Finanse pod kontrolą? Aby to osiągnąć, warto prowadzić budżet domowy. Każdy z nas powinien kontrolować swoje dochody i wydatki. Przedstawiamy jak w trzech prostych krokach oszczędzać zarobione pieniądze.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 25.06.2018
Udostępnij:

Czym jest budżet domowy?

Budżet domowy jest zestawieniem wszystkich naszych dochodów i wydatków. Zwykle zawiera ich miesięczne podsumowanie. Mówiąc inaczej, to stała i dokładna kontrola wydatków całej rodziny. 

Prowadzenie domowego budżetu pomaga w utrzymaniu finansów pod kontrolą.

Po co analizować swoje finanse?

  • aby być świadomym swoich zarobków i wydatków
  • zauważyć na co wydajemy niepotrzebnie pieniadze
  • znaleźć oszczędności
  • zaplanować większe inwestycje
  • uporządkować swoje finanse (i głowę!)

Jak prowadzić budżet domowy?

Prowadzenie budżetu nie musi być trudne, wystarczy dobrze się do tego przygotować i być konsekwentnym. Forma nie ma znaczenia, może to być tabelka w zeszycie czy w specjalnym programie na domowym komputerze.

1. Przychody i wydatki

Po pierwsze należy ustalić, co zalicza się do naszych przychodów i wydatków. Przychody to np. pensje wpływające na konto, dodatkowe premie, zwrot podatku czy środki z lokat. Z drugiej strony do wydatków będą się zaliczały wszystkie operacje finansowe, które uszczuplają nasz budżet. Mogą to być np. opłaty za mieszkanie, przedszkole dziecka czy po prostu codzienne zakupy żywności.

Wydatki mogą się również dzielić na:

  • wydatki stałe, czyli czynsz, opłaty za telefon lub Internet
  • wydatki regularne takie jak jedzenie, benzyna czy ubrania
  • wydatki niespodziewane, a inaczej “małe przyjemności” – kawa, wyjście do restauracji

2. Systematyczne uzupełnianie danych

Krok drugi polega na systematycznym i szczerym uzupełnianiu swoich wydatków. Metoda może być dowolna i dopasowana do trybu życia. Prowadząc budżet można wpisywać wszystkie transakcje od razu lub zbierać je na koniec dnia. 

Rada: Pamiętajmy, że im systematyczniej będziemy uzupełniać, tym szybciej potraktujemy to jako codzienny nawyk. Dlatego warto jest ustalić sobie konkretną godzinę każdego dnia i o stałej porze siadać do uzupełniania tabeli.

3. Obserwacja

Już po pierwszym tygodniu i rzetelnym wpisywaniu informacji, będziemy mogli przeanalizować nasze wydatki. Zauważymy, na czym moglibyśmy zaoszczedzić, co było koniecznym wydatkiem, a co okazało się zbędne.

To wszystko przełoży się na zaoszczędzenie realnych pieniędzy.

Komentarze