Drugi próg podatkowy przekroczyło milion Polaków

Drugi próg podatkowy przekroczyło milion Polaków

author
Alicja Uzarowicz
04 stycznia 2020

Pomimo faktu, iż rząd w zeszłym roku obniżył stawkę podatku dochodowego, do budżetu państwa i tak wpłynie więcej pieniędzy, niż przed rokiem. Wystarczy bowiem jednocześnie pozostawić na tym samym poziomie progi podatkowe. A drugi próg podatkowy przekroczyły w 2018 roku dochody około miliona Polaków.

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Ministerstwo Finansów, dochody około miliona Polaków przekroczyły w 2018 roku drugi próg podatkowy. Jest to o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak zatem widać, mimo obniżenia stawki podatku dochodowego i tak udało się rządowi zwiększyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Niezmiennie od 2009 roku bowiem istnieją w Polsce te same wysokości progów podatkowych, choć faktycznie przed rokiem funkcjonowała już wyższa kwota zarobków zwolniona od konieczności uiszczenia podatku. Jak wygląda rozliczanie dochodów z państwem i czym różni się podatek po przekroczeniu drugiego progu?

Polacy, którzy po 2009 roku przekraczają drugi próg podatkowy w wysokości 85 528 złotych rocznego dochodu i rozliczają się według skali podatkowej, a nie podatku liniowego wynoszącego 19 proc., muszą zapłacić od części dochodu wyższy podatek. Jego stawka dla wartości dochodu przekraczającej próg wynosi 32 proc.

Drugi próg podatkowy przekroczyło milion osób w Polsce

Przed zmianami wprowadzonymi w 2009 roku wysokość obecnie drugiego progu podatkowego stanowiła trzeci próg podatkowy. Konkretnej zmianie uległa jedynie stawka tegoż podatku. Zamiast bowiem 32 proc. w latach 2007-2008 wynosiła ona aż 40 proc. dochodu.

Od dwóch lat nieustannie zwiększa się liczba Polaków, którzy przekraczają swoimi dochodami drugi próg podatkowy. Dla przykładu aż o 26,5 proc. więcej Polaków niż w roku poprzednim osiągnęło w 2018 roku dochód przekraczający 85 528 zł. Było to 1 041 298 osób, czyli 41 na 1 000 rozliczających się Polaków.

Dla porównania dochód na tymże poziomie w roku 2009 osiągało zaledwie 16 na 1 000 podatników. Dlaczego coraz więcej rodaków przekracza drugi próg podatkowy? Niewątpliwie ma na to wpływ systematyczny wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnym zamrożeniu wysokości progów podatkowych.

Jak wygląda przyszłość podatku dochodowego w Polsce?

Dzięki wspomnianemu wyżej procesowi, coraz więcej Polaków zaliczających się do osób osiągających przeciętne wynagrodzenie w gospodarce będzie wpadać w tenże wyższy próg podatkowy. Albowiem w momencie ustanawiania granicy drugiego progu podatkowego na obecnym poziomie była to równowartość 2,3-krotności średniej krajowej.

Obecnie 85 528 złotych rocznego dochodu stanowiła w 2018 roku równowartość zaledwie 1,55-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Jeżeli ponadto w ciągu najbliższej dekady władze kraju nie zdecydują się na dokonanie zmian w wysokości progów podatkowych, to wkrótce w tenże drugi próg wpadną wszyscy zarabiający średnią krajową i więcej.

Warto w tym miejscu wskazać, że taka prawidłowość sprawdzi się w tym okresie tylko jeżeli nie zmieni się dynamika nominalnych wynagrodzeń. Te zaś są częściowo zżerane przez inflację. Czy na pewno w dalszym ciągu powinno się zamrażać progi podatkowe podatku dochodowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Pilica
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
29 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Pilica

PKO BP w Toruniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 września 2019

PKO BP w Toruniu

BNP Paribas powalczy z suszą u boku rolników
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 września 2019

BNP Paribas powalczy z suszą u boku rolników

PKO BP we Władysławowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019

PKO BP we Władysławowie

mSzafir od KIR już dla klientów PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
24 marca 2020

mSzafir od KIR już dla klientów PKO BP

Porównaj