Energetyczne hipoteki w PKO BP i PKO Banku Hipotecznym

Energetyczne hipoteki w PKO BP i PKO Banku Hipotecznym

author
Aneta Jankowska
16 kwietnia 2019

Dwie instytucje: PKO Banki Polski i PKO Bank Hipoteczny dołączyły do ogólnoeuropejskiego projektu “Energetyczne hipoteki”. Jego celem jest stworzenie odpowiednich standardów, aby zachęcić klientów do inwestowania w nieruchomości efektywnie energetyczne oraz poprawa samej efektywności energetycznej.

PKO Banki Polski i PKO Bank Hipoteczny to dwa pierwsze polskie banki, które zdecydowały się na udział w pilotażowym projekcie Energy Efficient Mortgages (EEM). Celem finansowego projektu jest stworzenie ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań, czy też domów uwzględniających energooszczędne rozwiązania.

Szymon Wałach, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego PKO Banku Polskiego tłumaczy, że przystępując do projektu EEM, instytucja może współuczestniczyć w kształtowaniu europejskich standardów, w tym przyszłych unijnych rozwiązań regulacyjnych.

Bank planuje później wykorzystywać zdobyte doświadczenia “w budowaniu podstaw dla funkcjonowania energooszczędnych hipotek” na rodzimym rynku.

EEM – informacje o projekcie

Obecnie w programie bierze udział łącznie 45 banków z różnych państw.

Celem ogólnoeuropejskiego projektu jest zbudowanie pakietu preferencji dla kredytobiorców, które zachęcą ich do kupowania nieruchomości efektywnych energetycznie albo do poprawy efektywności energetycznej istniejących budynków – czytamy w oficjalnym komunikacie PKO BP.

Projekt zakłada, że być może w przyszłości działania prowadzone w ramach EEM wpłyną na obniżenie wag ryzyka dla banków.

"

– Nasz udział w tej inicjatywie pozwoli nam aktywnie uczestniczyć w wypracowaniu wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla energooszczędnych hipotek, dając nam jednocześnie możliwość dzielenia się doświadczeniami oraz korzystania z szerokiej wiedzy ekspertów z dziedziny finansów, budownictwa i wyceny nieruchomości w całej Europie, co w przyszłości może w istotny sposób przełożyć się na rozwój rynku energooszczędnych hipotek w Polsce – podsumowuje Paulina Strugała, Prezes Zarządu PKO Banku Hipotecznego.

Luca Bertalot, koordynator Energy Efficient Mortgages Initiative tłumaczy, że cieszy się, iż w projekt włączyli się przedstawiciele z Polski i wyraża nadzieję, że w ślady PKO Banku Polskiego i PKO Banku Hipotecznego pójdą kolejne instytucje.

O PKO BP

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, czyli w skrócie PKO BP S.A. to polski bank uniwersalny, który powstał w 1919 roku. Spółka akcyjna jest notowana od 2004 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło. PKO BP oferuje usługi finansowe wszystkim segmentom klientów i jest największym wydawcą kart debetowych oraz kredytowych w Polsce z udziałem w rynku na poziomie ponad 21%.

Skonsolidowany zysk netto PKO BP na koniec ubiegłego roku wyniósł 3,74 mld zł, a wartość aktywów sięgnęła ponad 324 mld zł.  PKO Bank Polski na koniec 2018 roku był najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.


Źródło: media.pkobp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oświadczenie o dochodach – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
11 stycznia 2020

Oświadczenie o dochodach – co to jest?

PKO BP w Kamieńcu Wrocławskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
23 sierpnia 2019

PKO BP w Kamieńcu Wrocławskim

Rzecznik Finansowy chce zakończyć spór o kredyty frankowe
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 września 2019

Rzecznik Finansowy chce zakończyć spór o kredyty frankowe

IT@BANK 2018 – konferencja 15.11.2018
Aktualności
author
Aneta Jankowska
13 listopada 2018

[email protected] 2018 – konferencja 15.11.2018

Promocja: „Pierwsze razy” w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 września 2019

Promocja: „Pierwsze razy” w PKO BP

Porównaj