Bank Pocztowy sesje przychodzące i wychodzące

Bank Pocztowy sesje przychodzące i wychodzące

author
Dominika Byczek
27 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Chcesz sprawdzić, o której godzinie spodziewać się pieniędzy na rachunku w Banku Pocztowym? Sprawdź, kiedy przelew dotrze na Twoje konto.

Sesje Elixir - Bank Pocztowy

Sesja przychodząca to czas, w którym przelew wpływa na rachunek w Banku Pocztowym.

Sesja wychodząca to czas, w którym przelew jest wysyłany z rachunku w Banku Pocztowym.

W przypadku Banku Pocztowego, sesje wchodzące są realizowane o godzinie: 11:00, 15:00, 17:30 , a sesje wychodzące o godzinie: 9:00, 13:00, 15:00. Jeżeli czekamy na przelew, powinny nas interesować obsługiwane przez Bank Pocztowy sesje przychodzące.

Bank Pocztowy sesje przychodzące i wychodzące Elixir:

Edytuj
Numer sesji Sesje przychodzące Sesje wychodzące
I sesja 11:00 9:00
II sesja 15:00 13:00
III sesja 17:30 15:00

Godziny sesji obowiązują także w przypadku zaciągania pożyczki na dowód i oczekiwania na przelew środków.

Przelewy Bank Pocztowy - kwiecień 2024

W ciągu kwietnia 2024 roku, oprócz weekendów, mamy tylko jeden oficjalny dzień wolny – to Poniedziałek Wielkanocny, przypadający na 1 kwietnia. W związku z tym, sesje Elixir będą realizowane bez przeszkód, z wyjątkiem tego dnia oraz weekendów. Poniżej pełny kalendarz sesji Elixir na kwiecień.

1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) – przelewy nie są realizowane
2-5 kwietnia – przelewy realizowane są normalnie
6-7 kwietnia (weekend) – przelewy nie są realizowane
8-12 kwietnia – przelewy realizowane są normalnie
13-14 kwietnia (weekend) – przelewy nie są realizowane
15-19 kwietnia – przelewy realizowane są normalnie
20-21 kwietnia– przelewy nie są realizowane
22-26 kwietnia – przelewy realizowane są normalnie
27-28 kwietnia– przelewy nie są realizowane
29-30 kwietnia – przelewy realizowane są normalnie

W czasie weekendów są natomiast realizowane przelewy między rachunkami w Banku Pocztowym oraz przelewy Express Elixir. Należy pamiętać, że czas przelewu środków pochodzących, np. z pożyczki na raty, także uzależniony jest od banku, w którym posiadamy konto.

Spis treści:

  1. Sesje Elixir - Bank Pocztowy
  2. Przelewy Bank Pocztowy - kwiecień 2024
  3. Przelew do Banku Pocztowego - jakich danych potrzebujemy?
  4. Godziny księgowania w Banku Pocztowym - od czego zależą? 
  5. Przelewy natychmiastowe w Banku Pocztowym
Zwiń spis treści

Przelew do Banku Pocztowego - jakich danych potrzebujemy?

Jeżeli wykonujemy przelew do kogoś, kto posiada rachunek w Banku Pocztowym, będziemy potrzebować kilku danych na temat naszego odbiorcy:

1) nazwa odbiorcy – imię i nazwisko albo nazwa firmy (musi zidentyfikować odbiorcę),

2) numer konta bankowego – numer, na który bank przekaże nasze pieniądze,

3) kwota przelewu – wskazuje, ile konkretnie pieniędzy zostanie przesłanych do naszego odbiorcy (co do grosza),

4) tytuł przelewu – możemy wpisać dowolny tytuł, ale warto w jakiś sposób skonkretyzować, czego dotyczy przelew.

Godziny księgowania w Banku Pocztowym - od czego zależą? 

Godziny księgowania przelewów na koncie zależą głównie od dwóch czynników – po pierwsze od godziny nadania przelewu, a po drugie od ustalonych sesji Elixir. Co ważne – pod uwagę musimy brać aż 3 różne sesje Elixir – w banku nadawcy, w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, a także w banku odbiorcy.

Przelewy bowiem zawsze idą tą samą drogą. Najpierw pieniądze wysyłane z jednego konta muszą poczekać na to, aż nadejdzie najbliższa sesja (tzw. sesja wychodząca). Następnie przelew ten z sesji bankowej kierowany jest na sesję do Krajowej Izby Rozliczeniowej, która kontroluje cały proces. Ostatecznie przelew wpływa do banku odbiorcy i tam czeka jeszcze na sesję przychodzącą, by dopiero po tych wszystkich krokach wpłynąć na konto indywidualne odbiorcy.

Ominięcie wskazywanych godzin księgowania jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy przelew zostanie nadany systemem Express Elixir (zwykle dodatkowo płatnym). Jeżeli przelew został już wysłany w sposób tradycyjny, nie możemy wpłynąć w żaden sposób na termin jego doręczenia.

Przelewy natychmiastowe w Banku Pocztowym

Od 2017 roku Bank Pocztowy umożliwia dokonywanie przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy natychmiastowe mogą być zlecone zarówno przez bankowość elektroniczną Pocztowy24, jak i przez infolinię bankową.

