Prawa i obowiązki kredytobiorcy

Prawa i obowiązki kredytobiorcy

author
Dorota Grycko
26 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jak wynika ze statystyk, Polacy bardzo często sięgają po różne produkty finansowe. Najczęściej spowodowane jest to nieoczekiwanymi wydatkami, które mogą zaskoczyć każdego z nas. Większość osób, która sięga po kredyt nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie są prawa i obowiązki kredytobiorcy. Podpowiadamy.

Kim jest kredytobiorca i kredytodawca?

Kredytobiorcą nazywamy osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną, nieposiadającą osobowości prawnej, która otrzymała kredyt bankowy (na przykład kredyt gotówkowy lub kredyt online).

Kredytodawcą nazywamy osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną, która nie posiada osobowości prawnej i udziela kredytodawcy kredytu. 

Prawa i obowiązki kredytobiorcy

Prawa i obowiązki kredytobiorcy zapisane zostały w Ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Ustawa ta reguluje przepisy dotyczące kredytów konsumenckich, czyli nieprzekraczających 255 500 złotych (albo równowartości tej kwoty, w innej walucie niż polska). Niektóre kwestie związane z przyznawaniem kredytów mogą być również uregulowane w Kodeksie Cywilnym.

Znajomość praw i obowiązków kredytobiorcy jest konieczna, aby nic nas nie zaskoczyło podczas ubiegania się o kredyt. Taka wiedze może nas uchronić przed wyłudzeniem pieniędzy lub podpisaniem umowy kredytowej, z której nie będziemy w stanie się wywiązywać.

Jakie prawa przysługują kredytobiorcy?

Jakie są prawa kredytobiorcy będącego konsumentem zaciągającym kredyt bankowy? Są to między innymi:

  • prawo do rzetelnej informacji o produkcie – kredytodawca musi przedstawić kredytobiorcy informacje o rodzaju kredytu/pożyczki (bez względu czy wnioskujemy o pożyczkę online czy chwilówkę), okresie kredytowania, kosztach kredytu, oprocentowaniu, RRSO, terminach i zasadach spłat zobowiązana oraz kosztach notarialnych. Warto wiedzieć, że przed zawarciem umowy o finansowanie, możemy poprosić o przedstawienie bezpłatnego projektu umowy.
  • prawo do odstąpienia od umowy – kredytobiorca jako konsument ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Nie musi podawać przyczyny rezygnacji, a kredytodawca powinien w dniu podpisania umowy, przekazać konsumentowi wzór oświadczenia odstąpienie od niej. Należy pamiętać również, że kredytobiorca musi wciągu 30 dni, oddać kredytodawcy kwotę otrzymanego kredytu.
  • prawo do wcześniejszej spłaty finansowania – Klient, który otrzymał finansowanie, ma prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania. Może do być całość lub część kredytu lub pożyczki. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, kredytobiorca nie ma obowiązku informowania kredytodawcy o zamiarze wcześniejszej spłaty finansowania. Jeśli konsument dokona wcześniejszej spłaty całości kredytu, całkowity koszt zobowiązania powinien się zmniejszyć o koszty dotyczące okresu, o który skrócono czas trwania umowy.
  • Prawo do uzyskania wyjaśnienia w przypadku odmowy udzielenia kredytu – jeśli decyzja dotycząca naszego kredytu jest odmowna, kredytodawca ma obowiązek poinformowania nas o przyczynach swej decyzji oraz o źródłach, z jakich korzystał weryfikując Klienta. Banki sprawdzają zdolność kredytową oraz historię kredytową (czy nie korzystaliśmy na przykład z pożyczek dla zadłużonych lub pożyczek z komornikiem).

Jakie są obowiązki kredytobiorcy?

Należy pamiętać, że oprócz praw kredytobiorcy, istnieją także obowiązki. Podpisując umowę o finansowanie, zobowiązujemy się do przestrzegania obowiązujących zasad.

  • obowiązek zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie – obowiązkiem kredytobiorcy jest zwrot finansowania wraz z odsetkami w terminie wyznaczonym w umowie. W przypadku opóźnień z płatnością rat, Klient ma obowiązek zapłaty odsetek.
  • obowiązek podania prawdziwych danych oraz informacji –
    obowiązkiem kredytobiorcy jest przekazanie kredytodawcy prawdziwych danych oraz niezbędnych informacji, niezbędnych do udzielenia finansowania. Zazwyczaj musimy dostarczyć informacje o zarobkach i innych źródłach dochodu oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Ważne! Pod żadnym pozorem nie można podawać fałszywych informacji lub zataić danych.
  • obowiązek korzystania ze środków pieniężnych na warunkach określonych w umowie – jeśli umowa kredytu ma wskazany cel, kredytobiorca nie może przeznaczyć pieniędzy na coś innego. Tak jest w przypadku kredytu hipotecznego, który musimy przeznaczyć na zakup nieruchomości lub kredytu samochodowego, za który musimy kupić pojazd.
  • obowiązek zapłaty prowizji – jeśli w umowie kredytowej znajdziemy zapis o dodatkowej prowizji, naszym obowiązkiem jest ją zapłacić.

Podsumownie

Prawa kredytobiorcy:

  1. Prawo do rzetelnej informacji o produkcie.
  2. Prawo do odstąpienia od umowy.
  3. Prawo do wcześniejszej spłaty finansowania.
  4. Prawo do uzyskania wyjaśnienia w przypadku odmowy udzielenia kredytu.

Obowiązki kredytobiorcy:

  1. Obowiązek zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie.
  2. Obowiązek podania prawdziwych danych oraz informacji.
  3. Obowiązek korzystania ze środków pieniężnych na warunkach określonych w umowie.
  4. Obowiązek zapłaty prowizji.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyty zagrożone – co to jest?

Kredyty zagrożone są jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi zmagają się niemal wszystkie banki na rynku. Sprawdziliśmy, jakie kredyty określane są mianem zagrożonych i dlaczego ich występowanie jest tak kłopotliwe dla całego sektora bankowego.

author
Halszka Gronek
22 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank mecenasem Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Szczebrzeszyn po raz kolejny zamieni się w literackie centrum Polski. Od 5 do 11 sierpnia odbędzie się tam kolejna edycja letniego Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Głównym mecenasem wydarzenia ponownie, jak i w poprzednich latach, został Alior Bank.

author
Dominika Byczek
01 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski przejmie mBank?

Na wykupienie mBanku zęby ostrzy sobie wiele podmiotów. Nic w tym dziwnego, wszak w ostatnich latach mBank zapracował na czwartą co do wielkości pozycję wśród banków działających na polskim rynku finansowym. Pierwsze kroki ku ewentualnej fuzji poczynił już ING Bank Śląski. Czy obu instytucjom uda się połączyć? 

author
Halszka Gronek
16 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Banki w programie MdM

Już 14 banków uczestniczy w rządowym projekcie Mieszkanie dla Młodych. Program cieszy się wysokim zainteresowaniem Klientów.

author
Dominika Byczek
20 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Pińczowie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Pińczowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
19 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Przeczytaj umowę, zanim podpiszesz

Chyba każda osoba podpisywała w swoim życiu jakąkolwiek umowę. W sytuacji, gdy na dokumencie składamy swój podpis (niemalże każdy rodzaj umowy traktowany jest jak dokument), musimy bardzo dokładnie przeczytać wszystkie zawarte w nim informacje. Szczególnie tyczy się to umów kredytowych lub pożyczkowych. Przeczytaj, zanim podpiszesz!

author
Patryk Byczek
15 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj