Komunikat UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

Komunikat UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

author
Alicja Hirsekorn
13 września 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał oficjalny komentarz w sprawie prawa kredytobiorcy do odzyskania części kosztów kredytu w przypadku jego spłaty przed terminem. Co więcej, każdy kredyt konsumencki powinna cechować możliwość wcześniejszego uregulowania zobowiązania.

Najnowszy komunikat Urzędu Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stawia jasno sprawę przedterminowej spłaty kredytu przez konsumenta. Zgodnie z publikacją bank powinien w takim przypadku zrobić coś więcej niż tylko umorzyć odsetki. Niestety dotychczas nie wszystkie podmioty rynku finansowego wypełniały swoje obowiązki.

"

Każda osoba, która ma kredyt konsumencki, może go wcześniej spłacić. W takiej sytuacji kredytodawca powinien obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu np. opłaty, prowizje, koszty ubezpieczenia i je oddać konsumentowi

– napisano w komunikacie UOKiK.

Co kluczowe, zwrot ten powinien być wyliczony proporcjonalnie od dnia faktycznej spłaty do dnia umownego końca okresu kredytowania. Ponadto UOKiK podkreślił, iż te koszty podlegają zwrotowi ze strony banku bez względu na to, czy klient je faktycznie poniósł – jeżeli wynikają z umowy, powinny wrócić do klienta.

UOKiK ostrzega przed DasCoin

Komunikat UOKiK na temat wcześniejszej spłaty kredytu

Podstawą do wydania przez polski organ komunikatu o takiej treści jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Instytucja ta wyraźnie stwierdziła bowiem, iż każdorazowa wcześniejsza spłata kredytów i pożyczek wiąże bank obowiązkiem proporcjonalnym obniżeniem wszystkich kosztów.

Oznacza to w praktyce nie tylko obniżenie samych odsetek, ale również takich kosztów jak prowizje, opłata przygotowawcza, czy też ubezpieczenie kredytu bądź pożyczki. Warto również wspomnieć, iż dokładnie tego samego zdania byli już Prezes UOKiK oraz Rzecznik Finansowy już w roku 2015.

"

Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu

– powiedział Marek Niechciał, Prezes UOKiK.

Kontrola UOKiK: 2% polskich paliw nie spełnia wymagań

Czas na zmiany

Powodem, dla którego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podjął się wydania orzeczenia w tej sprawie był wniosek prejudycjalny Sądu Rejonowego Lublin-Wschód. W każdym przypadku wniosek tego rodzaju stanowi upewnienie się danej jednostki sądowniczej o tym, że prawidłowo zostały zinterpretowane przepisy prawa.

Orzeczenie TSUE stanowi zatem pewną instrukcję obsługi przepisów omawiających obowiązki banku względem konsumenta w przypadku wcześniejszej spłaty zaciągniętego przez niego kredytu. Prezes UOKiK podjął już działania mające na celu sprawdzenie, czy instytucje finansowe prawidłowo rozliczają się z klientami.

"

Prezes urzędu postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami. Ponadto toczy się 8 postępowań wyjaśniających, które są na wczesnym etapie, a kolejne sprawy będą wszczynane na bieżąco

– napisano w komunikacie UOKiK.

Kara Prezesa UOKiK dla Polkomtel

Apel Prezesa UOKiK do kredytodawców

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraźnie apeluje do firm udzielających kredytów i pożyczek o dogłębne zapoznanie się z wyrokiem TSUE. Jest to nie tylko ostrzeżenie, ale również zachęta do zapoznania się z prawidłową interpretacją przepisów dotyczących przedterminowej spłaty zobowiązania.

"

Jest to też dobry powód do tego, aby unormowały sytuację na rynku i zawierały ugody z klientami. W ten sposób można uniknąć interwencji UOKiK, a przypomnę, że maksymalna kara za naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim może wynieść do 10 proc. obrotu

– dodał Marek Niechciał.

Jak może bronić się nieuczciwie potraktowany klient kredytodawcy? W przypadku, gdy dojdzie do nieprawidłowego rozliczenia należy złożyć reklamację powołując się na wspomniane orzeczenie TSUE. W przypadku zaś, gdy firma odrzuci naszą reklamację pozostaje pomoc Rzecznika Finansowego, a w ostateczności wejście na drogę sądową.

Exito z rekordowo wysoką karą od UOKiK

Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15765

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Certyfikat Top Employer dla Provident

Provident Polska już po raz piąty został wyróżniony międzynarodowym tytułem Top Employer. Lider rynku pożyczkowego jest jednym z najlepszych pracodawców.

author
Aneta Jankowska
16 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Xiaomi Pay

Dzięki Xiaomi Pay możemy w prosty, a przede wszystkim wygodny sposób opłacić zakupy zbliżeniowo. Funkcja Xiaomi Pay jest wirtualnym portfelem, który ma umożliwiać płatności wykonywane za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak działa Xiaomi Pay i kto może korzystać z tej innowacji? Sprawdźmy jak aktywować płatności Xiaomi Pay, jak przebiega taka transakcja, a także które banki obsługują ten rodzaj płatności mobilnych.

author
Julia Wierciło
20 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

ING Bank infolinia

Potrzebujesz skontaktować się z ING Bankiem Śląskim? Sprawdź numery infolinii oraz godziny ich pracy. Poznaj także dodatkowe metody kontaktu ze swoim bankiem. Sprawdź, jak najszybciej skontaktować się z ING Bankiem Śląskim.

author
Dominika Byczek
21 lutego 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Osoba fizyczna a osoba prawna

Osoba fizyczna i osoba prawna to dwa często stosowane sformułowania, które nie dla wszystkich użytkowników rynku są zrozumiałe. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kogo uważa się za osobę fizyczną, a kogo a osobę prawną. Wskażemy także, jakie prawa i zdolności posiadają obie te jednostki.

author
Halszka Gronek
28 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

KRUK S.A. windykacja – kontakt, infolinia

KRUK SA to jedna z najpopularniejszych firm windykacyjnych pomagających zadłużonym. Sprawdziliśmy, jakie są możliwe formy kontaktu z firmą windykacyjną KRUK.

author
Dominika Byczek
04 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Lista ostrzeżeń KNF – nowe podmioty

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zgłosił do prokuratury 31 podmiotów podejrzanych o popełnienie przestępstwa w związku z oferowaniem obligacji GetBack. W związku z tym podmioty te trafiły na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

author
Patryk Byczek
27 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj