Od kilku dni coraz gorętszym tematem polskiego Internetu jest kryptozłoty. dPLN, narodowa kryptowaluta objęta była patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Resort zdecydował jednak o wycofaniu się z projektu.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 18.01.2018
Udostępnij:

Nad stworzeniem polskiej kryptowaluty – Digital PLN – pracuje sztab ekspertów z zakresu informatyki, prawa i finansów z Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. Kurs kryptowaluty narodowej, w zamyśle, ma zostać na sztywno połączony z polskim złotym.


 

DIGITAL PLN – POLSKA KRYTPOWALUTA

Powiązanie z polskim złotym

Inicjator projektu dPLN, prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchaine podkreśla, że możliwe jest, aby pozbawić kryptowalutę ryzyka kursowego. Aby tego dokonać, kurs Digital PLN powinien zostać na sztywno połączony z naszą walutą narodową. W rzeczywistości oznacza to, że 100 złotych będzie można wymienić na 100 dPLN lub na odwrót. O tym jednak musi zadecydować rząd, lecz w związku z oświadczeniem MAiC nie jest pewne, czy jakakolwiek instytucja państwowa będzie chciała zaangażować się w projekt.

Jak podaje plan biznesu, Digital PLN ma wpisywać się w przestrzeń regulacyjną Polski oraz UE. Wiązać się to będzie między innymi z obowiązkiem ujawnienia tożsamości osób, które będą posiadały kryptowalutę.

Etap dPLN

Podstawowa wersja polskiej kryptowaluty jest gotowa, a testy oprogramowania rozpoczną się za około dwa tygodnie w warszawskiej Uczelni Łazarskiego. PATB pracuje obecnie nad zaawansowaną wersją kodu, który będzie można wpisać  w warunki umów kredytowych, czy lokat. Kwestie wizualizacji waluty zostaną dopracowane w późniejszym terminie, podał do informacji Rafał Kiełbus, główny programista w PATB.

Polacy najmocniej skupiają się na tym, aby nie zostać w tyle za resztą świata, którego kierunek pada na waluty kryptograficzne.

Pierwsza koncepcja

Pierwszym pomysłem Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain był system bankowy oparty na technologii blockchain. Mogło to obniżyć koszty działalności nawet o 35%. Wdrożenie nowoczesnego rozwiązania okazało się jednak zbyt trudne. Kolejnym pomysłem było stworzenie banku od podstaw. Jednak ze względu na surowe prawo i konserwatyzm finansowy, nie jest to jednak możliwe.

Koszta pomysłu
 

Według ekspertów, technologia blockchain w porównaniu do technologii, której używa bitcoin, jest bardzo tania. W przypadku dPLN nie będą potrzebne gigantyczne zasoby energii, czy tak zwane koparki. Dzisiaj dostępne są tańsze sposoby.
 

Krzysztof Piech mówi, że transakcje dokonywane przy pomocny dPLN będą realizowane w ciągu minuty. Polski zespół ma ambicje, aby skrócić ten czas do jednej sekundy. Taką możliwość można uzyskać wykorzystując tak zwany lighting network.
 

PATB posiada 12 400 000 złotych budżetu, z którego prawie 10 000 000 złotych dofinansowania pochodzi od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czas kryptowalut
 

Ostatni rok pokazał, że zainteresowanie kryptowalutami i technologią blockchain jest gigantyczne. Eksperci twierdzą, że należy spopularyzować kryptowaluty i ich zalety. Badania pokazują, że w ciągu najbliższych lat świat będzie posługiwał się walutami kryptograficznymi w każdej dostępnej formie. PATB ma nadzieje, że dPLN będzie miała ogromny wpływ na rozwój wirtualnych pieniędzy.
 

W roku bieżącym, rządy Estonii, Szwecji, Dubaju, Ekwadoru, Wenezueli, Tunezji, Senegalu mają zacząć finansować prace nad tworzeniem kryptowalut w swoich krajach.
 

Komentarze