Komisja Nadzoru Finansowego powołuje Departament Innowacji Finansowych FinTech, który swoje miejsce ma znaleźć w strukturze organizacyjnej urzędu w pionie analiz, przy Departamencie Analiz i Współpracy z Zagranicą. Departament ma zajmować się kwestiami związanymi z rozwojem innowacji oraz technologiami finansowymi.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 23.01.2018
Udostępnij:

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski poinformował na Twitterze o zmianach w strukturze organizacyjnej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. 

Źródło: Twitter

Jak wynika z opublikowanego w Monitorze Polskim Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, od 23 lutego oficjalnie działać będzie Departament Innowacji Finansowych FinTech. W komunikacie KNF czytamy, że powołanie fintechowego departamentu to "kolejny etap procesu związanego z wprowadzaniem rozwiązań organizacyjnych mających na celu usprawnienie funkcjonowania Urzędu poprzez dopasowanie jego struktury organizacyjnej do zakresu ustawowych zadań spoczywających na Komisji Nadzoru Finansowego".

Wcześniej UKNF powołał specjalną komórkę organizacyjną do spraw innowacji finansowych. Aktualnie, podniesienie jej rangi do departamentu może sprofesjonalizować relacje urzędu z biznesem – nie będzie już wątpliwości administracyjno-organizacyjnych.

Czym będzie się zajmować Departament ?

Zadaniem Departamentu Innowacji Finansowych FinTech będzie opracowywanie stanowisk nadzoru dla uczestników sektora, prowadzenie dialogu z podmiotami z tego sektora, rozwijanie podstrony KNF ds. Innowacji finansowych. Co więcej, będzie on sprawował działania analityczne czy monitorował zmiany przepisów prawa i innych regulacji.  

Marek Chrzanowski w rozmowie z PAP stwierdził, że "dzięki nowemu Departamentowi Innowacji Finansowych FinTech temat ten (przyp. red. wspieranie sektora innowacji finansowych FinTech w Polsce) na stałe wpisze się w zakres naszej działalności".

Obecnie takie departamenty istnieją między innymi w Singapurze, Wielkiej Brytanii, Estonii czy Korei Południowej. Pełnią one również ważną rolę w dyplomacji biznesowej, gdzie obok nowoczesnych rozwiązań czy pomocy w pozyskiwaniu licencji i środków na działanie, realnie przyciągają kapitał i charakteryzują państwo jako nowoczesne i przyjazne dla fintechów. 

Komentarze