Dochody związane z kredytem mieszkaniowym wyłączone spod PIT

Dochody związane z kredytem mieszkaniowym wyłączone spod PIT

author
Alicja Uzarowicz
04 kwietnia 2020

31 marca 2020 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów, które pozwala na wyłączenie spod podatku dochodowego od osób fizycznych pewnej części osiąganych zysków. Dochody związane z kredytem mieszkaniowym osiągnięte w 2019 roku nie będą w tym roku objęte koniecznością rozliczenia i poboru PIT.

Wraz z końcem marca, swoje obowiązywanie rozpoczął kolejny akt prawny, który ma odciążyć kredytobiorców od negatywnych skutków trwającej epidemii. Dochody związane z kredytem mieszkaniowym w wielu przypadkach będą zwolnione z poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli PIT.

Sprawdź także: Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – różnice

Rozporządzenie Ministra Finansów obowiązujące od 31 marca 2020 roku stanowi zatem kolejną część preferencyjnych rozwiązań dla kredytobiorców. Ze względu na warunki zwolnienia od poboru PIT, na rozwiązaniu zyskają w znacznej mierze tak zwani frankowicze. Szef resortu podpisał ten akt prawny dnia 27 marca 2020 r.

Pełna nazwa, jaką nosi tenże akt, brzmi: rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe. Można odnaleźć je w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 548.

Dochody z kredytu mieszkaniowego wolne od  PIT

Dochody, aby zostały objęte zaniechaniem poboru podatku PIT, muszą spełnić kilka istotnych warunków. Pierwszym z nich jest odpowiedni termin ich uzyskania – nie trzeba rozliczać takich dochodów (przychodów), które osiągnięto w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r.

W komunikacie Ministerstwa Finansów czytamy, że tego rodzaju rozwiązanie stanowi kontynuację działań ulgowych dla kredytobiorców mieszkaniowych. Najliczniejszą grupę dłużników, którzy mają skorzystać na preferencyjnych warunkach podatkowych, są tak zwani frankowicze.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Jakie przychody uzyskane we wskazanym okresie ulegną wyłączeniu spod PIT? Komunikat resortu finansów wskazuje dwie kategorie dochodów zwolnionych z tego obowiązku administracyjnoprawnego. Po pierwsze, są to zyski osiągnięte w trybie umorzenia wierzytelności, które dotyczą kredytów hipotecznych zaciągniętych na prywatne cele mieszkaniowe.

Jakie dochody związane z kredytem mieszkaniowym wyjęto spod PIT?

Druga kategoria takich dochodów wynika z ujemnego oprocentowania kredytów, które kredytobiorca zaciągnął na własne cele mieszkaniowe. Dodatkowym warunkiem w tym przypadku jest waluta obca, choć wyjątek dopuszcza kredyty w złotówkach. Muszą one wówczas podlegać indeksowaniu lub nominowaniu w walucie obcej.

Kolejnym kryterium koniecznym do zakwalifikowania się do odliczenia takich dochodów z podstawy opodatkowania PIT, jest ich zaciągnięcie przed 15 stycznia 2015 roku. Kredytodawcą w tym przypadki musi być podmiot podlegający państwowemu organowi nadzoru nad rynkiem finansowym.

Co więcej, podmiot udzielający takiego zobowiązania musi posiadać odpowiednie uprawnienia do udzielania kredytów. Podstawą do posiadania stosownych zezwoleń są odrębne ustawy, w których odnaleźć można zasady funkcjonowania takich podmiotów. Mówiąc prościej, udzielić tego kredytu musiał bank.

"

Przychody objęte rozporządzeniem, wykazane w otrzymanych od banków PIT-11 za 2019 r., nie podlegają opodatkowaniu. Nie wykazuj ich w zeznaniu za 2019 r. Jeżeli złożyłeś już PIT z uwzględnieniem tych przychodów, złóż korektę. Możesz to zrobić papierowo lub elektronicznie w usłudze Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/nie-bedzie-pit-od-niektorych-dochodow-zwiazanych-z-kredytami-mieszkaniowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Barlinek
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
13 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Barlinek

Pekao poszukuje projektów fintech
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2021

Pekao poszukuje projektów fintech

Pożyczki bez zaświadczeń Rzeszów
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
27 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Rzeszów

Na Święta wydamy 1200 zł
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
22 listopada 2018

Na Święta wydamy 1200 zł

Cyfrowa moneta LBCOIN z Banku Litwy
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
26 lipca 2020

Cyfrowa moneta LBCOIN z Banku Litwy

Ferie zimowe? Nie dla oszustów. BIK ostrzega
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 lutego 2020

Ferie zimowe? Nie dla oszustów. BIK ostrzega

Porównaj