Dofinansowanie na firmę z urzędu pracy

Dofinansowanie na firmę z urzędu pracy

author
Dorota Grycko
10 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie samodzielnej i niezależnej ścieżki kariery zawodowej. Niestety, założenie własnej firmy, wiążę się ze sporymi kosztami. Jeśli nie mamy wystarczających funduszy, warto skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy. Sprawdziliśmy, na co powinien zwrócić uwagę każdy przyszły przedsiębiorca i jak w praktyce wygląda udzielanie dofinansowania.

Spis treści:

  1. Kto może skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy?
  2. Jakie są warunki otrzymania dofinansowania?
  3. Jednoosobowa działalność gospodarcza – co to jest?
  4. Jak wysokie dofinansowanie można otrzymać?
  5. Dofinansowanie z urzędu pracy - jakich dokumentów potrzebujemy?
  6. Co musi zawierać wniosek o dotację?
  7. Czym jest biznesplan?
  8. Co zrobić po podpisaniu umowy o dofinansowanie?
  9. Kredyt dla nowych firm
Zwiń spis treści

Kto może skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy?

Dofinasowanie z urzędu pracy, skierowane jest przede wszystkim do osób, które chcą otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Oznacza to, że spółki z o.o. oraz spółki cywilne nie będą mogły skorzystać z takiej pomocy. Co ważne, wniosek o dotacje możemy złożyć wyłącznie w jednym urzędzie pracy.

Dzięki dotacji z urzędu pracy, możemy dostać dodatkowe pieniądze na rozwinięcie firmy. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, pieniądze trafiają na konto przedsiębiorcy w krótkim czasie, tak abyśmy mogli zrobić firmowe zakupy. Aby otrzymać dofinansowanie, musimy spełnić jednak określone kryteria, których jest całkiem sporo.

Jakie są warunki otrzymania dofinansowania?

Osoba starająca się o dofinansowanie:

  • musi posiadać status osoby bezrobotnej (akceptowany jest również bycie opiekunem osoby niepełnosprawnej lub bycie absolwentem Klubu/Centrum Integracji Społecznej).
  • nie może być studentem studiów dziennych. 
  • nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej (w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku).
  • nie może mieć aktualnych egzekucji komorniczych.
  • nie może być karany za przestępstwo (w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku).
  • nie powinien odrzucić ofert pracy (w okresie ostatnich 12 miesięcy od złożenia wniosku).
  • nie może w tym samym czasie złożyć wniosku o dotacje w innym urzędzie.
  • nie powinna wcześniej otrzymać dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co to jest?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najczęściej wybieranych form działalności biznesowej w Polsce. Takie źródło utrzymania daje przedsiębiorcy ogromne pole do działania, a co równie istotne – ogromną niezależność i swobodę dokonywania wyborów biznesowych. Z drugiej strony jednak prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, z swym całym inwentarzem korzyści i profitów (np. kredyty dla firm), obkupione jest wysokim ryzykiem. Przedsiębiorca, który samodzielnie prowadzi swą firmę, musi liczyć się z tym, że spoczywa na nim całą odpowiedzialność za los własnego biznesu.

Jak wysokie dofinansowanie można otrzymać?

Dofinansowanie z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej wynosi maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia. Aktualnie suma ta oscyluje w granicach 36 tysięcy złotych. Kwota świadczenia nie jest ustalona z góry, wszystko bowiem zależy od konkretnego urzędu pracy i jego zaplecza finansowego. Co ważne, przedsiębiorcy nie muszą starać się o maksymalną kwotę dofinansowania, mogą wnioskować na przykład o 15 tysięcy złotych. Aby uzyskać pieniądze na rozwinięcie własnej firmy, warto jak najszybciej złożyć wniosek, ponieważ PUP rozpatruje formularze według kolejności ich wpłynięcia.

Dofinansowanie z urzędu pracy - jakich dokumentów potrzebujemy?

Otrzymanie finansowania uwarunkowane jest złożeniem wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami. Lista wymaganych dokumentów, zależeć będzie od danego urzędu pracy, a możemy ją sprawdzić na stronie internetowej.

Może okazać się, że urząd pracy, pod który podlegamy, wymaga wyłącznie złożenia wniosku, ale może okazać się również, że lista wymaganych dokumentów jest długa i na ich zebranie będziemy musieli poświęcić więcej czasu. Popularnymi dokumentami, które mogą okazać się przydatne podczas wnioskowania o dotację są: referencje od byłych pracodawców lub pracowników, zaświadczenia dotyczące ukończenia kursów oraz potwierdzające nasze wykształcenie bądź doświadczenie.

Co musi zawierać wniosek o dotację?

  • dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, obywatelstwo),
  • numer konta, na które ma zostać przelana dotacja,
  • kwotę, o którą się ubiegamy,
  • informacje dotyczące podejmowanej działalności gospodarczej,
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania,
  • informacje związane z planowanymi  wydatkami,
  • proponowaną formę zabezpieczenia dotacji.

Czym jest biznesplan?

Biznesplan jest narzędziem niezbędnym do pozyskania źródeł finansowania z urzędu pracy. To specjalny dokument przedsiębiorstwa opisujący wszystkie najważniejsze cechy i parametry planowanego przedsięwzięcia. Mówiąc prościej, jest to pisemnie sporządzony plan projektu biznesowego – wraz z wszystkimi niezbędnymi danymi.

Co powinien zawierać biznesplan?

  • charakterystykę prowadzonego przedsiębiorstwa,
  • opis oferowanego produktu lub/i usługi,
  • charakterystykę inwestycji,
  • analizę rynku,
  • szacunkowe koszty prowadzenia firmy i jej dochody,
  • sposoby promowania biznesu,
  • przedstawienie potencjalnego Klienta.

Co zrobić po podpisaniu umowy o dofinansowanie?

Jeśli urząd pracy pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o dofinansowanie, powiadomi nas o tym telefonicznie. Następnie, będziemy musieli udać się do odpowiedniej placówki, aby podpisać umowę i dopełnić kilku istotnych formalności. Po pierwsze będziemy musieli zarejestrować naszą działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Konieczne będzie również wskazanie zabezpieczenia dotacji. Możemy to zrobić w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji, zastawienia na przedmiotach lub papierach wartościowych, poręczenia osoby trzeciej oraz zabezpieczenia w postaci weksla

Kredyt dla nowych firm

Rozpoczęcie działalności gospodarczej praktycznie zawsze wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Dotacja z urzędu pracy może okazać się niewystarczająca, a odłożone pieniądze szybko się skończą. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą instytucje, które mają w swojej ofercie kredyt inwestycyjny. Kredyty dla nowych firm skierowane są – jak sama nazwa wskazuje – do początkujących przedsiębiorców. Firmy już istniejące mogą się natomiast starać o kredyty dla firm.

Na samym początku drogi do uzyskania kredytu dla nowych firm musimy zapoznać się ze wszystkimi ofertami, które są dostępne na rynku. Kredyt dla nowych firm mogą otrzymać ci przedsiębiorcy, którzy spełnią wszystkie warunki – zarówno te, które muszą spełnić po prostu jako zwykłe osoby fizyczne chcące zaciągnąć kredyt, jak i te, które będą od nich wymagane ze względu na cel kredytu.

Podsumowanie

  1. Dofinasowanie z urzędu pracy, skierowane jest przede wszystkim do osób, które chcą otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą
  2. Wniosek o dotacje możemy złożyć wyłącznie w jednym urzędzie pracy.
  3. Aby otrzymać dofinansowanie, musimy spełnić jednak określone kryteria.
  4. Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najczęściej wybieranych form działalności biznesowej w Polsce.
  5. Dofinansowanie z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej wynosi maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia.
  6. Przedsiębiorcy nie muszą starać się o maksymalną kwotę dofinansowania, mogą wnioskować na przykład o 15 tysięcy złotych.
  7. Otrzymanie finansowania uwarunkowane jest złożeniem wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami. Lista wymaganych dokumentów, zależeć będzie od danego urzędu pracy, a możemy ją sprawdzić na stronie internetowej.
  8. Popularnymi dokumentami, które mogą okazać się przydatne podczas wnioskowania o dotację są: referencje od byłych pracodawców lub pracowników, zaświadczenia dotyczące ukończenia kursów oraz dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie bądź doświadczenie.
  9. Biznesplan jest to pisemnie sporządzony plan projektu biznesowego – wraz z wszystkimi niezbędnymi danymi.
  10. Jeśli urząd pracy pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek o dofinansowanie, powiadomi nas o tym telefonicznie. Następnie, będziemy musieli udać się do odpowiedniej placówki, aby podpisać umowę i dopełnić kilku istotnych formalności. Po pierwsze będziemy musieli zarejestrować naszą działalność oraz wskazać zabezpieczenia dotacji.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wkrótce decyzja w sprawie fuzji Pekao i Alior Banku

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao podał do informacji publicznej, że wszelkie rozważania na temat połączenia lub współpracy banków Pekao i Alior Bank potrwają najpóźniej do końca drugiego kwartału 2018 roku. Maksymalnie do końca czerwca nastąpić ma decyzja odnosząca się do fuzji, do której może dojść między instytucjami.

author
Patryk Byczek
12 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro paszportowe w Przemyślu

Gdzie można wyrobić paszport w Przemyśl? Biuro paszportowe w Przemyślu znajduje się przy ulicy Mickiewicza 10. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Przemyślu.

author
Patryk Byczek
13 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pomóż dzieciom z Alior Bankiem

Wystarczy jedno nasze kliknięcie by pomóc placówkom wychowawczym i opiekuńczym w całej Polsce. Alior Bank rozpoczął wczoraj akcje „Podaruj świąteczny prezent”.

author
Patryk Byczek
19 grudnia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Idea Bank nawiązał współpracę z Polską Ligą Esportową

Polska Liga Esportowa wychodzi z cienia. Z sezonu na sezon na współpracę z nią decyduje się coraz więcej partnerów zupełnie niezwiązanych z elektronicznymi sportami. Teraz do tego grona dołącza Idea Bank. Osobą, która będzie twarzą tej współpracy, jest znany w świecie esportu Damian “Nervarien” Ziaja.

author
Dominika Byczek
10 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

KredytOK w Ostrowcu Świętokrzyskim

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Ostrowcu Świętokrzyskim.

author
Patryk Byczek
27 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank ostrzega przed fałszywymi e-mailami

Alior Bank ostrzega Klientów przed kolejnym atakiem cyberprzestępców. Hakerzy podszywając się pod bank wysyłają wiadomości e-mail z zainfekowanym załącznikiem. Bank informuje, że nie jest autorem tego typu wiadomości i zaleca szczególną ostrożność podczas ich otwierania.

author
Patryk Byczek
29 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj