Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika

author
Julia Wierciło
22 grudnia 2016
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Aby wstrzymać i zakończyć egzekucję komorniczą należy podjąć odpowiednie kroki. Najważniejszymi z nich są zawarcie porozumienia z wierzycielem, a następnie uregulowanie zaległości. Zakończenie sporu, który dotyczy długu jest możliwe poprzez dobrowolną spłatę u zadłużenia u komornika. Sprawdźmy czym dokładnie jest ta czynność, a także czy warto z niej skorzystać.

Spis treści:

 1. Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika
 2. Egzekucja komornicza - jak przebiega?
 3. Dobrowolna spłata komornika - jak wygląda ten proces?
 4. Wady i zalety dobrowolnej spłaty zadłużenia u komornika
Zwiń spis treści

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika

Na czym polega dobrowolna spłata długu?

Dobrowolna spłata zadłużenia jest działaniem w stronę jak najszybszego zakończenia egzekucji komorniczej poprzez uregulowanie wszystkich zaległości przez osobę zadłużoną.

Decydując się na dobrowolną spłatę zadłużenia u komornika, dłużnik wykazuje chęć podjęcia współpracy. Działania te mają na celu całkowite uregulowanie powstałego długu. Pozwalają także na uniknięcie przyszłych kłopotów, które są skutkiem postępowania komorniczego. Mogą to być np. zajęcie naszego rachunku bankowego lub konfiskata rzeczy należących do dłużnika. Należy pamiętać o tym, że w przypadku dobrowolnej spłaty zadłużenia, wierzyciel musi brać udział w przebiegającym procesie. Oznacza to, że osoba zadłużona powinna poinformować go o wniosku dotyczącego ugody, a następnie zaakceptować go. Dzięki temu komornik ma możliwość zatrzymania przyszłych działań.

Egzekucja komornicza ulega zatrzymaniu wyłącznie w przypadku całkowitej spłaty zadłużenia oraz potwierdzenia od wierzyciela, mówiącym o uregulowaniu zaległości.

Egzekucja komornicza - jak przebiega?

Kodeks postępowania cywilnego reguluje działania w zakresie egzekucji, która jest prowadzona przez komornika. Jego obowiązkiem jest określone postępowanie, ale także przestrzeganie procedur oraz zasad. Sprawdźmy jak krok po kroku przebiega egzekucja komornicza.

Przebieg egzekucji komorniczej:

 • wierzyciel zgłasza się po pomoc do sądu – jeśli wezwania do zapłaty wysyłane przez wierzyciela były nieskuteczne, kolejnym krokiem jest zwrócenie się o klauzulę wykonalności dla egzekucji komorniczej. Osoba zadłużona otrzymuje informację o aktualnym przebiegu sprawy,
 • komornik rozpoczyna egzekucję długu – po otrzymaniu przez wierzyciela wyroku sądowego, komornik rozpoczyna działania, które mają na celu odzyskanie zaległych środków. Dłużnik zostaje o tym poinformowany,
 • komornik poszukuje majątku – na tym etapie komornik ustala wysokość posiadanego przez dłużnika majątku,
 • komornik zajmuje konto – po zajęciu rachunku bankowego następuje zablokowanie części środków, które pochodzą z tytułu wynagrodzenia. Należy pamiętać o przychodach, które będą wolne od egzekucji komorniczej. Mogą być to różnego rodzaju świadczenia np. pochodzące z programu Rodzina 500 plus,
 • komornik konfiskuje mienie – w niektórych przypadkach może dojść do wizyty komornika np. w miejscu zamieszkania osoby zadłużonej. Funkcjonariusz zajmie sprzęty i majątek, który może zostać sprzedany poprzez licytację komorniczą,
 • wierzyciel otrzymuje wyegzekwowane środki – dzięki zajętym i sprzedanym przez komornika przedmiotom, które należały do dłużnika, może on przekazać otrzymaną kwotę wierzycielowi.

Należy pamiętać, że komornik ma prawo do przeszukania osoby zadłużonej. Takie działania są podejmowane w celu zajęcia ruchomości należących do dłużnika. Co więcej, zgodnie z przepisem art. 814 kpc komornik może wejść na teren domu lub posesji pod nieobecność właściciela.

Dobrowolna spłata komornika - jak wygląda ten proces?

W przypadku dobrowolnej spłaty zadłużenia u komornika mamy do wyboru dwie możliwości. Decydując się na jedną z nich warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub darmowych rad fundacji pomagających wyjść z długów.

W zależności od okoliczności, w których obecnie znajduje się dłużnik, może on dokonać dobrowolnej spłaty zadłużenia u komornika:

 • jednorazowo – to rozwiązanie jest szybkim pozbyciem się długów. Niemal natychmiastowo przerywa proces egzekucji komorniczej,
 • na raty – jeśli nasze możliwości finansowe nie są wystarczające, aby uiścić wpłatę jednorazową, możemy skorzystać z rozwiązania rozłożenia płatności na dogodne raty. Dzięki temu zyskujemy kontrolę nad zadłużeniem, a wysokość rat ustalamy indywidualnie z wierzycielem.

Wady i zalety dobrowolnej spłaty zadłużenia u komornika

Dobrowolna spłata zadłużenia u komornika może być dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Dzięki niej możemy zatrzymać wprowadzenie kolejnych kroków egzekucji komorniczej. Takie działanie pozwoli na uniknięcie zajęcia cennych przedmiotów, a także powstrzyma inne, równie przykre konsekwencje.

Sprawdźmy jakie wady i zalety niesie za sobą skorzystanie z rozwiązania, jakim jest dobrowolna spłata zadłużenia przez komornika.

