Waloryzacja emerytur 2020

Waloryzacja emerytur 2020

author
Dominika Sobieraj
12 lutego 2020

Dobra informacje dla emerytów i rencistów. Rząd podał już oficjalną wysokość podwyżek świadczeń dla seniorów – w 2020 roku waloryzacja sięgnie poziomu 3,56%, ale dla najniższych świadczeń nadal przewiduje się waloryzację kwotową (wzrost o 70 zł niezależnie od wysokości świadczenia). Sprawdź waloryzację emerytur i rent w 2020 – w tabeli brutto/netto wskazujemy wysokość świadczenia po podwyżce.

Waloryzacja emerytur 2020


Aktualizacja 12.02.2020

Są już oficjalne informacje w sprawie ostatecznej wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur – wyniósł on 3,56%. Jest zatem sporo wyższy, niż pierwotnie zakładano. Główną tego przyczyną jest rosnąca inflacja, która również okazała się na wyższym poziomie, niż planowano.

O wysokości wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2020 roku poinformował rząd w komunikacie z dnia 12 lutego:

Waloryzacja jest rekordowo wysoka. Dodatkowo – do progu 1966,29 zł – waloryzacja będzie kwotowa, a nie procentowa. Wzrost emerytur do tej kwoty będzie wynosił w każdym przypadku 70 zł.

Wraz z waloryzacją wzrosły także wysokości minimalnych świadczeń. Minimalna emerytura wypłacana przez ZUS podniesiona została do 1200 zł. Wypłata będzie wyższa od marca 2020 roku. Do tej samej kwoty (1200 zł) podniesiono także:

  • rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • rentę rodzinną,
  • rentę socjalną.

Z kwoty 825 zł do poziomu 900 zł wzrośnie natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Koszt tegorocznych podwyżek z tytułu waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych to około 9,2 mld zł.

Waloryzacja procentowa (o 3,56%) będzie dotyczyła jedynie świadczeń powyżej progu 1966,29 zł. Dodatki do emerytur i rent również zostaną podniesione o procentowy wskaźnik waloryzacji.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. “Waloryzacja świadczeń rentowo-emerytalnych to bardzo ważny krok w kierunku zapewnienia podstawowego bezpieczeństwa finansowego obywateli.

Cieszę się, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach, dzięki której do kieszeni emerytów i rencistów trafi więcej pieniędzy” – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg cytowana w rządowym komunikacie.

Aktualna tabela emerytur i rent 2020 po waloryzacji (3,56%)


Jeszcze przed wyborami PiS obiecywał waloryzację świadczeń dla seniorów na poziomie 2,94% przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej kwoty podwyżki emerytury i renty o 70 zł.

Trzyprocentowa podwyżka przy minimalnej emeryturze w wysokości zaledwie dałaby zaledwie około 30 zł brutto więcej w skali miesiąca. To dwa razy mniej niż zapowiadana przez rząd podwyżka minimalna w kwocie 70 zł dla każdego emeryta i rencisty.

W rozrachunku rocznym senior miał zatem dostać o 400 zł mniej, niż mu obiecywano, a przy obecnych cenach leków i zabiegów medycznych taka kwota może być dla niejednego emeryta i rencisty na wagę złota.

Czuję się oszukana – mówi nam pani Jolanta z Nowej Soli (62 l.) – Swój głos oddawałam na tzw. “dobrą zmianę”, a tymczasem okazuje się, że żadnej zmiany nie będzie. Znowu najbiedniejsi są poszkodowani i dostaną najmniej, a ci, którym i tak wystarcza pieniędzy na wszystko, dostaną największe podwyżki. Przecież nie chciałabym wydać tych pieniędzy na wakacje, tylko kupić podstawowe leki i produkty spożywcze – dodaje.

Wysokość podwyżki świadczeń rentowych i emerytalnych jest zależna od wysokości płac w danym roku oraz poziomu inflacji. Niestety takie dane GUS zlicza dopiero po kończącym się roku, dlatego oficjalny wskaźnik waloryzacji poznaliśmy dopiero w styczniu 2020 roku.

Wszystkie podawane przed tym terminem wskazania dotyczące poziomu waloryzacji opierają się głównie na przewidywaniach i analizach rynku płac w Polsce. Co roku jednak rozbieżność pomiędzy przewidywanym i proponowanym procentem waloryzacji, a tym, który ostatecznie zostaje ustalony w styczniu przez rząd, jest niewielka.

Obecnie przyjmowana wysokość waloryzacji została zresztą zapisana w planie budżetowym na rok 2020, co Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło również w wypowiedzi przesłanej do Gazety Wyborczej: “Z prognozowanych wielkości makroekonomicznych (…) wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 r. wyniesie nie mniej niż 103,24 proc. Taka też wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020″. Ostatecznie wartość ta okazała się być jeszcze wyższa, a wypłaty zwaloryzowanych świadczeń emerytalno-rentowych mają kosztować budżet państwa ponad 9 mld zł.

Wysokość waloryzacji 2020

Przy pierwotnie zakładanym wskaźniku waloryzacji w wysokości 2,94% najniższa emerytura wzrosłaby o 25 zł na rękę, a średnia emerytura o około 50 zł na rękę.

W żadnym planie jednak rząd nie zakłada, by możliwe było wprowadzenie emerytur bez żadnego podatku, choć tego domagają się seniorzy już od kilku lat.

Waloryzacja 2020 – tabela

Tabela pokazuje kwotę podwyżki świadczenia przy założeniu, że waloryzacja miałaby być poziomie 3,24%. Obecnie ustalony wskaźnik waloryzacji jest wyższy, co przekłada się na znacznie wyższe kwoty podwyżek na rękę (szczególnie w najniższych płacach).W 2019 roku rząd również zastosował waloryzację kwotowo-procentową. Świadczenia emerytów i rencistów wzrastały o konkretny procent waloryzacji, ale jeżeli ten w przeliczeniu dawał podwyżkę mniejszą niż 70 zł, dodawano do świadczenia właśnie tę kwotę, a nie niższą, która wynikałaby z przelicznika procentowego.

W ten sposób największe podwyżki otrzymały osoby pobierające najniższe świadczenia. Rząd jeszcze pod koniec 2019 roku zapowiadał, że w 2020 roku nie ma szans na powtórzenie waloryzacji kwotowo-procentowej. 

Moim zdaniem to bardzo dobrze, że rząd zrezygnował z powtórzenia waloryzacji z zeszłego roku. Nigdy pewnie nie dowiemy się, ile tak naprawdę kosztowało to nasz budżet – mówi pan Jan z Gdyni (73 l.) – To sprawiedliwe, że ci, którzy pracowali w życiu mniej i wypracowali sobie niższą emeryturę, teraz dostają mniejszą podwyżkę.

Jak mieli się czuć rok temu ci, którzy na emeryturę ciężko pracowali, a dostali podwyżkę niższą niż ci, co mają emeryturę minimalną, bo tak sobie wymyślił rząd? Równa waloryzacja procentowa dla wszystkich jest bardziej sprawiedliwa. Moim zdaniem nie ma potrzeby, by zmieniać tę zasadę – dodaje pan Jan wyraźnie popierając powrót rządu do dawnych zasad waloryzacji emerytur i rent.

Jak wiemy jednak teraz – powrotu do dawnych zasad nie będzie, ponieważ waloryzacja kwotowo-procentowa została wdrożona również i w tym roku.

Waloryzacja emerytur – co to?

Waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentownych to zasada, która gwarantuje świadczeniobiorcy dostosowanie kwoty wypłaty do jej wyrównania pod względem ekonomicznym. Sens waloryzacji łatwo zobrazować na prostym przykładzie.

Wyobraźmy sobie, że pan Marek w dniu przejścia na emeryturę wypracował sobie kwotę 600 zł. Było to w roku 2002, kiedy chleb kosztował jeszcze złotówkę, a nie 2-3 zł. Teraz kwota tych 600 zł wypracowana przez pana Marka jest dużo mniej warta niż kilkanaście lat temu. Żeby dorównać kwotę emerytury pana Marka do tej, którą rzeczywiście sobie wypracował, należy podnieść ją do takiego poziomu, do jakiego zostały podniesione ceny.

Dzięki waloryzacji emerytur i rent kwota świadczeń jest co roku podnoszona o tyle, ile trzeba do wyrównania jej do aktualnego poziomu cen. Brak waloryzacji skutkowałby zapewne zwiększonym zapotrzebowaniem na pożyczki dla emerytów, ponieważ przy stale rosnących cenach kwoty wypracowane przez nich kilkanaście lat temu mogłyby nie pokryć nawet podstawowych potrzeb życiowych.

Waloryzacja standardowo jest zatem konkretnym procentem odpowiadającym procentowi wzrostu cen i kosztu życia. Waloryzacja kwotowa (nie o procent świadczenia, a o konkretną sumę pieniędzy – taką samą dla wszystkich) jest rzadkością i jej ewentualne wprowadzenie w każdym roku z osobna leży w gestii rządu. W 2020 roku rząd naszego kraju na pewno nie wprowadzi ponownie waloryzacji kwotowej.


Źródła:

https://www.gov.pl/web/rodzina/wskaznik-waloryzacji-emerytur-w-gore

https://www.gov.pl/web/rodzina/mamy-to-prezydent-za-podwyzka-emerytur

https://www.gov.pl/web/rodzina/sejm-za-podwyzka-emerytur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Icek z Rostowa
Icek z Rostowa
2020-10-31 09:23:50

"Piniendzy nie było, nie ma i nie bedzie. nie bedzie! "

Podobne artykuły

Posada przedstawiciela handlowego – jak liczyć czas pracy?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 września 2019

Posada przedstawiciela handlowego – jak liczyć czas pracy?

PKO BP w Mikołowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019

PKO BP w Mikołowie

PKO BP zaprasza na 9. edycję Biegu Tropem Wilczym
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2021

PKO BP zaprasza na 9. edycję Biegu Tropem Wilczym

Kredyt hipoteczny Pruszcz Gdański
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Pruszcz Gdański

Mieszkasz-Decydujesz – nowy rządowy program
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
07 września 2018

Mieszkasz-Decydujesz – nowy rządowy program

Porównaj