Dobry wynik polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku

Dobry wynik polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku

author
22 września 2020

Niedawno pojawił się raport ,,Krajobraz po bitwie. Wynik sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 roku” opracowany przez Bank Pekao S.A. Wynika z niego, iż mimo niesprzyjających warunków rynkowych polscy przedsiębiorcy radzą sobie całkiem dobrze.

Pierwsza połowa 2020 roku była wyjątkowo trudna. Pandemia ogarnęła cały świat. Ogromne kłopoty zdrowotne to nie wszystko, z czym przyszło nam się borykać. Równie duże kłopoty dotyczą gospodarki. Skutki pandemii okazały się najbardziej dotkliwe dla przedsiębiorców.

Pandemia przyniosła za sobą spory kryzys gospodarczy. Wiele krajów walczy z nim na wszelkie możliwe sposoby, niestety skutki zamrożenia gospodarki nie zawsze są tak proste do ominięcia. Pomoce skierowane do przedsiębiorców w części przypadków okazały się niewystarczające. Jednak wygląda na to, że Polska wypada nie najgorzej na tle światowej gospodarki.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Polska na dobrej pozycji w walce ze skutkami pandemii

Jak wynika z najnowszego raportu Banku Pekao S.A., polskie przedsiębiorstwa względnie dobrze radzą sobie z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19. Mimo bardzo trudnych warunków spadek zysków firm w pierwszym półroczu 2020 roku w porównaniu do roku ubiegłego wyniósł zaledwie 18%.

Pokazuje to, że Polska znajduje się wśród krajów, które najlepiej radzą sobie z następstwami wynikającymi z działań podjętych podczas pierwszej fali COVID-19. Oczywiście trudno mówić o pełnym sukcesie, gdyż firmy odnotowują spadki. Jednak w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej radzimy sobie całkiem dobrze. Według ekspertów wpływ na neutralizowanie negatywnych skutków miały poszczególne elementy tarcz antykryzysowych.

"

Polskie przedsiębiorstwa poradziły sobie nad wyraz dobrze w sytuacji, na którą nikt nie był w stanie się przygotować. Pomogła mniejsza skala recesji niż na Zachodzie, dość elastyczne dostosowania po stronie kosztowej firm, ale też znaczne – w relacji do skali działalności – wsparcie finansowe państwa, widoczne już w wynikach drugiego kwartału. Wszystko to zadziałało stabilizująco na sytuację krajowych podmiotów w pierwszej, krytycznej fazie kryzysu, co być może pomoże uniknąć kulminacji problemów w kolejnych okresach. 

– informuje Główny Ekonomista Banku Pekao S.A., Ernest Pytlarczyk.

Poszkodowani pracownicy

O ile możemy mówić o dobrej kondycji polskich przedsiębiorców, o tyle sytuacja przedstawia się odmiennie w przypadku ich pracowników. Odczuli oni bowiem skutki pandemii zdecydowanie bardziej niż pracodawcy.

Jednak mimo tego nie możemy mówić tu też o tragicznej sytuacji. Szeroki pakiet rozwiązań, jaki został przygotowany dla pracowników w dobie lockdownu, zaowocował dobrą sytuacją Polaków w porównaniu z mieszkańcami reszty krajów Unii Europejskiej. Szczególnie pomocne z tym przypadku okazało wypłacane pracownikom ,,postojowe”.

Według ekonomistów Banku Pekao możemy spodziewać się powolnego wracania do normalności. Istotne w walce z kryzysem będą efekty wszelkich udogodnień, pomocy i tarcz antykryzysowych. Co prawda jeszcze trudno mówić o stabilnej sytuacji, ale dane z raportu ,,Krajobraz po bitwie. Wynik sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 roku” napawają optymizmem.


źródło: https://media.pekao.com.pl/pr/569211/krajobraz-po-bitwie-wyniki-sektora-przedsiebiorstw-w-pierwszym-polroczu-2020-roku-najnowszy-raport-banku-pekao-s-a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Pruszkowie
Oddziały
author
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Pruszkowie

Promocja: „Bonus za aktywność – VIII edycja” w Getin Banku
Bez kategorii
author
01 marca 2020

Promocja: „Bonus za aktywność – VIII edycja” w Getin Banku

Tańszy kredyt w Inbanku
Wpisy
author
27 września 2017

Tańszy kredyt w Inbanku

T-Mobile Usługi Bankowe w Warszawie
Oddziały
author
04 marca 2016

T-Mobile Usługi Bankowe w Warszawie

Platforma Szybka Gotówka pod lupą UOKIK
Bez kategorii
author
09 maja 2020

Platforma Szybka Gotówka pod lupą UOKIK

Kredyt gotówkowy – minimalny i maksymalny wiek
Bez kategorii
author
10 października 2020

Kredyt gotówkowy – minimalny i maksymalny wiek