Emerytura obywatelska – dla kogo?

Emerytura obywatelska – dla kogo?

author
Dominika Sobieraj
14 sierpnia 2019

Prawo i Sprawiedliwość rozważa wprowadzenie nowego świadczenia dla seniorów. W ramach emerytury obywatelskiej każdy miałby otrzymać 1100 zł. Wypłaty mogłyby skutkować zmniejszeniem ubóstwa wśród osób starszych.

Emerytura obywatelska PiS

O nowym pomyśle rządu donosi “Gazeta Wyborcza”, w której wskazano, że rząd chce przeanalizować obecny system emerytalny i ewentualne możliwości jego zmiany dopiero po najbliższych wyborach parlamentarnych.

Nie możemy się więc spodziewać, że emerytura obywatelska zostanie wprowadzona przed 13 października 2019 roku. Na ten moment wprowadzenie emerytur obywatelskich nie jest nawet w fazie projektowej.

Reforma systemu emerytalnego była jednak już od dawna zapowiadana przez partię rządzącą. Dwa lata temu premier Mateusz Morawiecki w mediach zapowiadał, że “za 5, 10, 15 lat zdecydujemy się na system obywatelski z zachowaniem komponentu solidarnościowego”.

Informator “Gazety Wyborczej” wskazuje, że partia PiS w zakresie reform systemu emerytalnego chciałaby wzorować się na pomyśle Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zaprojektował “emeryturę z pięciu źródeł“. Są nimi:

  1. emerytura minimalna zapewniana przez państwo każdemu obywatelowi,
  2. emerytura związana z pracą w wysokości maksymalnie 5-10% pensji,
  3. Pracownicze Plany Kapitałowe,
  4. Indywidualne Konta Emerytalne,
  5. “zabezpieczenie oparte na silnej rodzinie lub innych indywidualnych formach oszczędzania”, czyli prywatne oszczędności danej osoby.

Emerytura obywatelska – na czym polega?

Emerytura obywatelska to świadczenie wypłacane każdemu – niezależnie od stażu pracy. Oznaczałoby to, że wyeliminowane zostaną całkowicie niskie, wręcz groszowe emerytury.

Dodatkowe 500 zł do emerytury można także otrzymać w ramach 500 plus dla emerytów i rencistów. Szczegóły sprawdzisz tutaj

W przypadku wprowadzenia emerytury obywatelskiej każdy senior otrzymuje równą kwotę wypłaty, ale system nie obejmuje istnienia jakichkolwiek składek emerytalnych.

Eksperci finansowi twierdzą, że wprowadzenie równej emerytury dla każdego seniora jest niemożliwe w naszym kraju. Nie bez przyczyny nie zdecydował się na to żaden kraj Unii Europejskiej.

Rozwiązanie to byłoby bardzo karkołomne w realizacji. Osobom, które już wypracowały sobie pewną emeryturę, nie można byłoby zgodnie z prawem zabrać tej kwoty i przyznać nowego świadczenia w formie emerytury obywatelskiej.

Na starych zasadach emerytalnych rozliczają się wszyscy, którzy do dnia dzisiejszego byli gdziekolwiek zatrudnieni. Na wypłatę emerytury minimalnej mogliby liczyć zatem jedynie ci, którzy do momentu wprowadzenia jej w życie nie podejmą jeszcze swojej pierwszej pracy.

Odpowiednikiem emerytury obywatelskiej w naszym kraju jest emerytura minimalna, czyli system dopłat dla każdego emeryta, który wypracował sobie kwotę niższą niż przyjęta na dany rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2020-05-04 15:36:38

to panstwo jest odpowiedzialne za bezrobocie bo gdzie mamy pracowac zeby uzbierac na emerytury

...
...
2019-12-30 18:41:15

donosi “Gazeta Wyborcza”, - oni zawsze i wszędzie donoszą

Podobne artykuły

Jak długo banki przechowują historię konta?
Banki
autor wpisu
Julia Wierciło
29 marca 2023

Jak długo banki przechowują historię konta?

Kredytowe podsumowanie roku 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 lutego 2020

Kredytowe podsumowanie roku 2019

Szybkie pożyczki Ciechanów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
18 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Ciechanów

Lombardy w Dębicy
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
08 grudnia 2022

Lombardy w Dębicy

Kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
22 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Porównaj