W jakich godzinach dostępne są przelewy Express Elixir w Banku Pocztowym?

Zlecenie i odbieranie przelewów natychmiastowych w Banku Pocztowym odbywa się w dni robocze w godzinach 6:00-21:30 oraz w soboty w godzinach 6:00-20:30.

Przelewy Bank Pocztowy - pytania i odpowiedzi

Pieniądze są księgowane trzy razy dziennie:

I sesja Elixir: 11:00

II sesja Elixir: 15:00

III sesja Elixir: 17:30 (ostatnia sesja)

Jeżeli czekamy na przelew, to warto sprawdzać rachunek bankowy właśnie w tych godzinach.

Przelewy wychodzą trzy razy dziennie:

I sesja Elixir: 9:00

II sesja Elixir: 13:00

III sesja Elixir: 15:00

Przelewy Elixir realizuje się tylko w dni robocze – od poniedziałku do piątku.

Przelewy Elixir nie są realizowane w soboty i niedziele. W weekendy docierają wyłącznie przelewy wysłane między rachunkami w tym samym banku oraz przelewy Express Elixir.

Tak. Bank Pocztowy pozwala swoim Klientom na korzystanie z przelewów Express Elixir. Rozwiązanie to jest korzystne w przypadkach, kiedy Klient musi w trybie pilnym przelać pieniądze do innego banku. Przelewy Express Elixir docierają do odbiorcy w ciągu kilku sekund (również w weekendy i święta) pod warunkiem, że oba banki przynależą do systemu Express Elixir. Listę wszystkich banków znajdziesz w tym miejscu.

Przelewy w systemie Elixir są realizowane w kwocie do 1 miliona złotych. Przelew powyżej tej kwoty musi zostać wykonany za pomocą systemu SORBNET.

Przelewy SORBNET są księgowane tylko w dni robocze. Jeżeli przelew został zlecony do godziny 15:00 – otrzymamy go w ciągu kilku minut.

Zlecenia przelewów wychodzących systemu SORBNET są przyjmowane w dni robocze, w godzinach od 8:00 do 15:00. Dyspozycja złożona w tych godzinach wyjdzie z banku tego samego dnia – po upływie tych godzin dopiero dnia następnego.

Niestety nie ma możliwości sprawdzenia, czy przelew rzeczywiście został wysłany z konta nadawcy (takie dane nie są nigdzie publikowane). Możemy jedynie poprosić nadawcę o przesłanie potwierdzenia zlecenia przelewu na nasze konto. Wszystkie banki udostępniają opcję pobrania takiego potwierdzenia w formacie pdf.

Sesje systemu Elixir między bankami są realizowane przez Narodowy Bank Polski trzy razy dziennie:

od 9:30 do 11:00
od 13:30 do 15:00
od 16:00 do 17:30.

Źródło:

https://www.pocztowy.pl/pdf/konta/komunikat-elixir.pdf

http://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Numer_rachunku_bankowego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elixir_(system_rozlicze%C5%84_mi%C4%99dzybankowych)

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jerzy Małota
Jerzy Małota
2020-04-09 11:24:26

wszytko ok strona dobra ,ale brak aplikacji daje się odczuć

Podobne artykuły

Banki w programie MdM

Już 14 banków uczestniczy w rządowym projekcie Mieszkanie dla Młodych. Program cieszy się wysokim zainteresowaniem Klientów.

author
Dominika Byczek
20 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak otrzymać historię rachunku w EnveloBanku?

Potrzebujesz historii rachunku w EnveloBanku? Sprawdzamy, jak to zrobić za darmo – w całości przez Internet i bez wizyty w oddziale. Zobacz, jak najszybciej otrzymać wyciąg z rachunku bankowego w EnveloBanku.

author
Dominika Byczek
21 maja 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polsat najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym

Serwis Wirtualnemedia.pl przygotował ranking najchętniej oglądanych kanałów telewizyjnych. Na czele zestawienia, jako jedna z najchętniej wybieranych przez widzów stacji telewizyjnych uplasował się Polsat. Zaraz za nim TVP1 i TVN. TVP2 zajmuje czwartą pozycję.

author
Aneta Jankowska
02 kwietnia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Mikrorata – opinie

Mikrorata to kolejna pożyczka na raty dostępna w całości przez Internet. Klienci maksymalnie pożyczą 10000 zł, rozłożone na 24 miesięczne raty.

author
Patryk Byczek
20 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Proces kredytowy – etapy

Każdy, kto stara się o udzielenie kredytu, skazany jest na przebrnięcie przez proces kredytowy. Sprawdziliśmy, na czym on polega i jakie są jego etapy.

author
Halszka Gronek
29 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

BGK zarządza funduszem na wsparcie firm z Polski Wschodniej

Wschód Polski kusi swoją naturalnością i sielskością, stanowiąc wyjątkowo atrakcyjny obszar o ogromny potencjalne inwestycyjnym dla przedsiębiorców. Region ten wciąż pozostaje nieodkryty i niedoceniony, lecz niedługo się to zmieni – wszystko za sprawą wsparcia z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

author
Halszka Gronek
06 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj