UOKiK nałożył karę na pseudopożyczkowe serwisy

UOKiK nałożył karę na pseudopożyczkowe serwisy

author
Alicja Uzarowicz
20 września 2019

Zgodnie z najnowszym komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o nałożeniu kary w kwocie 45 tys. złotych na firmę z Rybnika. Ten podmiot, jak i inne pseudopożyczkowe serwisy oferowały „pożyczki” podczas, gdy ich działanie opierało się wyłącznie na pobieraniu bezzwrotnych opłat i danych osobowych.

Pseudopożyczkowe serwisy fałszywie reklamując swój usługi czyhają na ofiary, które w desperackiej potrzebie pożyczki gotówkowej podadzą im swoje dane osobowe i wpłacą opłatę. Klienci nie otrzymują jednak pieniędzy od tych przedsiębiorców ani nawet zwrotu opłat.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stanął do walki z nieuczciwym i bezprawnym procederem wobec jednej z takich firm jeszcze w grudniu 2017 roku. Wówczas wszczęte zostało postępowanie przeciwko jednej z takich firm, którą założono w Rybniku.

Przedsiębiorca oferował na ponad 103 serwisach szybkie pożyczki gotówkowe. Co więcej, strony te miały gwarantować otrzymanie pożyczki w trzech szybkich krokach. Strony te miały stanowić przynętę dla osób poszukujących sposobu na pożyczenie środków pieniężnych, zdecydowanie wprowadzały jednak klientów w błąd.

Kara Prezesa UOKiK dla Polkomtel

Pseudopożyczkowe serwisy ukarane

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiK w tej sprawie, serwisy te zarówno wyglądem, jak i treścią łudząco przypominały portale poświęcone prawdziwym pożyczkom gotówkowym. Oszuści doszli do perfekcji, bowiem na stronach tych znajdowały się nawet suwaki umożliwiające wybór parametrów pożyczki.

Suwakami można było zaznaczyć na jaki okres dany klient chce pożyczyć pieniądze oraz w jakiej kwocie. Serwisy pseudopożyczkowe były ponadto wyposażone w same pozytywne opinie klientów. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż przedsiębiorca samodzielnie je spreparował uniemożliwiając jednocześnie dodawanie prawdziwych komentarzy.

Aby otrzymać rzekomą pożyczkę, klienci byli proszeni o wybranie parametrów zobowiązania, wypełnienie wniosku oraz dokonanie opłaty w formie wiadomości SMS premium. Klienci płacili każdorazowo nawet 30 złotych za rzekomą rejestrację w serwisie, aktywację wniosku oraz sprawdzenie jego statusu.

Fot. UOKiK

 

Exito z rekordowo wysoką karą od UOKiK

Klienci nigdy nie otrzymali pieniędzy

Ofiary oszustwa nie mogły niestety liczyć na udzielenie jakiejkolwiek pożyczki. Głównym celem działalności przedsiębiorcy z Rybnika było bowiem jedynie zbieranie nienależnych opłat oraz kolekcjonowanie danych osobowych wnioskodawców. Co działo się następnie z tymi danymi?

Zgodnie z komunikatem UOKiK dane te trafiały na stronę internetową, do której mają dostęp firmy udzielające pożyczek. Na szczęście organ stojący na straży praw konsumentów dotarł do sedna tego nielegalnego procederu i ukarał przedsiębiorcę kwotą 44 792 tys. zł.

"

Działalność firmy naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy

– powiedział Marek Niechciał, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Komunikat UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytu

Kara za oszustwa dla firmy z Rybnika

Co więcej, poza karą pieniężną nieuczciwy przedsiębiorca ma jeszcze inny obowiązek. A mianowicie musi on zamieścić i utrzymywać na wszystkich swoich serwisach pseudopożyczkowych informację o wydanej przez Prezesa UOKiK decyzji. Ma to na celu poinformowanie poszkodowanych konsumentów o możliwości dochodzenia roszczeń.

Ponadto serwisy pseudopożyczkowe są również badane obecnie przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Nadzór nad postępowaniem dzierży natomiast Prokuratura Okręgowa w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds.39.2017).

Każdy poszkodowany może zgłosić się bezpośrednio na infolinię konsumencką dostępną pod numerem telefonu 801 440 220 albo 22 290 89 16. Niezbędnej pomocy w tej sprawie niewątpliwie udzieli również powiatowy albo miejski Rzecznik Konsumenta.

Pożyczki bez BIK

Źródła:
https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15772

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje akademik w Łodzi?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
12 września 2019

Ile kosztuje akademik w Łodzi?

Ubóstwo osób po 50-tce
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 października 2017

Ubóstwo osób po 50-tce

Kredyty i pożyczki na ferie zimowe
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
05 stycznia 2020

Kredyty i pożyczki na ferie zimowe

Filmy dla 100 tys. widzów dzięki markom Provident i AXA
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 września 2019

Filmy dla 100 tys. widzów dzięki markom Provident i AXA

Inspektorat ZUS w Oławie
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Oławie

E-recepta już obowiązkowa – przechowuj ją na swoim smartfonie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 stycznia 2020

E-recepta już obowiązkowa – przechowuj ją na swoim smartfonie

Porównaj