dPLN – polska kryptowaluta

dPLN – polska kryptowaluta

author
Patryk Byczek
18 stycznia 2018
Od kilku dni coraz gorętszym tematem polskiego Internetu jest kryptozłoty. dPLN, narodowa kryptowaluta objęta była patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Resort zdecydował jednak o wycofaniu się z projektu.

Nad stworzeniem polskiej kryptowaluty – Digital PLN – pracuje sztab ekspertów z zakresu informatyki, prawa i finansów z Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. Kurs kryptowaluty narodowej, w zamyśle, ma zostać na sztywno połączony z polskim złotym.

DIGITAL PLN – POLSKA KRYTPOWALUTA

Powiązanie z polskim złotym

Inicjator projektu dPLN, prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchaine podkreśla, że możliwe jest, aby pozbawić kryptowalutę ryzyka kursowego. Aby tego dokonać, kurs Digital PLN powinien zostać na sztywno połączony z naszą walutą narodową. W rzeczywistości oznacza to, że 100 złotych będzie można wymienić na 100 dPLN lub na odwrót. O tym jednak musi zadecydować rząd, lecz w związku z oświadczeniem MAiC nie jest pewne, czy jakakolwiek instytucja państwowa będzie chciała zaangażować się w projekt.

Jak podaje plan biznesu, Digital PLN ma wpisywać się w przestrzeń regulacyjną Polski oraz UE. Wiązać się to będzie między innymi z obowiązkiem ujawnienia tożsamości osób, które będą posiadały kryptowalutę.

Etap dPLN

Podstawowa wersja polskiej kryptowaluty jest gotowa, a testy oprogramowania rozpoczną się za około dwa tygodnie w warszawskiej Uczelni Łazarskiego. PATB pracuje obecnie nad zaawansowaną wersją kodu, który będzie można wpisać  w warunki umów kredytowych, czy lokat. Kwestie wizualizacji waluty zostaną dopracowane w późniejszym terminie, podał do informacji Rafał Kiełbus, główny programista w PATB.

Polacy najmocniej skupiają się na tym, aby nie zostać w tyle za resztą świata, którego kierunek pada na waluty kryptograficzne.

Pierwsza koncepcja

Pierwszym pomysłem Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain był system bankowy oparty na technologii blockchain. Mogło to obniżyć koszty działalności nawet o 35%. Wdrożenie nowoczesnego rozwiązania okazało się jednak zbyt trudne. Kolejnym pomysłem było stworzenie banku od podstaw. Jednak ze względu na surowe prawo i konserwatyzm finansowy, nie jest to jednak możliwe.

Koszta pomysłu
 

Według ekspertów, technologia blockchain w porównaniu do technologii, której używa bitcoin, jest bardzo tania. W przypadku dPLN nie będą potrzebne gigantyczne zasoby energii, czy tak zwane koparki. Dzisiaj dostępne są tańsze sposoby.
 

Krzysztof Piech mówi, że transakcje dokonywane przy pomocny dPLN będą realizowane w ciągu minuty. Polski zespół ma ambicje, aby skrócić ten czas do jednej sekundy. Taką możliwość można uzyskać wykorzystując tak zwany lighting network.
 

PATB posiada 12 400 000 złotych budżetu, z którego prawie 10 000 000 złotych dofinansowania pochodzi od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czas kryptowalut
 

Ostatni rok pokazał, że zainteresowanie kryptowalutami i technologią blockchain jest gigantyczne. Eksperci twierdzą, że należy spopularyzować kryptowaluty i ich zalety. Badania pokazują, że w ciągu najbliższych lat świat będzie posługiwał się walutami kryptograficznymi w każdej dostępnej formie. PATB ma nadzieje, że dPLN będzie miała ogromny wpływ na rozwój wirtualnych pieniędzy.
 

W roku bieżącym, rządy Estonii, Szwecji, Dubaju, Ekwadoru, Wenezueli, Tunezji, Senegalu mają zacząć finansować prace nad tworzeniem kryptowalut w swoich krajach.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Shalsa
Shalsa
2019-11-20 12:46:55

EO.Trade to dość dobrze znana giełda na europejskim rynku kryptowalut, na którą zarówno handlowcy, jak i inwestorzy dobrze reagują.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Żorach
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019

ING Bank Śląski w Żorach

Szybkie pożyczki Chrzanów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
20 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Chrzanów

Pożyczki bez zaświadczeń Grudziądz
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
19 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Grudziądz

Powstanie nowe województwo?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 września 2019

Powstanie nowe województwo?

Porównaj