie prawa przez banki i inne instytucje udzielające kredytów konsumenckich. Po wyroku TSUE nie ma już żadnych wątpliwości, jak interpretować przepisy. Oczekujemy, że w przypadku wcześniejszej spłaty przedsiębiorcy będą proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty kredytu i oddawać je kredytobiorcom

– powiedział Marek Niechciał, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Prezes UOKiK w dalszej części swojej wypowiedzi wyraził również nadzieję, że wszelkie instytucje finansowe zastosują oficjalnie i ostatecznie zinterpretowane przepisy nie tylko do umów zawieranych obecnie, ale także tych przeszłych. Marek Niechciał zaznaczył ponadto, że UOKiK będzie nieustannie monitorować rynek i karać nieuczciwe firmy.

Nie są to tylko puste słowa, gdyż efekty pracy urzędników z UOKiK w obronie praw konsumentów widać już teraz. Albowiem w swoim komunikacie organ informuje już o 20 firmach, którym postawiono zarzuty z tytułu nieprawidłowego rozliczania się z klientami w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego.

Co więcej, w stosunku do kolejnych ośmiu instytucji finansowych w toku są postępowania wyjaśniającej. Ich wczesny etap nie pozwala na stwierdzenie, czy należy postawić im zarzuty. Kolejne sprawy mają być natomiast wszczynane na bieżąco.

UOKiK przypomina o ustawie ograniczającej zatory płatnicze

Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15790

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Anna D.
Anna D.
2019-10-03 12:55:41

Aasa i tak ma gdzieś postanowienie Prezesa UOKiK. Mimo reklamacji nadal nie zwraca pieniędzy pisząc że decyzja jest nieprawomocna.

Podobne artykuły

Kredyt bez zaświadczeń w Getin Banku
Pod Lupą
autor wpisu
m_szydlowski
05 stycznia 2017

Kredyt bez zaświadczeń w Getin Banku

Euro Bank –  NIP, REGON, KRS i dane adresowe
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 grudnia 2018

Euro Bank – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Alior Bank w Wysokiem Mazowieckiem
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 czerwca 2019

Alior Bank w Wysokiem Mazowieckiem

Alior Bank zmienia swoje hasło
Wpisy
author
Aneta Jankowska
13 września 2017

Alior Bank zmienia swoje hasło

Dominacja płatności elektronicznych w zakupach Polaków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 lipca 2019

Dominacja płatności elektronicznych w zakupach Polaków

Porównaj