Strona główna Bez kategorii Dobry wynik polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku

Dobry wynik polskich przedsiębiorstw w pierwszej połowie 2020 roku

author
Aleksandra Gościnna
22 września 2020

Niedawno pojawił się raport ,,Krajobraz po bitwie. Wynik sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 roku” opracowany przez Bank Pekao S.A. Wynika z niego, iż mimo niesprzyjających warunków rynkowych polscy przedsiębiorcy radzą sobie całkiem dobrze.

Pierwsza połowa 2020 roku była wyjątkowo trudna. Pandemia ogarnęła cały świat. Ogromne kłopoty zdrowotne to nie wszystko, z czym przyszło nam się borykać. Równie duże kłopoty dotyczą gospodarki. Skutki pandemii okazały się najbardziej dotkliwe dla przedsiębiorców.

Pandemia przyniosła za sobą spory kryzys gospodarczy. Wiele krajów walczy z nim na wszelkie możliwe sposoby, niestety skutki zamrożenia gospodarki nie zawsze są tak proste do ominięcia. Pomoce skierowane do przedsiębiorców w części przypadków okazały się niewystarczające. Jednak wygląda na to, że Polska wypada nie najgorzej na tle światowej gospodarki.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Polska na dobrej pozycji w walce ze skutkami pandemii

Jak wynika z najnowszego raportu Banku Pekao S.A., polskie przedsiębiorstwa względnie dobrze radzą sobie z kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19. Mimo bardzo trudnych warunków spadek zysków firm w pierwszym półroczu 2020 roku w porównaniu do roku ubiegłego wyniósł zaledwie 18%.

Pokazuje to, że Polska znajduje się wśród krajów, które najlepiej radzą sobie z następstwami wynikającymi z działań podjętych podczas pierwszej fali COVID-19. Oczywiście trudno mówić o pełnym sukcesie, gdyż firmy odnotowują spadki. Jednak w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej radzimy sobie całkiem dobrze. Według ekspertów wpływ na neutralizowanie negatywnych skutków miały poszczególne elementy tarcz antykryzysowych.

"

Polskie przedsiębiorstwa poradziły sobie nad wyraz dobrze w sytuacji, na którą nikt nie był w stanie się przygotować. Pomogła mniejsza skala recesji niż na Zachodzie, dość elastyczne dostosowania po stronie kosztowej firm, ale też znaczne – w relacji do skali działalności – wsparcie finansowe państwa, widoczne już w wynikach drugiego kwartału. Wszystko to zadziałało stabilizująco na sytuację krajowych podmiotów w pierwszej, krytycznej fazie kryzysu, co być może pomoże uniknąć kulminacji problemów w kolejnych okresach. 

– informuje Główny Ekonomista Banku Pekao S.A., Ernest Pytlarczyk.

Poszkodowani pracownicy

O ile możemy mówić o dobrej kondycji polskich przedsiębiorców, o tyle sytuacja przedstawia się odmiennie w przypadku ich pracowników. Odczuli oni bowiem skutki pandemii zdecydowanie bardziej niż pracodawcy.

Jednak mimo tego nie możemy mówić tu też o tragicznej sytuacji. Szeroki pakiet rozwiązań, jaki został przygotowany dla pracowników w dobie lockdownu, zaowocował dobrą sytuacją Polaków w porównaniu z mieszkańcami reszty krajów Unii Europejskiej. Szczególnie pomocne z tym przypadku okazało wypłacane pracownikom ,,postojowe”.

Według ekonomistów Banku Pekao możemy spodziewać się powolnego wracania do normalności. Istotne w walce z kryzysem będą efekty wszelkich udogodnień, pomocy i tarcz antykryzysowych. Co prawda jeszcze trudno mówić o stabilnej sytuacji, ale dane z raportu ,,Krajobraz po bitwie. Wynik sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 roku” napawają optymizmem.


źródło: https://media.pekao.com.pl/pr/569211/krajobraz-po-bitwie-wyniki-sektora-przedsiebiorstw-w-pierwszym-polroczu-2020-roku-najnowszy-raport-banku-pekao-s-a

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Aplikacja CA24 Mobile dołącza do Huawei AppGallery
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 kwietnia 2021

Aplikacja CA24 Mobile dołącza do Huawei AppGallery

Ekspansja Profi Credit
Wpisy
author
Pawel-Zdunski
09 sierpnia 2016

Ekspansja Profi Credit

Ostrzejsza polityka kredytowa banków
Wpisy
author
Aneta Jankowska
09 sierpnia 2017

Ostrzejsza polityka kredytowa banków

Kredyt konsolidacyjny Giżycko
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
10 czerwca 2017

Kredyt konsolidacyjny Giżycko

Pożyczki bez zaświadczeń Lubin
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Lubin