Wady:

 • wymagana zgoda od wierzyciela – aby dobrowolna spłata zadłużenia u komornika była możliwa, w pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę wierzyciela. Nie wszyscy mogą wykazać chęć przystania na określone rozwiązania i warunki spłaty zaległości,
 • dług rozłożony na raty – jeśli uiszczenie dobrowolnej spłaty w całości nie jest możliwe, możemy skorzystać z rozwiązania rozłożenia długu na raty. Należy jednak pamiętać, że takie działanie przedłuża spłatę,
 • działania podjęte zbyt późno – jeżeli zależy nam na uiszczeniu dobrowolnej spłaty, należy pamiętać o obowiązujących ramach czasowych. Z tego rozwiązania nie będziemy mogli skorzystać w momencie trwania egzekucji na naszym majątku. Z tego powodu nie warto unikać odpowiedzialności czy odkładać prób rozwiązania problemu na późniejszy czas.

Zalety:

 • wykazanie dobrej postawy – podejmując mediacje w sprawie spłaty z wierzycielem lub komornikiem, będą oni postrzegać nas jako osoby ugodowe i chcące wywiązać się z zaległości,
 • negocjacje – podjęcie negocjacji umożliwi nam skorzystanie z alternatywnych rozwiązań dotyczących spłaty zaległości. Może to być na przykład rozłożenie długu na dogodne raty,
 • wstrzymanie egzekucji – jeśli podejmiemy się działań, które mają na celu dobrowolne uregulowanie zadłużenia, możemy wstrzymać dalszą egzekucję komorniczą.

Źródła:

Kodeks postępowania cywilnego art. 814

https://www.komornik.pl/

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Patton
Patton
2023-02-20 09:57:37

A co w sytuacji gdy wierzyciel nie poinformuje komornika iż został zaspokojony? Przecież mógł np zrezygnować z egzekucji długi i darowacć dłużnikowi . Pobranie wtedy opłaty wydaje się niesprawiedliwe.

Molly
Molly
2018-06-26 20:19:18

Czyli w nagrodę za to że dobrowolnie spłacisz dług u komornika .szanowny komornik doliczy ci 15% I to ma być motywacja dla dłużnika żart jakiś

  Avatar
  Avatar
  2018-07-26 22:41:56

  O ile się nie mylę, jest to w tym wypadku 5%. A komornik za darmo nie robi, mimo wszystko to pisma od niego spięły pupę dłużnikowi ;) Dłużnik mógł spłacić zadłużenie jeszcze przed komornikiem, kto mu kazał się ociągać? Zgodzę się jednak z tym, że wielkość opłaty proporcjonalna do kwoty, która ewentualnie mogłaby kiedyś być ściągnięta jest nielogiczne.

   Zbig
   Zbig
   2018-08-16 08:49:10

   Właśnie się Pan/Pani myli. Chodzi o dobrowolna wpłatę do komornika. Naliczy on wtedy 15%. Dobrze, że wkrótce zmienią się przepisy bo to jakiś absurd. Ja np. mając egzekucję i chcąc ją zakończyć robię to przez wpłatę na konto bankowe (przekroczenie kwoty wolnej) bo wtedy mam 8% a nie 15 :)

Podobne artykuły

T-Mobile Usługi Bankowe w Słupsku

T-Mobile Usługi Bankowe to bank oferujący konto osobiste, kredyty gotówkowe i konsolidacyjne przez Internet. Sprawdź informacje na temat placówki w Słupsku.

author
Patryk Byczek
20 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przeniesienie kredytu do innego banku – czy się opłaca?

Wielu kredytobiorców obserwujących zmiany zachodzące na rynku finansowym zachodzi w głowę, czy warto przenieść kredyt do innego banku. Takie rozwiązanie może okazać się bardzo opłacalne – zwłaszcza wtedy, gdy znacząco spadły stopy procentowe na polskim rynku. W dzisiejszym artykule wskażemy, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego.

author
Dominika Byczek
05 marca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

17 listopada – Ogólnopolski Dzień bez Długów

Zadłużenie jest problemem, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Coraz więcej mieszkańców Polski posiada długi niespłacane w wyznaczonym terminie, co może skutkować poważnymi konsekwencjami związanymi z egzekucją wierzytelności. 17 listopada obchodzimy ogólnopolski Dzień bez Długów. Ten dzień ma zwrócić szczególną uwagę na istotę zarządzania finansami, a także na to, jak ważne jest planowanie wydatków. Sprawdźmy szczegóły dotyczące Ogólnopolskiego Dnia bez Długów.

author
Julia Wierciło
15 listopada 2018
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile nowych dróg powstanie w 2019 roku?

Plany dotyczące oddania do użytku nowych dróg w 2019 roku są bardzo ambitne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że do końca grudnia powstanie 486 kilometrów odcinków dróg. To o około 34 kilometry mniej, niż zakładano w pierwszych fazach planowania.

author
Patryk Byczek
05 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Banki hipoteczne w Polsce

Bank hipoteczny to szczególny rodzaj banku – wyróżnia się bowiem tym, że udziela kredytów zabezpieczonych hipoteką. Kredyt w banku hipotecznym jest o wiele stabilniejszy, niż ten, który oferują banki uniwersalne. Banków tego typu nie jest jednak w Polsce zbyt wiele – obecnie na rynku działa jedynie 6 banków hipotecznych. Sprawdź, które banki specjalizują się w kredytach hipotecznych i czym różnią się one od zwykłych banków.

author
Dominika Byczek
23 marca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Oferty specjalne dla przedsiębiorców internetowych od Santander Bank Polska

Santander Bank Polska nie pozostaje obojętny na trudną sytuację przedsiębiorców. We współpracy w platformą Sprzedajmy.pl przygotował specjalne oferty dla przedsiębiorców działających w Internecie. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

author
Aleksandra Gościnna
08 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj