Deficyt pracowniczy na Pomorzu – aż 8700 wolnych miejsc pracy

Deficyt pracowniczy na Pomorzu – aż 8700 wolnych miejsc pracy

author
Halszka Gronek
14 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Na pomorzu można zauważyć coraz większe braki pracownicze. Jak wynika z najnowszych badań rynkowych, w całym regionie jest aż 8 700 wolny wakatów do obsadzenia. Pracowników brakuje nie tylko w nowych sektorach, lecz także w branżach tradycyjnych, takich jak budownictwo czy gastronomia. 

Liczne ogłoszenia poszukiwania pracowników i kolorowe reklamy zapraszające do współpracy to dla mieszkańców Pomorza chleb powszedni. Choć Trójmiasto jest miejscem masowej imigracji studentów, mimo tego wciąż brakuje rąk do pracy. Wpływ na to ma przede wszystkim żywy rozrost nowych miejsc pracy i zagranicznych korporacji.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy rekrutacyjnej Antal, na Pomorzu znaleźć można aż 8 700 wolnych wakatów do osadzenia. Zdecydowana większość kandydatów, bo aż 80% z nich, wcale nie szuka nowej pracy. Nie zmienia to jednak faktu, iż kiedy dostaną atrakcyjną (a co równie ważne – spersonalizowaną) ofertę pracy, w większości wypadków postanawiają zmienić zatrudnienie. 

Największą ilością nadsyłanych ofert cieszą się specjaliści i managerowie. Jak wynika ze statystyk opracowanych przez Antal, otrzymują oni około 8 spersonalizowanych propozycji rocznie. Konkurencja jest coraz większa i coraz większe są wymogi pracowników. W tej kwestii w najlepsze gonimy Zachód.

Jakie branże z największym deficytem?

W związku z szybką ekspansją i rozwojem zagranicznych korporacji na terenie trójmiasta w regionie Pomorza brakuje przede wszystkim specjalistów z branży technicznej, pracowników transportu i logistyki, a także ekspertów z sektora farmaceutyczno-kosmetycznego. 

Co szczególne, deficyt pracowniczy bez problemu można dostrzec także w tak zwanych branżach tradycyjnych. Mowa między innymi o budownictwie czy gastronomii, a także o branżach typowych i wysoko rozwiniętych na Pomorzu: gospodarce morskiej oraz turystyce. Podobnie jak w pozostałych częściach kraju, nad Bałtykiem brakuje również specjalistów z obszaru opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Oczywiście Trójmiasto, będąc jedną z najbardziej rozwiniętych aglomeracji w Polsce, nieustannie przyciąga inwestorów z sektora usług wspólnych oraz IT. Gdańsk i Gdynia zajmują w tym obszarze trzecie miejsce: po stolicy oraz daleko wysuniętym na zachód Poznaniu. Nic więc dziwnego, że szereg nowo otwieranych przedsiębiorstw regularnie zgłasza zapotrzebowanie na programistów, a także na specjalistów w dziedzinach finansów, rachunkowości, administracji czy zasobów ludzkich.

Coraz więcej miejsc w branży SSC/BPO

Trójmiasto przeżywa jeden z najsilniejszych wzrostów rynkowych właśnie w obszarze branży SSC/BPO. SSC to tak zwane centra usług wspólnych (ang. Shared Services Centers), natomiast skrót BPO oznacza centra outsourcingu procesów biznesowych (ang. Business Process Outsourcing). Mówiąc najprościej, jak to możliwe, branża SSC/BPO to nic innego, jak korporacje zajmujące się dostarczaniem nowoczesnych usług i zasobów. 

W centrach typu SSC/BPO na chwilę obecną pracuje około 23 000 osób na terenie samego Trójmiasta. W związku z coraz żywszym i prężniejszym rozwojem tegoż sektora, zapotrzebowanie nie zmaleje. Wręcz przeciwnie, z każdym kolejnym miesiącem staje się ono coraz większe. A stawki są wyjątkowo atrakcyjne: od 6 do 9 000 brutto, w zależności od specjalizacji. 

Największe stawki korporacyjne zaobserwować można w branży IT. Pracodawcy w trójmiejskim oddziale Java oferują wynagrodzenie od 12 do 20 000 zł brutto. Coraz prężniej rozwija się także CyberSecurity, gdzie stawki plasują się między 15 000 a 18 000 zł brutto. Jak wynika z raportu firmy Antal, najlepsi specjaliści z branży IT potrafią dostawać nawet 20 ofert pracy w miesiącu. 


Sprawdź nasze propozycje kredytów online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Elektroniczne znaki opłaty sądowej

1 lipca 2018 roku przestały obowiązywać papierowe znaki opłaty sądowej – od tego dnia za wszelkie opłaty sądowe zapłacimy jedynie elektronicznymi odpowiednikami tych znaków. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat e-znaków opłaty sądowej.

author
Dominika Byczek
11 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Komunikacja ING z inwestorami na trzecim miejscu w Polsce

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski poinformował, iż jego komunikacja z inwestorami trafiła na trzecie miejsce badaniu spółek, którym kolejny rok z rzędu zajęła się Gazeta „Parkiet” wspólnie z Izbą Domów Maklerskich. Za jakie elementy komisja doceniła właśnie tę spółkę?

author
Alicja Hirsekorn
11 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Większość lokat w PKO BP zawieszona

PKO BP z dniem pierwszego stycznia 2020 roku znacząco ograniczył ofertę swoich lokat. Z dnia na dzień ze sprzedaży wycofano ich znaczną większość. Do dyspozycji Klientów pozostał tylko jeden rodzaj lokaty – trzymiesięczna. Ile potrwa taki stan, co z dotychczasowymi lokatami?

author
Dominika Byczek
03 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Platforma edukacyjna Ferratum Bank

“Pożyczaj odpowiedzialnie z Ferratum Bank” to platforma edukacyjna, która powstała w odpowiedzi na potrzeby klientów. Bazą projektu jest poradnik o tej samej nazwie, który ma poszerzyć wiedzę o finansach, udzielić najpotrzebniejszych wskazówek dotyczących zarządzania domowym budżetem i odpowiedzieć na nurtujące pytania z zakresu pożyczek. 

author
Aneta Jankowska
06 października 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Promocja: „3% na koncie oszczędnościowym” w Credit Agricole

Credit Agricole wystartował z promocją, dzięki której wraz z otworzeniem konta osobistego można zyskać 350 złotych premii oraz 3% na koncie oszczędnościowym do 50 000 złotych.

author
Patryk Byczek
04 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

O tym, że rynek chwilówek należy do najbardziej niebezpiecznych sektorów finansowych, chyba nikogo nie trzeba uświadamiać. W artykule wskażemy, jak rozpoznać nieuczciwą osobę pożyczającą i uchronić się przed szansą na stratę ogromnej gotówki.

author
Halszka Gronek
12 grudnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj