100 mld zł - tyle na termomodernizację polskich domów jednorodzinnych przeznaczy Prawo i Sprawiedliwość. Program „Ciepły Dom” to jedna z pięciu propozycji rządu przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 03.09.2018
Udostępnij:

Okazuje się, że nazwa programu jest póki co robocza, ale wiadomo już, co się pod nią kryje. Jest to wspólna nazwa dla wszystkich działań mających na celu pomoc w dociepleniu domów jednorodzinnych Polaków. Dzięki zmodernizowaniu systemu ocieplania domów Polacy mają płacić mniej za ogrzewanie. Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że poprawa jakości powietrza jest dla rządu równie ważna, jak obniżenie kosztów, które musi ponosić zwykły obywatel.

Pod ogólnym pojęciem programu „Ciepły Dom” kryją się przedstawione już wcześniej przez rząd poszczególne propozycje związane z termomodernizacją.

Najważniejszą ze składowych programu „Ciepły Dom” ma być ulga termomodernizacyjna, o której szerzej pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Ma ona pozwolić na odliczenie od podatku nawet ponad 50 000 zł wydanych na termomodernizację domu. Odliczenie pokryje jednak tylko działania przeprowadzone na podstawie audytu.

Kolejną składową jest program „Czyste Powietrze”, którego program pilotażowy rozpoczął się już 1 sierpnia tego roku. Spotkania z obywatelami odbywają się w wybranych najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce. O szczegółach tego programu pisaliśmy wcześniej w artykule Program Czyste Powietrze | Sprawdź najważniejsze informacje

Jak wygląda budżet programu?

Zastanawiająco. Obecnie premier Morawiecki obwieścił, że program roboczo nazwany „Ciepłym Domem” w ciągu 10 lat pochłonie 100 mld złotych. Jeszcze 2 miesiące temu zapowiadano, że pieniędzy będzie o 30 mld więcej. Póki co budżet wynoszący dokładnie 103 mld złotych ma być rozłożony następująco:
– 63,3 mld zł na dotacje,
– 39,7 mld zł na pożyczki. 

Dla kogo pomoc? 

Wszelkie środki będą przeznaczone tylko dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, bo to w nich mają być wykonywane termomodernizacje. W zakres prac termomodernizacyjnych wchodzi docieplanie budynku, wymiana okien, wymiana pieców, a także całych instalacji. Żadnych prac nie można jednak przeprowadzać na własną rękę. Do otrzymania funduszy z państwa konieczne jest przedstawienie paragonów i faktur dokumentujących rzetelne przeprowadzenie remontu.

Komentarze (0)

103 bo te 30 pozostałe to ponoć wkład własny i budżet się zamyka w 130 mld,